Inteligentne wsie, czyli jakie? Co kryje się za Smart Villages?

Oprac. AGW
Społeczności wiejskie w całej Europie opracowują innowacyjne rozwiązania lokalne i pomysłowe podejścia do rewitalizacji usług wiejskich w takich dziedzinach jak energia, transport, opieka społeczna i wiele innych.
Społeczności wiejskie w całej Europie opracowują innowacyjne rozwiązania lokalne i pomysłowe podejścia do rewitalizacji usług wiejskich w takich dziedzinach jak energia, transport, opieka społeczna i wiele innych. pixabay
Udostępnij:
Nie chodzi tu tylko o technologie cyfrowe. Inteligentne wsie obejmują szereg zagadnień społecznych, ekonomicznych i innowacji środowiskowych. - Polska jest ewenementem. Podczas gdy w Portugalii czy Hiszpanii wsie szybko się wyludniają, w naszym kraju jest tendencja odwrotna. Co roku około 50 tysięcy więcej osób chce przenieść się na wieś, niż wyjechać z niej do miasta - wskazywał minister rolnictwa. Co zrobić, żeby mieszkańcy wsi byli zadowoleni z życia na takich obszarach?

Inteligentne wioski to społeczności na obszarach wiejskich, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania w celu poprawy ich żywotność, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach.

Inteligentne Wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich - tak brzmi tytuł międzynarodowych warsztatów, które Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zorganizowała w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Jak sprawić, żeby ludzie, którzy zdecydują się zamieszkać na wsi, czuli się dobrze, byli szczęśliwi i mogli realizować swoje marzenia i plany – zastanawiał się uczestniczący w warsztatach minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Jeszcze wcześniej wskazywał: - Musimy na nowo zdefiniować co znaczy słowo nowocześnie, aby nie powtórzyć błędów, których skutki obserwujemy dziś w światowym rolnictwie.

To Cię może też zainteresować

Szef resortu rolnictwa zaznaczał, że rekomendacje wypracowane przez uczestników będą ważne pod kątem następnego okresu programowania i udzielania wsparcia. Ardanowski: - Pomysłu dla konkretnej miejscowości nie wypracujemy odgórnie. To musi odbywać się przy udziale danej społeczności

Inteligentne wioski - co to oznacza?

W parlamencie Europejskim szeroko o koncepcji inteligentnych wiosek zaczęto mówić w 2017 roku. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie podaje, że już wówczas Grupa Tematyczna ENRD ds. Inteligentnych Wiosek określiła, w jaki sposób społeczności wiejskie na terenie całej Europy "opracowują innowacyjne rozwiązania lokalne i pomysłowe podejścia do rewitalizacji usług wiejskich w takich dziedzinach jak energia, transport, opieka społeczna i wiele innych".

Za Komisją Europejską CDR wyjaśnia "Inteligentne wioski dążą do tego, aby różne polityki współdziałały w celu znalezienia lepszych, mądrzejszych sposobów promowania holistycznego rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o wykorzystanie istniejących i powstających technologii oraz innowacji społecznych, aby wnieść wartość dodaną do życia naszych obywateli. Chodzi o to, by dawać wioskom narzędzia do radzenia sobie z własnymi wyzwaniami, a jednocześnie przyczyniać się do większych wyzwań, przed jakimi stoi społeczeństwo jako całość".

W podejściu Smart Villages, czyli owych inteligentnych wsi wskazuje się na duże znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich -ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy oraz z punktu widzenia jakości życia na wsi.

To Cię może też zainteresować

W warsztatach w Polsce biorą udzaił przedstawiciele 11 państw. Ich celem jest wymiany informacji o inicjatywach i społecznościach działających zgodnie z ideą Smart Villages w szczególności w Europie Środkowej. Uczestnicy rozmawiają o tym, w jaki sposób te doświadczenia można przenieść do naszego kraju oraz zwiększyć znaczenie tej idei w nowej perspektywie finansowej.

Smart Villages stwarza nowe możliwości np. poprawy mobilności, rozwoju przedsiębiorczości, korzystania z możliwości jakie daje np. biogospodarka i gospodarka o obiegu zamkniętym, zapewnienia wysokiej jakości edukacji i usług zdrowotnych lub zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Międzynarodowe warsztaty odbywają się w podziale na grupy, które omawiają wdrażanie Smart Villages w różnych obszarach życia wsi:

  • w rozwiązywaniu problemów transportu i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich;
  • w rozwiązywaniu problemów edukacji, wykluczenia osób starszych i zdrowia na obszarach wiejskich;
  • w wykorzystaniu szans jakie niesie ze sobą biogospodarka (w tym krótkie łańcuchy dostaw żywności, energia odnawialna, Rolnictwo 4.0);
  • w odniesieniu do problemów horyzontalnych na wsi polskiej i europejskiej (dostęp do szerokopasmowego Internetu, dostępność usług cyfrowych, poziom kompetencji cyfrowych mieszkańców).

Na stronie Komisji Europejskiej znajduje się Portal Inteligentnych Wiosek

Źródło: MRiRW, CDR

__________________________________________
Agro Pomorska, odcinek 79, Forum Rolnicze 2019

Wideo

Materiał oryginalny: Inteligentne wsie, czyli jakie? Co kryje się za Smart Villages? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie