Targi nto - nowe

Jak zaplanować budżet na wakacyjne wydatki? Urlop za pożyczkę to dobry pomysł?

Dariusz Matyjaszczyk
Opracowanie:
Jak zaplanować wakacyjne finanse?
Jak zaplanować wakacyjne finanse? pixabay.com
Odpoczynek bez zadłużania się dla niektórych konsumentów już wcześniej był wyzwaniem, ale w tym roku jest jeszcze trudniej.

Spis treści

Wysokie ceny potrafią dają w kość Polakom. To oznacza, że ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu mądrego zarządzania finansami już podczas planowania wakacyjnej podróży. Dzięki temu unikniemy nie tylko przykrych niespodzianek podczas wypoczynku, ale także wpadnięcia w zadłużenie, z którym możemy długo się borykać. W kolejny odcinku cyklu „Ogarniam finanse”, podpowiadamy wskazówki, które pomogą ustalić realistyczny wyjazdowy budżet oraz przygotować portfel na różne nieprzewidziane wydatki.

Oceń swój budżet domowy i realistycznie oszacuj, na jaki rodzaj wakacji możesz sobie pozwolić

Jeśli to Twój pierwszy wakacyjny wyjazd od czasów pandemii, czeka Cię niemiła niespodzianka. W porównaniu do ubiegłych lat większość turystycznych usług znacznie podrożała. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca1, ponad połowa ankietowanych powiedziała, że zamierza wydać więcej pieniędzy na wypoczynek niż w ubiegłym roku, ale tylko 1/3 nie zamierza wydawać więcej. Jednak, jak wskazuje wspomniany raport, wysokie ceny nie odstraszają Polaków od planowania wakacyjnego wypoczynku. Co ciekawe, większość z nas zamierza spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Zadeklarowało tak ponad połowa ankietowanych.

Co ciekawe, odsetek osób planujących zagraniczny wyjazd wynosi 33%.

– Nieważne, czy wybieramy się na urlop nad Bałtyk, czy do ciepłych krajów – praktycznie wszędzie musimy liczyć się z wyższymi opłatami za transport, różnego rodzaju usługi i atrakcje oraz sam pobyt. Chociaż spędzają wakacje „u siebie”, w Polsce, posiadając wygodę korzystania z jednej waluty, mamy wrażenie, że nasze wakacje są przez to tańsze, to jednak koszt niejednego obiadu w restauracji w modnej turystycznie lokalizacji potrafi przewyższyć koszt posiłku w zagranicznym lokalu, np. we Włoszech czy Hiszpanii. Pamiętamy słynne “paragony grozy”, które podbiły Internet już w ubiegłych latach. Dlatego popularne wśród Polaków są wyjazdy z opcją all inclusive, dzięki której troska o osobny budżet na jedzenie, o ile nie stołujemy się poza granicami hotelu, nas nie dotyka – tłumaczy Edyta Stawowa, ekspert Intrum.

Jak podkreśla ekspert Intrum, przed kupnem biletów i rezerwacją hotelu, czy to w kraju, czy za granicą należy odpowiedź na podstawowe pytanie: czy mnie na to stać? Ale nie chodzi tylko o to czy mam odłożoną na wyjazd konkretną sumę, ale czy jestem gotowa/-y na wszelkie nieplanowane wydatki, które zawsze pojawiają się podczas wakacji i będę w stanie je pokryć, nie nadwyrężając budżetu przeznaczonego na opłaty, czynsz czy spłatę kolejnych rat kredytu Przy tych rozważaniach, warto nie tylko uwzględnić oszczędzoną na to pulę pieniędzy, ale też regularne wydatki pokroju rat kredytowych oraz istniejące zadłużenia.

To zależy od indywidualnej sytuacji każdej osoby. Dla kogoś będącego w skrajnym zadłużeniu jakiekolwiek dodatkowe wydatki prawdopodobnie nie są dobrym pomysłem. Co do innych osób, to wystarczy, że trzymają się swojego zaplanowanego budżetu oraz nie przesadzają z wydawaniem pieniędzy, to wakacje nie powinny wpłynąć negatywnie na ich sytuację finansową. Jeśli na nasze konto co miesiąc wpływa pensja i trzymamy w ryzach swoje codzienne wydatki, to nie ma powodu, byśmy odmawiali sobie przyjemności, na jakie ciężką pracą zasłużyliśmy.

Z drugiej strony dla naszego bezpieczeństwa i spokoju ducha warto rozważyć taki rodzaj wakacji, który nie nadszarpnie naszych finansów Wycieczki samochodem, kemping i noclegi u przyjaciół lub rodziny, zamiast rezerwowania drogiego hotelu, mogą być dobrym rozwiązaniem – tłumaczy Edyta Stawowa, ekspert Intrum.

Jeśli masz zadłużenia, to polecamy następujące kroki, aby rozsądnie zaplanować wydatki wakacyjne:

Oceń swoje zadłużenie

Przeanalizuj swoje długi - sprawdź, ile aktualnie płacisz miesięcznie i jaki jest status wszystkich Twoich zaległości. Zanotuj wszystko, co jesteś winien, w tym salda kart kredytowych, pożyczki gotówkowe i konsumenckie, kredyt hipoteczny i wszelkie inne długi. Jeśli nie jesteś pewien, ile dokładnie jesteś winien, sprawdź swój raport kredytowy za darmo. Pamiętaj, że pożyczkodawca będzie miał najbardziej aktualne informacje na temat sald.

Znaj swoje finansowe ograniczenia

Choć trudno jest zarządzać kosztami w obecnych ciężkich warunkach ekonomicznych, to staraj się nie pomijać płatności kart kredytowych, planu konsolidacji długów ani żadnego innego planu spłaty zadłużenia, do którego się zobowiązałeś. Kluczem do sukcesu finansowego i spłaty długów jest stworzenie osiągalnego budżetu – takiego, którego będziesz się trzymać i konsekwentnie realizować. Chociaż może kusić zrezygnowanie z zobowiązań finansowych w sezonie wakacyjnym, to nie należy zaniedbywać konsekwencji w spłatach. Jeśli pomijasz płatności, będziesz mieć dodatkowy stres związany z próbą nadrobienia zaległości po wakacjach.

Warto też znaleźć te wydatki, na których możesz zaoszczędzić lub je całkowicie ograniczyć, przynajmniej tymczasowo, aby uzyskać więcej pieniędzy na swoją wymarzoną podróż.

Stwórz wakacyjny budżet

Sprawdziłeś już swoje bieżące zobowiązania i masz pewność, że wyjazd nie spowoduje opóźnień w płatnościach? Świetnie, teraz pora na stworzenie specjalnego, wakacyjnego budżetu. Tworząc plan finansowy, najpierw musisz zorientować się, ile możesz wydać na swoją podróż bez zadłużania się i przekładania zapłaty rachunków. Miej na uwadze, że musisz poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie analizy porównanie cen, by udało się obliczyć szacunkowy koszt.

Najlepiej podzielić nasz główny budżet na cztery pomniejsze części, tj. wydatki na nocleg, jedzenie i napoje, codzienny transport i atrakcje oraz uwzględnić liczbę dni spędzoną na wakacjach. Potem wystarczy obliczyć, ile dziennie na to planujemy wydać, oczywiście z adnotacją, że te ostatnie mogą ulec zmianie w porównaniu do kwoty np. wynajmu pokoju hotelowego. W razie wątpliwości zawsze lepiej przeszacować niż nie doszacować. Warto również zostawić pewne marginesy na nieprzewidziane koszty, atrakcje i pamiątki, które mogą przyciągnąć naszą uwagę podczas podróży – tłumaczy Edyta Stawowa, ekspert Intrum.

W miarę możliwości oszczędzaj

Regularnie odkładanie niewielkich, przystępnych kwot to świetny sposób na wykształcenie sobie nawyku oszczędzania na całe życie. Może również złagodzić trudności związane ze stresem przed sfinansowaniem letniego wyjazdu. Znajdźmy sposób, aby łatwo odkładać regularnie nawet drobniejsze z każdej wypłaty, niezależnie od tego, kiedy ją otrzymujesz. Ustalmy cel oszczędnościowy i odkładajmy pieniądze regularnie co miesiąc. Możemy również rozważyć otwarcie konta oszczędnościowego online, które będzie służyło zbudowaniu funduszu na wakacje.

W ten sposób będziemy mniej skłonni wydać te pieniądze na inne cele finansowe lub na zachcianki. Możemy szukać prostych sposobów na oszczędzanie na codziennych wydatkach, identyfikując dodatkowe rzeczy, na których możesz się obejść (nawet jeśli jest to na krótki okres), takie jak jedzenie na mieście, słodycze, nieużywane subskrypcje czy codzienne kawy przed pracą. Możemy to robić, nawet jeśli nie mamy określonej daty wyjazdu. Warto zastosować
te kroki, aby przekonać się, jak łatwo wprowadzić zmiany w stylu życia, które pozwolą zaoszczędzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska