Jedz jabłko tylko ze skórką

Redakcja
Jabłko zawiera kwercetynę - jeden z najlepiej poznanych i bardziej cennych bioflawonoidów.
Jabłko zawiera kwercetynę - jeden z najlepiej poznanych i bardziej cennych bioflawonoidów.
Znajdziemy je głównie w owocach, pewnych warzywach i w winie. Bioflawonoidy są cenne dla zdrowia, choć ciągle mało znane.

Chodzi o substancje, które sprawiają, że dana roślina ma takie, a nie inne zabarwienie. A przy okazji działają na nasz organizm niezwykle dobroczynnie.

- Bioflawonoidy, czyli naturalne barwniki roślinne, mają właściwości oksydoredukcyjne, czyli wymiatają z ustroju człowieka wolne rodniki tlenowe, sprzyjające przedwczesnej miażdżycy - wyjaśnia dr n. med. Mirosław Małowski z przychodni Polimed w Opolu. - Wolne rodniki uszkadzają bowiem ściany naczyń, zatykają je, w efekcie czego zaburzają przepływ krwi do serca i do mózgu. Skutkiem tego, czyli zaawansowanej miażdżycy, może być potem zawał serca lub udar mózgu.

Bioflawonoidy działają natomiast ochronnie na naczynia krwionośne, gdyż niejako akceptują wolne rodniki i "przejmują" je na siebie. Potem te rodniki ulegają roztlenieniu i są wydalane z organizmu wraz z moczem.

Bioflawonoidy odkrył w latach 30. ubiegłego wieku Albert Szent-Gyorgyi, naukowiec z Węgier. Natomiast ich działanie w zapobieganiu miażdżycy, kolejni naukowcy poznali dopiero w latach 50. Zaobserwowali wtedy, że ludność mieszkająca nad Morzem Śródziemnym rzadziej cierpi na choroby układu krążenia i rzadziej z ich powodu umiera.

Odkryli, iż sprawia to ich dieta bogata w potrawy sporządzane na bazie oliwy z oliwek, cytrusy i... wino. Przyjrzeli się bliżej składowi i odkryli w nich, oprócz innych substancji - właśnie bioflawonoidy.

Pod lupą

Pod lupą

Gdzie są bioflawonoidy?

kwercetyna - jest m.in. w cytrusach, jabłkach, cebuli, herbacie i czerwonym winie
sulforan - w brokułach
betanina - w burakach
rutyna - w jabłkach, herbacie, gryce
hesperetyna i naringenina - w cytrusach
delfinidyna i peonidyna - w jagodach
razeweratrol - w czerwonym winie
epikatechina - w herbacie
Uwaga: w przypadku roślin bioflawonoidy występują w skórkach oraz ich okrywach (np. w cebuli).

- Wszystkie rośliny zawierają te składniki - podkreśla dr Mirosław Małowski. - Tylko jedne są bardziej aktywne, bardziej pomocne w zwalczaniu wolnych rodników, a inne mniej.

Dobroczynne barwniki noszą dosyć skomplikowaną nazwę, trudną do wymówienia za pierwszym razem. Skąd się to wzięło? Bo mają one bardzo skomplikowaną (wielopierścieniową) budowę biochemiczną.

Poza tym grupa substancji zwanych bioflawonoidami jest bardzo liczna, wyróżniono już ponad 4 tysiące związków chemicznych, które do niej należą. Są to np. flawony (do których należy m.in. kwercetyna), flawanony (wśród których są hesperetyna i naringenina) czy katechiny.

Barwniki roślinne pomagają też w zapobieganiu wszelkim infekcjom, przeziębieniom i grypie oraz wspomagają ich leczenie, a nawet uważa się, że są przydatne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Dlatego jedząc surowe owoce czy warzywa, powinniśmy - jeśli to możliwe - unikać ich obierania ze skórki.

Podobno pozbawiając jabłko skórki, tuż pod którą występuje jeden z najlepiej już poznanych bioflawonoidów - kwercetyna - powodujemy, że ubywa z tego owocu aż 2/3 tej substancji.

Warto to wiedzieć, gdyż herceptyna jest dla świata nauki i zarazem dla naszego zdrowia bardzo obiecującą substancją. To ona ma nas bronić przed rakiem, podobno chroni też komórki przed uszkodzeniami genetycznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska