Jest praca dla Mikołaja albo Śnieżynki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Ile można zarobić na świętach?
Ile można zarobić na świętach?
Zaczął się już przedświąteczny sezon na dorywcze zajęcia.Takich ofert nie znajdziemy jednak w opolskich pośredniakach. Gdzie więc ich szukać?

Nasze wczorajsze poszukiwania dodatkowej pracy na Opolszczyźnie w sezonie przedświątecznym nie okazały się zbyt owocne. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kędzierzynie-Koźlu nie ma żadnej takiej oferty. Elżbieta Gabryś, dyrektor PUP w Kluczborku, przyznaje, że bezrobotni z tego terenu już pytają o takie dorywcze zajęcia, ale w ofertach kluczborskiego urzędu, póki co, nic nie znajdą.
- Na pewno sklepy sieciowe potrzebują w tym okresie dodatkowych ludzi do rozkładania na półkach towaru, ale one najczęściej poszukują chętnych pocztą pantoflową - ocenia dyrektor Gabryś.
W opolskim Ochotniczym Hufcu Pracy też odprawiają nas z kwitkiem. Żadnej pracy przedświątecznej nie ma.

Bartosz Rezmer z opolskiej firmy Kangurek 24, która właśnie poszukuje animatorów zabaw mikołajkowych, wyjaśnia, że najpopularniejsze kanały z tego typu ofertami pracy to portale lokalne, społecznościowe i pracowe.
Rzeczywiście, poszukiwania w internecie dają trochę lepsze rezultaty: agencja potrzebuje hostess do promocji sklepów w kilku miejscowościach regionu, inna firma da pracę Mikołajom, kolejna szuka pracowników do przekładania towarów na półkach sklepowych czy pomocy przy pakowaniu produktów. Oferują zarobki od kilku do kilkunastu złotych za godzinę. Do pracy w branży spożywczej wymagana jest książeczka sanepidowska.

Poszukiwania przedświątecznego zajęcia za granicą także nie okazuje się najłatwiejsze. Agentka z EU People mówi, że boom na takich pracowników notowali od października do początku listopada. Teraz takich ofert jest już nieco mniej.

Kto jednak chciałby w okresie okołoświątecznym zarobić w obcej walucie za opiekę nad seniorem, ma szansę na taką pracę. - Część z naszych stałych pracowników-opiekunów planuje urlopy w czasie świąt i musimy znaleźć dla nich zastępstwo - wyjaśnia Barbara Hoffman z agencji Aterima z Opola.

Praca może trwać od czterech tygodni do dwóch miesięcy. Wymaga jednak komunikatywnej znajomości języka kraju, do którego wyjeżdża pracownik.

Podstawowa pensja opiekunki osób starszych wynosi od 1000 do 1300 euro i uzależniona jest od znajomości języka, kwalifikacji i doświadczenia. Agencje poszukujące opiekunek na zastępstwa kuszą jeszcze bonusami czy premiami.

Z danych ogólnopolskich wynika, że tzw. okres świąteczny i związane z nim dorywcze zajęcia zaczyna się już w listopadzie. Najwięcej szans na zatrudnienie dają w tym czasie branże handlowa, usługowa i produkcyjna. Prognozy płacowe agencji pośrednictwa pracy Adecco Poland wskazują, że najwyższych zarobków mogą się spodziewać zatrudnieni w charakterze Mikołaja do wynajęcia, hostessy albo najęci do pakowania koszy upominkowych (szczegóły w ramce obok).
- Popyt na pracowników wspomnianych branż obejmuje okres od początku listopada aż do końca stycznia. Według naszych danych rok do roku tu się nic nie zmienia, kształtuje na tym samym, dość wysokim, poziomie - podkreśla Magdalena Furs z Adecco Poland - Tym, co wyróżnia poprzedni rok, jest na pewno wzrost zapotrzebowania na tzw. doradców klientów w sklepach z elektroniką i w perfumeriach.
Wśród osób szukających zajęcia w sezonie świątecznym są zarówno studenci, jak i osoby starsze bez stałego zatrudnienia. Dorywczej pracy szukają także ci, którzy chcą dorobić do budżetu domowego, żeby nie zabrakło w nim na wydatki świąteczne. Tacy chętni szukają dodatkowych zajęć szczególnie na popołudnia albo weekendy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska