Jeszcze są miejsca na opolskich uczelniach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Punkt rekrutacyjny Politechniki Opolskiej w "łączniku” na ul. Mikołajczyka będzie czynny do piątku.
Punkt rekrutacyjny Politechniki Opolskiej w "łączniku” na ul. Mikołajczyka będzie czynny do piątku.
W Nysie najwięcej chętnych zgłosiło się na kosmetologię i dietetykę, w Opolu na politechnice i w "medycznej" oblegana była fizjoterapia.

Ważne

Ważne

Uniwersytet Opolski - do 27 lipca do godz. 15 kandydaci zakwalifikowani na studia muszą potwierdzić chęć studiowania. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 lipca.

Politechnika Opolska - rejestracja kandydatów do 27 lipca. Ogłoszenie list przyjętych - 30 lipca. Drugi etap rekrutacji - od 3 do 25 września.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie - 26 lipca ogłoszenie wyników naboru. Na wolne miejsca rekrutacja trwa do końca sierpnia.

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu - ogłoszenie wyników 6 sierpnia, nabór uzupełniający do 30 sierpnia.

Na opolskich uczelniach państwowych kończy się pierwszy etap naboru na studia dzienne. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie z planowanych 2 tysięcy miejsc na pierwszym roku studiów zajętych jest już 1550.

- Największym powodzeniem cieszyły się nasze nowe kierunki: działająca od roku kosmetologia i dietetyka, na którą nabór zorganizowaliśmy pierwszy raz - mówi prof. Ryszard Knosala, rektor PWSZ. - Tam wszystkie miejsca już są zajęte.

Na pozostałych kierunkach czekają jeszcze wolne indeksy. Najmniej zostało na specjalnościach filologicznych - anglistyce i germanistyce. Ok. 40 wolnych miejsc jest na debiutującym w tym roku w Nysie języku biznesu.

Nie powiodła się natomiast rekrutacja na filologię czeską. Władze uczelni postanowiły, że nie będą uruchamiać kierunku, na który zgłosi się mniej niż 40 chętnych.
- Szkoda, bo właśnie doczekaliśmy się pierwszych absolwentów bohemistyki - mówi rektor Knosala. - Widać jednak, że rynek został nasycony, zwłaszcza że blisko Nysy jest kilka ośrodków akademickich, które również mają ten kierunek.

Władze nyskiej uczelni są jednak bardzo zadowolone z tegorocznego naboru. Przez ostatnie dwa lata liczba chętnych do studiowania malała co roku o 18 procent. Lekarstwem na wyhamowanie tej niekorzystnej tendencji miało być hasło: "Za darmo studiujesz, za darmo mieszkasz". Rektor i burmistrz Nysy zadbali o to, by wszyscy studenci zamiejscowi, którzy rozpoczną w tym roku studia w PWSZ, mogli w Nysie mieszkać za darmo.

- Hasło chwyciło, i to jeszcze jak! - cieszy się rektor Knosala. - Mamy o kilkadziesiąt procent kandydatów więcej niż poprzednio.
Z naboru zadowolona jest też Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.
Nie ma już miejsc na położnictwie i fizjoterapii. Na ten drugi kierunek zgłosiło się ponad dwa razy więcej chętnych, niż jest indeksów. Zaledwie 6 wolnych miejsc zostało na pielęgniarstwie.

Chętni do studiowania na Politechnice Opolskiej mają jeszcze do piątku czas na złożenie dokumentów. Rekrutacja zakończyła się jedynie na wydziale wychowania fizycznego, gdzie wszelkie rekordy popularności pobiła fizjoterapia (ponad 4 osoby na jedno miejsce). Znacznie więcej chętnych niż miejsc było też na turystyce i rekreacji oraz na wychowaniu fizycznym. Bardzo popularna okazała się również europeistyka i informatyka.

- Najmniejszym powodzeniem cieszą się kierunki typowo techniczne - mechanika, budowa maszyn, elektrotechnika, a nawet robotyka - mówi dr Andrzej Cichoń, pełnomocnik rektora PO ds. rekrutacji.

W opolskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji oraz brzeskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej na kandydatów czekają do 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska