Jeśli się przeziębiłeś, to leż w łóżku!

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Z dnia na dzień wzrasta liczba zachorowań na grypę sezonową. Nie można jej bagatelizować. Jeśli nie zostanie do końca wyleczona, to osobie zainfekowanej wirusem grożą bardzo poważne powikłania.

Grypę powinno się leczyć w domu, należy zostać w łóżku i się wygrzać przez co najmniej 5-7 dni - radzi Wiesława Błudzin. - Czasem okres ten musi ulec wydłużeniu, jeśli gorączka czy kaszel się przedłużają. Terapia musi trwać tak długo, aż objawy ustąpią.

Wielu chorych jednak do tych zaleceń się nie stosuje, tylko próbuje grypę "przechodzić". Wynika to z obawy przed utratą pracy, niezadowoleniem szefa, czy też z prozaicznej przyczyny - bo za chorobowe mniej nam płacą. Tymczasem grypy nie da się oszukać. Trzeba ją porządnie wyleczyć.

- Jeżeli tego nie zrobimy, możemy się narazić na bardzo poważne konsekwencje - ostrzega dr Wiesława Błudzin. - Do najważniejszych powikłań pogrypowych należą zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mózgu. Zdarzają się przypadki, że dochodzi do takiego uszkodzenia serca, iż jedynym ratunkiem dla chorego jest tylko przeszczep tego organu. Przed laty znany był również w Opolu przypadek śmierci kilkunastoletniego chłopca z powodu zapalenia mózgu na tle powikłań pogrypowych.

Bywają tak ciężkie zapalenia płuc, że prowadzą do niewydolności oddechowej, w efekcie czego pacjent musi trafić na oddział intensywnej opieki medycznej. Dlatego trzeba pamiętać, że z grypą nie ma żartów.

Ze statystyk wynika, że co roku na całym świecie umiera z powodu powikłań pogrypowych blisko milion ludzi. Grożą one zwłaszcza dzieciom, osobom starszym, cierpiącym na przewlekłe choroby, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony (u niemowląt) lub jest już mocno osłabiony (u ludzi w podeszłym wieku).

Grypie można spróbować zapobiec, czemu służą szczepienia, a także higieniczny tryb życia.
- Na pewno łatwiej zapadają na schorzenia grypopodobne ludzie przepracowani, niedosypiający i ci, którzy nie przywiązujący wagi do prawidłowego odżywiania - zaznacza dr Błudzin. - Radziłabym jeść dużo owoców zawierających witaminę C: kiwi, pomarańcze, cytryny oraz - z tego samego powodu - kiszoną kapustę.

Trzeba się też ciepło ubierać, koniecznie nosić nakrycie głowy, szalik, rękawiczki - ale tak, żeby się nie przegrzać. No i należy pamiętać o wietrzeniu mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska