Herbata wydłuża, a kawa skraca życie? To mity

Anna Rokicka-Żuk
Herbata jako napój długowieczności jest dobrze znane, lecz ciągle panuje mit, że kawa jest szkodliwa dla zdrowia. To mit, który trudno obalić mimo lat pracy naukowców na całym świecie.

Zarówno fani kawy, jak i herbaty żyją dłużej niż osoby niesięgające rutynowo po te napoje, a powodem jest spora zawartość antyoksydantów redukujących stan zapalny w organizmie.

Gdy w jednym z badań naukowcy obserwowali stan zdrowia ponad pół miliona pacjentów w okresie 14 lat, zauważyli znaczące efekty nawyku picia herbaty. Przy dziennej dawce wynoszącej co najmniej 2 porcje ryzyko przedwczesnej śmierci było niższe o 9-13 proc. Choć dotyczyło to społeczeństwa brytyjskiego, gdzie pija się głównie herbatę czarną, inne duże badania wykazały podobne korzyści w przypadku tej zielonej.

Wyniki badań kawy, w których ponad 172 tys. osób wypijało 2,5-4,5 porcji kawy dziennie , wskazują na obniżenie ryzyka przedwczesnego zgonu o 30 proc. w ciągu kolejny 7 lat w porównaniu z kawowymi abstynentami. Korzyści odnosili nawet uczestnicy, którzy pili kawę z łyżeczką cukru.

To znowu są jednak badania obserwacyjne, a więc niedowodzące związku przyczynowo-skutkowego. Mniejszą śmiertelność wśród kawoszy potwierdziło też jednak pięć dużych badań prezentowanych w literaturze medycznej, a następne są w drodze.

Porównanie korzyści z picia kawy wydaje się wskazywać na wyższość kawy nad herbatą, jednak wraz z przybywaniem badań sytuacja ta może się zmienić. Kawie poświęcono bowiem dużo więcej prac naukowych niż herbacie pomimo faktu, że na każdą porcję wypijaną na świecie przypadają aż trzy porcje herbaty.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy może pić kawę nawet pomimo braku przeciwwskazań takich, jak ciąża, karmienie piersią czy przyjmowanie leków z kofeiną.

Powodem ograniczeń w konsumpcji kawy może być nie tylko niska tolerancja kofeiny - a ta zmienia się np. z wiekiem czy stanem wątroby, ale też kwasotwórcze działanie kawy. Napój ten, szczególnie [wypijany na pusty żołądek i bez dodatku mleka, ma działanie podrażniające i stymulujące wydzielanie soku żołądkowego, co może prowadzić do nadkwasoty.

Również picie dużych ilości herbaty, a zwłaszcza przynoszących korzyści w badaniach, może nie być odpowiednie dla każdego. Przy niskim poziomie konsumpcji herbata i kawa nie zapewniają istotnie różniących się korzyści. Dlatego ew. zmianę nawyków warto rozważyć w przypadku wypijania powyżej 3-4 porcji napoju dziennie oraz konkretnych chorób i potrzeb medycznych. Inaczej nie ma potrzeby zmian. A najlepszym rozwiązaniem jest sięgać w ciągu dnia zarówno po kawę, jak i po herbatę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska