Jak znieść wspólność majątkową?

Redakcja
Istnieje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej w drodze umowy zawartej przez małżonków u notariusza. (fot. sxc)
Istnieje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej w drodze umowy zawartej przez małżonków u notariusza. (fot. sxc)
Czy można domagać się zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną? - na pytanie odpowiada Joachim Kurcz, adwokat.

Pytanie czytelniczki Krystyny J.: - Jestem mężatką, ale nie mieszkam z mężem już od pół roku. Mamy jedno dziecko. Prowadzę działalność gospodarczą i nie chcę, aby mąż miał prawo do moich dochodów tym bardziej, że nadużywa alkoholu. Czy mogę domagać się zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną?

Zobacz: Jak mądrze pożyczać pieniądze?

- Na wstępie należy wskazać, że istnieje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej w drodze umowy zawartej przez małżonków u notariusza. Jeżeli nie jest to możliwe ze względu na brak porozumienia, to zgodnie z normą prawną - wynikającą z przepisu art. 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, jeżeli ma ważny powód.

Pozew w takiej sprawie podlega opłacie stałej w kwocie 200 zł i co do zasady składa się go do Sądu Rejonowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania.

Odnosząc się bezpośrednio do pytania, należy wyjaśnić, że jeżeli w ocenie sądu zachodzi uzasadniony ważny powód do zniesienia wspólności majątkowej, to rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, co oznacza, że będzie to data wniesienia powództwa bądź uprawomocnienia się wyroku.

Wyjątkowo może być to jednak data wcześniejsza, jeżeli już wówczas istniał ten ważny powód ustanowienia rozdzielności majątkowej, w szczególności życie małżonków w rozłączeniu. Generalnie przyjmuje się, że pod pojęciem „ważnych powodów” rozumie się taką sytuację, w której dalsze utrzymywanie małżeńskiej wspólności majątkowej zagraża dobru i interesom drugiego małżonka lub rodziny.

Zobacz: Sędzia pomoże podjąć decyzję w wspólnocie mieszkaniowej

Przykładowo można wymienić trwonienie majątku przez małżonka, nałogowy alkoholizm, faktyczną separację małżonków czy skazanie współmałżonka na karę pozbawienia wolności.

Reasumując, Czytelniczka może domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej, także z datą wsteczną, jednak zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem (np. wyrok SN z dnia 11.12.2008 r. II CSK 371/08) skuteczność takiego żądania będzie ograniczona do przypadków, gdy z powodu separacji faktycznej niemożliwe było już w tamtym dniu współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska