Blisko 8 tys. studentów na 27 kierunkach kształci obecnie Politechnika Opolska. Dziś w Filharmonii Opolskiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego. Wyjątkowe, bo zbiegające się z jubileuszem 50-lecia uczelni.
W przemówieniu inauguracyjnym prof. Marek Tukiendorf, rektor uczelni mówił, że w tym roku nowością jest otwarcie VII Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu. - To szansa na zwiększenie zaufania młodych ludzi do naszej uczelni - mówił prof. Tukiendorf, który właśnie rozpoczął drugą kadencję rektorską na PO.
Podkreślał on, że politechnika słynie z konsekwentnie realizowanej zasady "Złotego Trójkąta", czyli współpracy między nauką, biznesem i samorządem. To m.in. dzięki niej w Opolu zdecydowało się ulokować ok. 15 przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z uczelnią wyższą. Jeden z dowodów takiej współpracy to zaplanowane na jutro otwarcie działu B+R w jednej z opolskich firm, gdzie powstanie 100 miejsc pracy dla inżynierów.
W tym roku studia stacjonarne rozpoczyna na PO ok. 1500 studentów, wśród nich spora grupa Ukraińców, ale także Angolczyk, który wybrał architekturę. Ponadto w szeregi żaków wstąpi 90 studentów w ramach programu Erasmus+ z Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Grecji, Włoch, Czech, Francji i Litwy.
Zarówno rektor PO jak i prof. Wiesław Banyś, reprezentujący Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich podkreślali w swoich wystąpieniach potrzebę finansowania polskiej nauki i badań. - Plan rozwoju zakłada wzrost pieniędzy przeznaczanych na rozwój nauki z 0,44 proc. PKB do 2 proc. PKB w 2020 roku, ale to musi odbywać się systematycznie z roku na rok, co oznacza, że co roku to powinny być 3 dodatkowe miliardy złotych przeznaczane na ten cel - przekonywał prof. Banyś.
Prof. Tukiendorf zauważył, że w standardach kształcenia dążymy do modelu skandynawskiego (podziału studentow na mniej liczne grupy), ale za tym powinno też pójść odpowiednie finansowanie. - Tymczasem z zapowiedzi wynika, że będzie nam brakowało kilka milionów złotych - oceniał prof. Tukiendorf.
Listy na inaugurację przesłali na ręce opolskiego rektora m.in. prezydent RP Andrzej Duda i wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski życzył politechnice wspólnego z miastem rozwoju i tak samo długich perspektyw działalności (w przyszłym roku Opole świętuje 800-lecie). - Dzięki powstaniu kampus przy ulicy Prószkowskiej dynamicznie rozwija się ta część miasta. Zbudowaliśmy tam m.in. rondo, które będzie nosiło nazwę Politechniki, a wcześniej basen, z którego korzysta też uczelnia - zauważył Arkadiusz Wiśniewski.
Z racji jubileuszu w październiku ma ukazać się monografia Politechniki Opolskiej.