Jak zmienić kasę?

Redakcja
Od niedawna, z powodu nowelizacji ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, obowiązują nowe formularze wniosku o zmianę kasy.

Okazuje się, że niektórzy płatnicy składek, czyli pracodawcy, nadal o tym nie wiedzą. Tymczasem można je pobrać w siedzibie Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych przy ul. Głogowskiej 37 lub ze strony internetowej www.kasachorych. opole.pl.
Osoby ubezpieczone, które chcą zmienić kasę, muszą najpierw wypełnić formularz wniosku i złożyć go u płatnika składki - dla pracownika płatnikiem jest pracodawca, dla emeryta lub rencisty - ZUS (lub KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), dla bezrobotnego - urząd pracy, dla zleceniobiorcy - zleceniodawca.
Następnie płatnik przekazuje wniosek do nowo wybranej kasy. Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą to zrobić same, gdyż są jednocześnie ubezpieczonym i płatnikiem.
Jeżeli wniosek wpłynie do właściwej kasy do 15. dnia danego miesiąca, to ubezpieczony staje się członkiem nowej kasy od pierwszego dnia następnego miesiąca. Jeżeli wniosek wpłynie później - członkostwo w nowej kasie rozpoczyna się o cały miesiąc później.
Kasa chorych wysyła potem zawiadomienia do osób, które objęła ubezpieczeniem, a płatnik musi jeszcze zgłosić zmianę w ZUS.
Ubezpieczeni, jak i płatnicy popełniają jednak ciągle wiele błędów. - Wysyłają np. wnioski niezgodne ze wzorem, brakuje w nich danych dotyczących członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia, zdarza się też, że płatnicy przekazują wnioski do obydwóch kas, zamiast do jednej, nowo wybranej - tłumaczy Elwira Bielak, rzecznik prasowy opolskiej kasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska