W tej opolskiej miejscowości powstał niezwykły mural. Upamiętnia przedwojenną granicę

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Janówka (gm. Byczyna) będzie miała jeden z najciekawszych przystanków autobusowych na Opolszczyźnie. Na budynku powstaje mural, który upamiętnia dawną granicę polsko-niemiecką.
Janówka (gm. Byczyna) będzie miała jeden z najciekawszych przystanków autobusowych na Opolszczyźnie. Na budynku powstaje mural, który upamiętnia dawną granicę polsko-niemiecką. Milena Zatylna
W Janówce (gm. Byczyna) powstał mural upamiętniający dawny posterunek na przedwojennej granicy między Polską a Niemcami. Malunek zdobi przystanek autobusowy.

Pomysł na mural przyniosło samo życie.

- Historia naszej miejscowości jest powiązana z dawnym pograniczem polsko-niemieckim. Aktualnie znajdujemy się na miejscu, gdzie była granica między Polską a Niemcami. Stoimy na stronie niemieckiej, naprzeciwko, przez drogę jest strona Polska. Sto metrów od nad znajduje się budynek dawnej polskiej strażnicy – mówi Remigiusz Dudek, sołtys Janówki. - Chcieliśmy to wykorzystać, aby wypromować naszą małą miejscowość. Ponadto bardzo nas zainspirował mural znajdujący się na dawnym przejściu granicznym przez Prosnę w Goli. Stwierdziliśmy, że też coś podobnego chcemy mieć.

Autorami muralu są Iwona Kubarska i Adrian Lipowski. Artyści nie pierwszy raz pracują na terenie gminy Byczyna, gdyż w ubiegłym roku stworzyli mural przedstawiający wybitną astronomkę Marię Cunitię.

- Natomiast jeśli chodzi o Janówkę, ukazujemy tu moją wizję kartki z pamiętnika kobiety, która kiedyś mieszkała w Janówce. Zbierała sobie polne kwiaty, które są widoczne na projekcie, stare listy, może nawet kochała się w którymś ze strażników – opowiada Iwona Kubarska. – Dlatego też strażnicy i miejsce, w którym mieszkali, zwane Belwederem, również są na muralu.

Natomiast wszystkie prace przygotowawcze w budynku przystanku wykonali mieszkańcy Janówki w czynie społecznym. Podobnie jak prace brukarskie wokół, które jeszcze przed nimi.

- Mieszkańcy zawsze są chętni do pomocy. Warto wspomnieć, że od roku właśnie w czynie społecznym budujemy remizę naszej ochotniczej straży pożarnej – informuje Remigiusz Dudek.

Pieniądze na stworzenie muralu pochodzą z Fundacji Orlen, do której wystąpiło sołectwo wspólnie z urzędem miejskim w Byczynie. Zostały przyznane w ramach programu "Moje miejsce na Ziemi".

Chociaż dzieło artystów można już podziwiać, uroczyste odsłonięcie malunku zaplanowano na sobotę 4 maja (początek 18.00).

- Będą grupy historyczne, które opowiedzą o tym pograniczu, a zwłaszcza o tym, jak funkcjonowała polska placówka straży granicznej i jak wyglądało życie przy granicy – zapowiada sołtys. – Historia tego miejsca jest niezwykle bogata. Granica „żyła”, bo Polacy chodzili do pracy w Niemczech, kwitł handel i przemyt.

Niegdyś w Janówce znajdowała się granica polsko-niemiecka. O tym fakcie przypomina mural, który powstał na przystanku autobusowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska