Instytucje Unii Europejskiej

Dab, Tjw
Komisja Europejska to władza wykonawcza Unii (odpowiednik rządu). Dziś składa się z 20 komisarzy stojących na czele potężnego aparatu biurokratycznego (16 tysięcy urzędników).

Ma siedzibę w Brukseli. Komisja proponuje akty ustawodawcze, wydaje akty prawne, czuwa nad przestrzeganiem prawa, zarządza budżetem i funduszami. Po wstąpieniu do Unii Polska będzie miała jednego komisarza, a podatnicy kilka tysięcy polskich urzędników na utrzymaniu.
Rada Europejska to regularne (dwa razy w roku) spotkania szefów państw i rządów krajów członkowskich Unii. Rada Europejska wytycza kierunki polityki i rozwiązuje problemy sporne.
Rada Unii Europejskiej - są to spotkania ministrów poszczególnych resortów każdego z państw członkowskich UE. Pełni funkcję organu decyzyjnego i prawodawczego Unii. Przewodniczą jej kolejno wszystkie państwa członkowskie, każde przez pół roku (obecnie jest to Grecja, dlatego 16 kwietnia w Atenach podpisany zostanie traktat akcesyjny - to, co Polska wynegocjowała w ostatnich latach w Brukseli). Po akcesji, czyli przystąpieniu Polski do Unii, nasz kraj będzie miał 27 głosów w radzie - tyle samo, co Hiszpania. Więcej, bo 29 głosów, mają Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.
Parlament Europejski jest największym wielonarodowym parlamentem na świecie. Reprezentuje obecnie 370 milionów obywateli Unii. Ma funkcje ustawodawcze i kontrolne wobec władzy wykonawczej (Komisji Europejskiej). Jego uprawnienia są stopniowo powiększane. Obraduje w Strasburgu. Dziś parlament składa się z 626 deputowanych, a po rozszerzeniu będzie ich 732. 54 z nich będzie pochodziło z Polski (wybrani zostaną przez Polaków w wyborach planowanych na czerwiec 2004 roku).
Trybunał Sprawiedliwości jest organem orzekającym Unii. Dokonuje wykładni prawa europejskiego i interpretuje traktaty. Obecnie zasiada w nim 15 sędziów, mianowanych przez państwa członkowskie na sześcioletnią kadencję. Jeden polski sędzia poszerzy to grono po ewentualnym wstąpieniu naszego kraju do UE. Trybunał mieści się w Luksemburgu. Od 1954 roku rozpatrzył ponad 9 tysięcy spraw i wydał około 4 tysięcy orzeczeń. Oprócz niego działa jeszcze Sąd Pierwszej Instancji, utworzony z powodu dużej ilości spraw, które napływały do Trybunału. W nim także Polska będzie mieć jednego sędziego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska