Hipoterapia - dzięki niej mali pacjenci osiągają nieraz zadziwiające efekty

fot. Archiwum fundacji
Każde dziecko może bezpłatnie skorzystać z 10-14 półgodzinnych zabiegów hipoterapii.
Każde dziecko może bezpłatnie skorzystać z 10-14 półgodzinnych zabiegów hipoterapii. fot. Archiwum fundacji
Hipoterapia to metoda leczenia, w której najlepszym sprzymierzeńcem dziecka w walce z poważną chorobą jest... koń.

Pamiętam takiego chłopca, który trafił do nas, bo miał wystające łopatki i przez to zniekształconą sylwetkę - wspomina Alicja Głowacka, wiceprezes opolskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Hipoterapii “Konie-Dzieciom". - Bodaj po zaledwie pięciu zabiegach z hipoterapii, nastąpiła u niego niespodziewana poprawa. Chłopiec się wyprostował. Człowieka zawsze w takiej sytuacji aż dreszcze przechodzą. Z emocji, z zadowolenia, że się udało.

Fundacja prowadzi zajęcia szósty rok. Ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego, który jest gwarantem bezpieczeństwa i fachowości. Zajęcia odbywają się w plenerze, w różnych miejscach np. na ul. Wiejskiej i na terenie wokół szpitala przy ul. Wodociągowej w Opolu czy w Kamieniu Śląskim. Udział w nich jest bezpłatny. Pieniądze na działalność przekazują fundacji Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski.

Jak się kontaktować

Jak się kontaktować

Z opolską Fundacją na rzecz Rozwoju Hipoterapii “Konie-dzieciom" można się kontaktować telefonicznie pod numerami: (77) 44 1 7 784 lub 506 177 686.
Można również wysłać do fundacji mail na adres: [email protected] - z pytaniami, uwagami, propozycjami itp. Fundacja ma także swoją stronę internetową: www.hipoterapia.opole.pl , na której zamieszczane są aktualne informacje na temat jej działalności, zasad korzystania i kwalifikowania na zabiegi z zakresu hipoterapii.

Najczęściej hipoterapię stosuje się u dzieci cierpiących na schorzenia neurologiczne (głównie na porażenie mózgowe), choroby mięśni oraz schorzenia ortopedyczne - chodzi zwłaszcza o wady postawy. - Zabiegi z hipoterapii bardzo skutecznie korygują wady postawy, bo już samo siedzenie na koniu wymusza postawę wyprostowaną -podkreśla Alicja Głowacka. - Przede wszystkim jego wzorzec ruchowy jest identyczny z wzorcem chodzącego człowieka. Ruch konia powoduje, że osoba poddawana terapii automatycznie się rozluźnia.

Staje się psychicznie pewniejsza. Pamiętam dziecko upośledzone umysłowo, które dopiero po trzynastym zabiegu zauważyło, że są drzewa, a na nich liście, bo dopiero wtedy, siedząc na koniu, zapomniało o strachu i spojrzało w górę... Hipoterapia nie wyleczy dziecka ani z porażenia mózgowego, ani z poważnej choroby mięśni. Ale je wzmocni, poprawi ogólną kondycję, pomoże mu nawiązać lepszy kontakt z rówieśnikami.

Na hipoterapię trzeba mieć skierowanie od lekarza np. od neurologa. Zajęcia odbywają się cyklicznie. Każde dziecko może skorzystać z 10 do 14 zabiegów, trwających po 30 minut. Ich ilość oraz liczba przyjętych dzieci zależą za każdym razem od pozyskanych funduszy. Kolejny cykl zabiegów właśnie ruszył. O to, kiedy będzie następny nabór uczestników, należy pytać w fundacji (szczegóły w ramce powyżej).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska