Jak działają urzędy od 25 maja? ZUS, urzędy skarbowe, urząd wojewódzki i marszałkowski, starostwo powiatowe w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wejście do Starostwa Powiatowego w Opolu.
Wejście do Starostwa Powiatowego w Opolu. Archiwum Starostwa Powiatowego w Opolu
ZUS, urzędy skarbowe, urząd wojewódzki, urząd marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Opolu. Sprawdziliśmy, jak działają od 25 maja, po tym, jak rząd zapowiedział ich otwieranie do obsługi obywateli.

Rozporządzeniem rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, zostały zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

Od 25 maja wznowiono też bieg terminów administracyjnych postępowań prowadzonych przez urzędy.

Sprawdziliśmy, jak opolskie urzędy funkcjonują od poniedziałku, 25 maja.

Opolski Urząd Wojewódzki wznawia częściowo bezpośrednią obsługę w Centrum Obsługi Cudzoziemców

Od 25 maja wznowiona została częściowo bezpośrednia obsługa klienta w Centrum Obsługi Cudzoziemców OUW w zakresie odbioru kart pobytu oraz uzupełnienia braków formalnych do złożonych wniosków o legalizowanie pobytu (pobranie odcisków linii papilarnych).

W celu uzupełnienia braków formalnych klienci będą umawiani na termin wizyty telefonicznie lub korespondencyjnie przez pracowników urzędu. - Przyjmowane będą wyłącznie osoby, z którymi wcześniej skontaktuje się pracownik. Prosimy czekać na kontakt i nieprzychodzenie do urzędu bez wyznaczonej wizyty - czytamy na stronie OUW.

Wejście znajduje się od strony Wieży Piastowskiej.

Rezerwacji wizyty w sprawie odbioru karty pobytu można dokonać samodzielnie od 22 maja 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 14 pod numerami telefonów: 77 45 24 305, 77 45 24 546

Wizyty będą możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 14.30. Rezerwacja internetowa nadal pozostaje zawieszona do odwołania.

Przyjmowanie klientów odbywać się będzie wyłącznie po uprzednim ustaleniu terminu i godziny wizyty. Niestawienie się na wizytę w ustalonym terminie powoduje anulowanie wizyty i konieczność ponownej rejestracji nowej wizyty.

Składanie wniosków o legalizację pobytu cudzoziemców oraz o zezwolenia na pracę nadal odbywać się będzie za pośrednictwem poczty lub kuriera. Dodatkowo, w przypadku zezwoleń na pracę, wnioski można składać za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl Kasa Urzędu jest nieczynna.

Opłaty za karty pobytu należy uiszczać przelewem na rachunek bankowy wojewody opolskiego o nr 22 1010 1401 0006 9322 3100 0000 - NBP Oddział Opole.

Natomiast opłaty skarbowe za zezwolenia na pobyt oraz pełnomocnictwa należy dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Opola o nr 03 1160 2202 0000 0002 1515 3249 Bank Millennium.

Urzędy skarbowe województwa opolskiego otwarte są dla klientów w określone dni

Od 8 maja w urzędach skarbowych można bezpośrednio załatwić sprawę w dwa dni w tygodniu:

  • środy w godz. 9-15
  • piątki w godz. 9-13

- Obowiązuje limit osób, które mogą znajdować się w sali obsługi. Konieczne jest stosowanie środków ochrony osobistej - zakrycia nosa i ust i dezynfekcja rąk. Klientom udostępniamy środki do dezynfekcji - mówi Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Opolu i przypomina, że urzędy nadal zachęcają do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i kontaktu zdalnego. Informacje dotyczące obsługi klientów są dostępne na stronie internetowej opolskie.kas.gov.pl .

Placówki ZUS czynne dla klientów od 4 maja

Bezpośrednią obsługę ZUS przywrócił 4 maja. Placówki w województwie opolskim są otwarte w poniedziałki w godzinach 8-18, a od wtorku do piątku: 8-15.

Obowiązują zasady bezpieczeństw,a czyli zachowanie co najmniej 1,5 m odstępu między klientami, obsługa jednej osoby przy stanowisku z wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnościami, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem.

W dwóch pierwszych dniach po otwarciu doradcy na salach obsługi w województwie opolskim udzielili wsparcia ponad 2,2 tys. osobom.

Po kilkutygodniowej przerwie mieszkańcy województwa ponownie mogą skorzystać z usług doradców emerytalnych, zapytać o zasiłki oraz złożyć dokumenty nie tylko w skrzynce podawczej, ale bezpośrednio u pracowników ZUS - informował Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy opolskiego ZUS.

Urzędnicy ZUS zauważyli, że po otwarciu więcej osób niż zwykle zainteresowanych jest założeniem i korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych. - Dzięki platformie niemal każdy dorosły może załatwić szereg spraw w ZUS online, bez wychodzenia z domu. W pierwszym kwartale br., swoje konto na PUE ZUS utworzyło ponad 1400 użytkowników z regionu, a z tej formy kontaktu z ZUS korzysta już teraz prawie 54 tys. klientów w województwie - podał Radosław Siczewski, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w opolskim oddziale ZUS.

Starostwo Powiatowe w Opolu

- Tzw. otwarcie urzędów jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego starostwa niewiele zmienia, ponieważ z myślą o klientach dużo wcześniej wprowadziliśmy bezpośrednią obsługę klienta, oczywiście z ograniczeniami co do liczby wpuszczanych osób i przy zachowaniu zasad związanych z dezynfekcją rąk, maseczkami czy zachowaniem odstępów - wyjaśnia Monika Kluf, rzeczniczka opolskiego starostwa.

- W wydziałach i jednostkach zlokalizowanych w budynkach, które dzielimy wspólnie z innymi samorządami przyjmujemy takie zasady obsługi klienta, jakie przyjęły te samorządy. Przykładem jest choćby Wydział Geodezji i Kartografii, czy Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa zlokalizowane w budynku dzielonym z Urzędem Miasta Opole przy Pl. Wolności - wyjaśnia.

Szczegółowe zasady obsługi klientów są dostępne na stronie internetowej powiatu i wersji papierowej na drzwiach wejściowych do budynków starostwa.

- Klientów po obowiązkowym okazaniu dokumentu tożsamości wpisujemy do księgi ewidencji wejść do budynku - kontynuuje Monika Kluf. - Klient w urzędzie zobowiązany jest do przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa oraz do dezynfekcji dłoni przed wejściem do budynku.

Wydzielone zostały strefy obsługi klienta wraz z wejściami w budynkach Starostwa Powiatowego w Opolu:

  • Strefa I - wejście od ulicy 1 Maja 29, Opole – Wydział Komunikacji,
  • Strefa II - wejście od ul. Reymonta 59, Opole - Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska, Wydział Organizacyjnego, Wydział Administracyjno-Gospodarczego, Wydział Finansowo-Budżetowego, Biuro Rady,
  • Strefa III - wejście pl. Wolności 7-8, Opole –Wydział Geodezji i Kartografii, Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa,
  • Strefa IV - wejście ul. Książąt Opolskich 27, Opole – Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
  • Strefa V – wejście ul. Opolska, Niemodlin – Wydział Geodezji i Kartografii

Rzeczniczka zaznacza, że nadal w przypadkach, w których jest to możliwe, zalecane jest załatwianie spraw urzędowych drogą telefoniczną, elektroniczną oraz pocztową, a także przy użyciu profilu zaufanego ePUAP.

Urząd marszałkowski w Opolu wznawia bezpośrednią obsługę klientów

- W związku ze znoszeniem obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa klienci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego mogą od poniedziałku załatwiać sprawy we wszystkich budynkach UMWO (przy ul. Piastowskiej, Krakowskiej, Hallera, Żeromskiego) - poinformowała rzeczniczka Violetta Ruszczewska.

- Konieczne jest przestrzeganie zalecanych zasad sanitarnych, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracownikom urzędu, nadal preferowaną formą kontaktu z klientem jest forma elektroniczna, telefoniczna bądź korespondencyjna - dodała.

Zastrzeżono, że kontakt osobisty z pracownikami poszczególnych komórek organizacyjnych UMWO możliwy jest po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym bądź mailowym.

UMWO przypomniało też, że zgodnie z rozporządzeniem rządu dopuszczalna liczba klientów, przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu, nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi.

- Klienci urzędu zobowiązani są do noszenia maseczek lub stosowania innych form zakrycia ust i nosa w miejscu publicznym - zastrzegła rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska