Historia godna filmu - Śląska Atlantyda już 70 lat na dnie Jeziora Goczałkowickiego! Zobaczcie ZDJĘCIA

Julia Muc
Julia Muc
Historia godna filmu. Śląska Atlantyda już 70 lat na dnie Jeziora Goczałkowickiego!
Historia godna filmu. Śląska Atlantyda już 70 lat na dnie Jeziora Goczałkowickiego! fotopolska.eu
Wieś Zarzecze zniknęła z map w 1954 roku, by ustąpić miejsca zbiornikowi goczałkowickiemu. Ponad 3 tysiące mieszkańców zostało przymusowo wysiedlonych, a domy zalane wodą, która dziś zasila nasze krany. Tajemnicze i makabryczne wydarzenia towarzyszące budowie zbiornika pozostają żywą częścią lokalnych legend. Pozostałością po tej nieistniejącej już wsi jest ulica Podgroble – niemal zapomniany ślad po Śląskiej Atlantydzie.

Spis treści

Historia godna filmu. Śląska Atlantyda już 70 lat na dnie Jeziora Goczałkowickiego!

Zarzecze, niegdyś tętniąca życiem wieś na Śląsku Cieszyńskim, od 70 lat spoczywa na dnie Jeziora Goczałkowickiego. Choć zniknęła z map w 1954 roku, jej historia wciąż żyje dzięki staraniom dawnych mieszkańców, którzy pielęgnują pamięć o tym, co zostało utracone.

Zobaczcie zdjęcia nieistniejącej już dziś zatopionej wsi!

Dzieje Zarzecza

Historia Zarzecza sięga co najmniej XIII wieku, kiedy to pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w dokumentach z 1223 roku. Nazwa miejscowości, która oznacza „za rzeką”, nawiązywała do jej położenia w dolinie Wisły, będącej częścią Kotliny Oświęcimskiej. Początkowo należące do księstwa opolsko-raciborskiego, później znalazło się w granicach Księstwa Cieszyńskiego. Przez stulecia Zarzecze rozwijało się, przetrzymując klęski żywiołowe, najazdy i epidemie.

W czasach nowożytnych, pod panowaniem Habsburgów, wieś stała się miejscem intensywnej działalności gospodarczej. W XIX wieku mieszkańcy pracowali przy budowie kolei, a Zarzecze wzbogaciło się o nowe budynki użyteczności publicznej, w tym dwie szkoły i dwa kościoły.

Zatopiona wieś Zarzecze - Śląską Atlantydą

Po II wojnie światowej, w ramach realizacji PRL-owskiego planu sześcioletniego, zapadła decyzja o utworzeniu Zbiornika Goczałkowickiego, który miał dostarczać wodę pitną dla mieszkańców Śląska. Oznaczało to koniec Zarzecza. W latach 1954-1955 wieś została zlikwidowana, a jej mieszkańców przymusowo przesiedlono do różnych miejscowości na Śląsku i w Małopolsce.

Łącznie przesiedlono 458 gospodarstw domowych. Mimo rekompensat w postaci ziemi i materiałów budowlanych, wielu mieszkańców nie potrafiło pogodzić się z utratą domów, dorobku życia, a nawet miejsc pochówku przodków, które musiały zostać ekshumowane.

Żywa pamięć

Pomimo tragedii, pamięć o Zarzeczu przetrwała. Dawni mieszkańcy utworzyli Towarzystwo Miłośników Zarzecza, które kultywuje tradycje i historię zalanej wsi. Organizują coroczne zjazdy nad brzegiem jeziora, wydają pamiętniki, książki oraz zarzecką gazetę.

Przymusowe wysiedlenia, które miały miejsce od kwietnia do listopada 1954 roku, pozostawiły głęboki ślad w pamięci mieszkańców. Przesiedleńcy, rozproszeni po 72 miejscowościach, nadal nazywają siebie Zarzeczanami i utrzymują bliskie więzi, spotykając się regularnie i dzieląc wspomnieniami.

Zobaczcie zdjęcia nieistniejącej już dziś zatopionej wsi!

Kultura i dziedzictwo

Zarzecze, choć fizycznie nieistniejące, wciąż żyje w sercach i umysłach dawnych mieszkańców oraz ich potomków. Starania o zachowanie pamięci o zalanej wsi pokazują, jak silne mogą być więzi społeczności, mimo najtragiczniejszych wydarzeń. Dziś Zbiornik Goczałkowicki, największy w Polsce zbiornik wody pitnej, pełni kluczową rolę w zaopatrzeniu Śląska i Zagłębia. Jednak jego historia, zapisana w wodach jeziora, przypomina o Zarzeczu – Śląskiej Atlantydzie, której pamięć przetrwała próbę czasu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia godna filmu - Śląska Atlantyda już 70 lat na dnie Jeziora Goczałkowickiego! Zobaczcie ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska