Jesienne ogrody kolorowe i radosne

Redakcja
W październiku ogród może wciąż zaskakiwać barwami. Warto pomyśleć o tym już teraz.

Choć letnie rabaty zostały już przekopane, a cebule tulipanów, krokusów i żonkile wybrane - ogród wcale nie musi jeszcze zapadać w jesienno-zimowy sen.

We wrześniu i październiku, aż do przymrozków, będą kwitły wrzosy, hortensje, zimowity, chryzantemy, astry, dalie. Teraz też owocuje rajska jabłoń i ognik. Winobluszcz zaś przybiera czerwono-bordowe ubarwienie.

Na jesiennej rabacie dobrze będą wyglądały trawy, które przetrwają także zimę.

Wciąż zielone są trawniki, ale już teraz trzeba je przygotować do zimy, często grabiąc, by usunąć wszystkie, gnijące już liście. Warto robić to sprężystymi, wielopazurkowymi grabiami, które jednocześnie usuną sfilcowane kępki trawy.

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, trzeba przyciąć trawnik na wysokość ok. 5 cm, dzięki czemu roślina puści pędy boczne, które wciąż będą się odżywiały.

Wrzosy lubią stanowisko słoneczne, a ziemię lekką, próchniczą i kwaśną (pH 3,5-5). Choć w naturze rosną na leśnych piaskach i znoszą suszę, odmiany ogrodowe za nią nie przepadają, choć jednocześnie nie tolerują ziemi podmokłej. Z miejsca, gdzie ma powstać wrzosowisko, trzeba zdjąć kilkunastocentymetrową warstwę ziemi i uzupełnić ją torfem oraz nawozem mineralnym do wrzosów. Przekopać i sadzić wrzosy można też wiosną, co 20-50 cm. Pod każdą roślinę można sypnąć ziemię przywiezioną z leśnego wrzosowiska.

Przed zimą trzeba wrzosy zabezpieczyć, okrywając je włókniną ogrodniczą lub gałązkami jedliny.
Wiosną zasilamy nawozem mineralnym i przycinamy.

Zimowit jesienny to bylina, w naturalnych warunkach rosnąca w naszych górach. Podobna do kaktusa i często z nim mylona. Wiosną z bulw wyrastają liście, jesienią tylko kwiaty na kilkunastocentymetrowych łodygach.

Kępki liliowych, różowych, a czasem białych kwiatów kwitną od sierpnia.
Bulwy sadzi się latem (lipiec, sierpień), częste przesadzanie nie sprzyja kwitnieniu. Zimowity dobrze czują się na wrzosowiskach. Mimo swej delikatności nadają się na bukiety.

Lubią wilgotne, zasadowe podłoże. Najlepiej czują się w zacisznych, słonecznych lub lekko cienistych zakątkach ogrodu.

Uwaga! Sok zimowita jest trujący.

Zimozielony ognik szkarłatny dorasta do ok. 4 m wys. Wiosną kwitnie na biało, a jego pomarańczowe owoce wytrwają największe mrozy.

Potrzebuje gleby lekko zasadowej. Obficie kwitnie w słońcu, choć znosi też półcień.
Można sadzić go od marca do listopada. Warto wybrać odmiany odporne na zarazę ogniową i parch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska