Jański. Uczelnia obchodzi 20 lat swojej działalności

Redakcja
Teraz w Jańskim w Opolu uczy się około 300 żaków – to dziesięć razy więcej niż na początku działalności uczelni.
Teraz w Jańskim w Opolu uczy się około 300 żaków – to dziesięć razy więcej niż na początku działalności uczelni. Sławomir Mielnik
To jedna z najstarszych niepublicznych szkół wyższych w Polsce. Na uroczystości jubileuszowe naukowcy i studenci zapraszają do Warszawy.

Do rejestru szkół wyższych niepaństwowych uczelnia została wpisana 13 lipca 1993 roku jako Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Swoją nazwę zmieniła po niespełna 9 latach na: Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego.

Założycielem uczelni jest ks. Marian Piwko. To on stworzył dewizę szkoły, którą jest: "Prawda - Dobro - Skuteczność".

Według założycieli "Jański" - bo tak często mówi się o uczelni - tym różni się od innych szkół wyższych, że oprócz programu edukacyjnego realizuje program wychowawczy. Chodzi o to, by kształtować w studentach postawę służby i odpowiedzialności wobec Ojczyzny i uczyć, jak odnosić sukcesy, działając etycznie.

Program jubileuszu

Program jubileuszu

18 października
godz. 10.00 - msza św. w kościele pw. św. Barbary; 11.00 - otwarcie konferencji; 11.45 - wystąpienia ks. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej: "Ośrodki katolickie w rodzinie wyższych uczelni w świecie"; 13.00 - wystąpienia przedstawicieli środowisk akademickich; 14.00 - dyskusja; 14.30 - ks. prof. dr hab. Marian Nowak, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: "Zadania uczelni katolickich w publikacjach ks. kard. Zenona Grocholewskiego".
19 października
10.00 - uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014;
13.00 - msza św. w kościele pw. św. Barbary.
Wszystkie uroczystości odbędą się w Teatrze Muzycznym Roma (ul. Nowogrodzka 49) w Warszawie. Uczelnia organizuje przejazd na uroczystości. Osoby chętne mogą się zapisać w dziekanacie.

Na początku "Jański" kształcił wyłącznie w Warszawie, na kierunku zarządzanie i marketing. W ciągu 20 lat powstały dwa wydziały: zarządzania i nauk społecznych oraz pięć wydziałów zamiejscowych w Chełmie, Krakowie, Elblągu, Opolu i Zabrzu.
Historia opolskiego wydziału jest trochę krótsza niż całej uczelni. Powstał on w sierpniu 2004 roku.

- Na początku uczelnia Jańskiego mieściła się w budynku przy ul. Katowickiej, tuż nad restauracją "Czardasz". To był chyba najtrudniejszy dla nas okres. Gnieździliśmy się w kilku pomieszczeniach. Poza tym byliśmy uczelnią jeszcze nierozpoznawalną w regionie, prowadziliśmy tylko jeden kierunek: socjologię - wspomina dr Katarzyna Postrzednik-Lotko, dziekan Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Opolu.

W pierwszym roku na studia zapisało się zaledwie 30 studentów. - Wytrzymaliśmy, bo wierzyliśmy w tę uczelnię. Kiedy zaczynałam tu pracę, wiedziałam, że to szkoła, która ma nie tylko uczyć studentów, ale przede wszystkim wpisywać się w lokalne środowisko - dodaje dziekan.

Warto było poczekać, bo już po roku działalności uczelnia zaczęła się rozwijać.
- Otworzyliśmy kolejny kierunek - gospodarkę przestrzenną, a niedługo potem zaczęliśmy kształcić studentów na specjalności inżynierskiej oraz licznych studiach podyplomowych. Wreszcie także przeprowadziliśmy się do budynku przy ul. Sempołowskiej. Początkowo zajmowaliśmy tylko kilka pomieszczeń, aż w końcu wynajęliśmy cały budynek, który teraz jest naszą własnością - mówi Bożena Grębowiec, dyrektor uczelni.

W rekordowym momencie liczba studentów dochodziła w Jańskim do 500.
- Teraz uczy się u nas około 300 żaków - to 10 razy więcej niż na początku naszej działalności - mówi dr Katarzyna Postrzednik-Lotko.

Ale uczelnia to nie tylko studenci. - W kolejnych latach nastawiamy na jeszcze ściślejszą współpracę z biznesem, badania oraz projekty - wylicza dziekan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska