Jakie zainteresowanie dopłatami bezpośrednimi 2024? Kampania wciąż trwa. Tyle wniosków złożono do tej pory, ARiMR podaje dane

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór trwa, wniosków przybywa.
Nabór trwa, wniosków przybywa. pixabay.com/krystianwin
Od 15 marca 2024 r. można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, ile wniosków złożono od startu naboru. Kampania idzie na rekord?

Spis treści

Kampania dopłat bezpośrednich 2024

Od połowy marca rolnicy mogą starać się o wsparcie w ramach dopłat bezpośrednich. Wnioski składa się wyłącznie za pomocą aplikacji eWniosekPlus; osoby bez dostępu do sieci mogą skorzystać z pomocy pracowników ARiMR lub lokalnych ODR.

Od 2023 roku nowością w dopłatach bezpośrednich są ekoschematy. Oprócz nich standardowo można ubiegać się o płatności w ramach:

  • podstawowego wsparcia dochodów,
  • płatności redystrybucyjnej,
  • płatności dla młodych rolników,
  • wsparcia dochodów związanych z produkcją,
  • uzupełniającej płatności podstawowej,
  • płatności niezwiązanej do tytoniu.

Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW.

Tyle wniosków w pierwszym tygodniu naboru

Tegoroczna kampania cieszy się zainteresowaniem, co widać w danych o złożonych dokumentach. Do 18 kwietnia ARiMR zarejestrowała 189 tys. wniosków. Czy będzie to rekordowy nabór? To okaże się za kilka miesięcy.

Dla kogo dopłaty? Trzeba spełnić wymogi

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą. Jak przypomina Agencja, musi posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha, a ziemia, do której będą płatności, musi być w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. W przypadku osób z gruntami o powierzchni mniejszej niż 1 ha, wsparcie będzie przyznane, gdy spełnią warunki związane ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200 euro.

Do kiedy wnioski o dopłaty bezpośrednie?

Zarówno wnioski, jak i załączniki, są przyjmowane do 15 maja 2024 r. Można wprawdzie dostarczyć dokumenty później, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zmniejsza się o 1 proc. Wszelkie korekty bez konsekwencji finansowych uznaje się w terminie do 31 maja 2024 r.

Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca 2024 r., ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca, podsumowuje Agencja.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska