Jak odzyskać podatek zza granicy?

Dorota Richter [email protected]
Rozliczając się z fiskusem za granicą, można odzyskać podatek. (fot. sxc)
Rozliczając się z fiskusem za granicą, można odzyskać podatek. (fot. sxc)
Rozliczenie z fiskusem nie jest obowiązkowe w każdym kraju Unii. - Warto je jednak zrobić - przekonują opolscy eksperci.

Wielka Brytania, Niemcy i Holandia - to najbardziej popularne kraje, do których za „chlebem” wyjeżdżają Opolanie.

Zobacz: Możesz trafić pod lupę urzędu skarbowego

Od każdej legalnie zatrudnionej tam osoby, pracodawcy odprowadzają podatek dochodowy od miesięcznej kwoty brutto zarobków.

- Rozliczając się z fiskusem, można ten podatek odzyskać - mówi Oliwia Pietrzak z firmy TimeTax z Opola.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym

- Jednak taka możliwość istnieje - tłumaczy Oliwia Pietrzak.

Brytyjski podatek można rozliczać do pięciu lat wstecz. Teraz można rozliczać jeszcze rok podatkowy 2005/2006. Skąd taka data?

- Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 kwietnia, a kończy 5 kwietnia kolejnego roku - wyjaśnia Oliwia Pietrzak.

Oficjalnym dokumentem, który jest niezbędny do bezpośredniego dokonania zwrotu podatku jest dokument P45 lub P60. P45 wystawiane jest przez pracodawcę, gdy kończy się pracę w trakcie roku podatkowego, a P60 - po jego zakończeniu, nawet jeżeli nadal jest się zatrudnionym.

Rozliczenie podatku w Holandii

Choć obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym nie ma także w Holandii, do końca roku rozliczać można jeszcze podatek za 2006 rok.

Zobacz: Jak korygować dokumenty rozliczeniowe?

W celu złożenia zeznania podatkowego, podatnik musi posiadać kartę podatkową od holenderskiego pracodawcy tzw. Jaaropgaaf.

- Z tamtejszym urzędem skarbowym do 31 marca powinny się rozliczyć te osoby, które chcą szybko liczyć na zwrot zaliczki na podatek dochodowy - tłumaczy Oliwia Pietrzak.

Osoby, które do tego terminu rozliczą się z fiskusem, zwrot podatku otrzymają na holenderskie konto na przełomie lipca i sierpnia, na polskie - do października. W innym przypadku holenderski urząd skarbowy ma trzy lata na jego zwrot.

Rozliczenie podatkowe w Niemczech

- W Niemczech nie ma obowiązku składania zeznań podatkowych podobnie, jak w Holandii - mówi Magdalena Czyczyło z EU Tax Service.

Można się jednak rozliczyć. Najkorzystniej dla podatnika jest złożyć zeznanie do 31 maja, wtedy urząd wyda decyzję o przyznaniu zwrotu podatku w szybszym terminie.

- Średni czas oczekiwania na decyzję wynosi około 6 miesięcy - uzupełnia Magdalena Czyczyło i dodaje, że obecnie można składać zeznania podatkowe za lata 2008-2010.

Do złożenia rozliczenia podatkowego w Niemczech potrzebna jest karta podatkowa - Lohnsteuerbescheinigung. Podobnie jak w Holandii, należy przedstawić wszystkie karty od każdego pracodawcy z danego roku. Rozliczenie z części dochodów nie jest możliwe.

- Dodatkowo podatnik będzie musiał przedstawić zaświadczenie o uzyskanych dochodach w Polsce (lub ich braku) oraz zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w przypadku rozliczenia wspólnie z małżonką/małżonkiem - uzupełnia Magdalena Czyczyło.

Kwota wolna od podatku wynosi w Niemczech ok. 8 tys. euro brutto. Jednak jak tłumaczy Georg Smuda z Smuda Consulting kwota ta może być większa. - Gdy mąż lub żona w tym czasie mieszkali w Polsce i nie pracowali, kwota zwolniona od podatku podwaja się - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska