Igrzyska 2036. Wyzwanie pod względem infrastruktury? ,,Najważniejsze jest zbudowanie obiektów, które będą przemyślane''

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Starania Polski o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku
Starania Polski o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku PAWEL DUBIEL/POLSKA PRESS
„Za moich czasów wydawało się to nierealne. Nawet na ten moment jest to duże wyzwanie” – powiedziała PAP prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę kandydatury Polski do organizacji igrzysk olimpijskich w 2036 roku.

,,Musimy zbudować minimum trzy pływalnie''

Prezydent Duda oficjalnie ogłosił, że Polska będzie się ubiegać o organizację igrzysk olimpijskich w 2036 roku podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który odbywa się w Zakopanem. Otylia Jędrzejczak, która w 2004 roku w Atenach wywalczyła złoto i dwa srebra olimpijskie, zwróciła uwagę, że będzie to wyzwanie pod względem infrastruktury.

– Za moich czasów wydawało się to nierealne. Nawet na ten moment jest to duże wyzwanie. Jeżeli mówimy o dyscyplinach pływackich, to musimy zbudować minimum trzy pływalnie, które będą mogły obsługiwać takie igrzyska. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy bardzo duże możliwości budowania pływalni, w tymczasowych halach z trybunami, które później się zwija. I tak będziemy mieć dużą publiczność, bo igrzyska olimpijskie dzielimy na dwie największe dyscypliny – pływanie i lekkoatletykę – podkreśliła była pływaczka.

Czas na rozwój sportowy dla polskich pływaków

Według prezes Polskiego Związku Pływackiego do czasu potencjalnych igrzysk olimpijskich w Polsce Biało-Czerwoni zdołają wznieść się na poziom, który pozwoli im walczyć o medale, o co od jej czasów jest bardzo trudno.
– Musimy zbudować piramidę, żeby w 2036 roku móc cieszyć się wielkimi sukcesami. Jeżeli będę miała pieniądze, to te 13 lat wystarczy, żeby do tego doprowadzić. Wszystko opiera się na finansowaniu, bo pływanie wbrew pozorom to jedna z droższych dyscyplin pod względem utrzymania kadry narodowej. Wysyłając zawodników na zgrupowanie, to jedna godzina treningu kosztuje prawie dwa tysiące złotych, a potrzebuję minimum cztery godziny dziennie.

PZP również zajmuje się sześcioma innymi dyscyplinami sportu, które również występują na igrzyskach. Są to m.in. pływanie artystyczne, skoki do wody, piłka wodna, drużynowe zawody, indywidualne, pływanie na wodach otwartych.

Jak oceniła szanse Polski na przyznanie organizacji igrzysk olimpijskich?
– Najważniejsze jest zbudowanie obiektów, które będą przemyślane, czyli pójście nie przykładem krajów, które straciły na igrzyskach, ale które na nich zyskały. Gdybyśmy nie mieli szansy na przyznanie organizacji, to byśmy o to nie walczyli. Marzenia są po to, żeby je spełniać. Trzymam mocno zaciśnięte kciuki – powiedziała Jędrzejczak.

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury do organizacji IO w 2036 r: meksykańska (Guadalajara-Meksyk-Monterrey-Tijuana), indonezyjska (Nusantara) i turecka (Stambuł). (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Igrzyska 2036. Wyzwanie pod względem infrastruktury? ,,Najważniejsze jest zbudowanie obiektów, które będą przemyślane'' - Sportowy24

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska