II Opolski EtnoFestiwal w Niemodlinie 2023. Święto tradycji ludowych i rękodzieła. Nie zabraknie też mocnego rockowego grania

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Grupa muzycznie i tekstowo eksploruje to, co leży na styku współczesności, przyszłości oraz miejskich i regionalnych legend.
Grupa muzycznie i tekstowo eksploruje to, co leży na styku współczesności, przyszłości oraz miejskich i regionalnych legend. Paweł Jóźwiak
Już we wtorek (15.08) o godz. 10:00 na zamku w Niemodlinie rozpocznie się II Opolski EtnoFestiwal, czyli święto tradycji ludowych i rękodzieła. Muzycznym gościem imprezy będzie nawiązujący do mitologii kaszubskiej zespół Kiev Office. Początek koncertu o godzinie 20:00.

Ubiegłoroczny sukces i ogromne zainteresowanie opolskimi tradycjami zmobilizowały organizatorów do przygotowania II Opolskiego Etnofestiwalu.

Impreza rozpocznie się we wtorek 15 sierpnia 2023 r.na terenie Zamku Książęcego w Niemodlinie.

- Data wydarzenia nie została wybrana przypadkowo. Wyrasta z tradycji ziołolecznictwa i słynnych bukietów Matki Boskiej kultywowanych na tym terenie - wyjaśnia Joanna Kardasińska z niemodlińskiego zamku.

Program II Opolskiego EtnoFestiwalu

  • 10:00 – otwarcie bram zamkowych
  • 10.00-18.00 – zwiedzanie zamku z przewodnikiem (wejścia o każdej pełnej godzinie)
  • warsztaty florystyczne, układanie dywanu kwietnego, warsztaty zielarskie i rękodzieła, jarmark, robienia makatek, nauka czerpania papieru, haftu borowiackiego/tucholskiego – stoisko Nadbałtyckiego Centrum Kultury i województwa pomorskiego, atrakcje dla dzieci, pokaz filmów Tradycje po O!polsku – zamek.
  • 15.00 – otwarcie wystawy pt. „Tradycje od pokoleń.
  • 16.00-18.30 – prezentacje lokalnych tradycji (m.in. kroszonkarstwo, skubanie pierza, plecionkarstwo, wyplatanie koron żniwnych, malowanie wzoru opolskiego na porcelanie, babski comber, wysiewanie serc na polach, zielarstwo, tradycje hafciarskie z Dobrzenia Wielkiego, a także wodzenie niedźwiedzia i układanie dywanów kwietnych).
  • 16.00 – otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby A&A wraz z prezentacją rzeźb powstałych w ramach I Międzynarodowego Pleneru „Niemodlin 2023”.
  • 18.30 – warsztaty kulinarne i degustacja m.in. „Karpia Niemodlińskiego”.
  • 19.30 – Warsztaty plecionkarskie.
  • 20.00 – koncert zespołu Kiev Office.

Gwiazda programu

Zespół Kiev Office to gdyńska formacja, która ma za sobą ponad dwieście koncertów w kraju i za granicą, m.in.: Open’er Festival, Jarocin Festival, a także występy na trasach z Nomeansno i Schizmą.

Na Opolszczyznę grupa przyjeżdża po raz drugi. Tym razem chcą zainteresować widzów albumem pt. „Gjinjenjé” (z j. kaszubskiego – zanikanie), poświęconym historii Słowińców – ludności kaszubskiej z okolic jezior Łebsko i Gardno.

- Na słuchaczy czeka mocna dawka etnicznych kaszub zatopiona w psychodelicznym rockowym sosie. Z tym albumem przyjeżdżamy na Opolszczyznę premierowo. Cieszymy się, że będziemy się mogli podzielić tą muzyką z tutejszą publicznością – mówi Michał Miegoń, lider Kiev Office.

Zespół Kiev Office wystąpi w składzie:

  • Michał Miegoń – głos, gitara elektryczna
  • Maciej Bandur – głos, instrumenty tradycyjne, bęben szamański
  • Marcin Lewandowski – gitara basowa
  • Gościnnie: Michał Młyniec – perkusja

Głównym organizatorem koncertu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Odbędzie się on w ramach II Opolskiego EtnoFestiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska