Jezioro Czarna Hańcza to enklawa spokoju

Redakcja
– W jeziorze Czarna Hańcza można nurkować przez cały rok – zapewniają instruktorzy. Jego dno charakteryzują m.in. głębokie wąwozy, jary oraz podwodne łąki.
– W jeziorze Czarna Hańcza można nurkować przez cały rok – zapewniają instruktorzy. Jego dno charakteryzują m.in. głębokie wąwozy, jary oraz podwodne łąki.
Tu można odpocząć od trudów i zgiełku cywilizacji, chłonąc piękno przyrody.

Kajakiem przez Suwalszczyznę

Rzeka Czarna Hańcza wypływa z Pojezierza Suwalskiego i w górnym odcinku przepływa przez jezioro Czarna Hańcza. To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych. Po drodze można podziwiać piękne krajobrazy, żeremia bobrów i odpocząć, korzystając z gościnności stanic wodnych. To największa rzeka Suwalszczyzny, na terenie Polski 108 km długości.

Czarna Hańcza to jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie i najgłębszy akwen w Polsce (108,5 m). Ściągają tu nurkowie z całego kraju, którzy cenią sobie piękne widoki i krystalicznie czystą wodę. Brzegi jeziora porastają lasy mieszane i świerkowe bory, a turystów wabią malownicze zatoczki. To raj dla wędkarzy. W wodach Czarnej Hańczy żerują m.in.: mientus, głowacz białopłetwy i sielawa.

Jezioro jest nieskażone cywilizacją, a jego zachodnia linia brzegowa jest niemal bezludna. Plażowiczów skutecznie odstrasza stromy, nieprzyjazny brzeg, pokryty w wielu miejscach granitowymi głazami. Lepsze warunki do biwakowania i plażowania można znaleźć po wschodniej stronie. Tu zbocza brzegów łagodnie opadają, tworząc urocze zatoczki.
Jezioro Czarna Hańcza leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. To jeden z największych parków narodowych w Polsce, który został utworzony 1 stycznia 1989 roku. Jego powierzchnia wynosi 14988 ha, w tym 9458 ha to grunty leśne.
Pierwsze ślady ludzkiej bytności na tym terenie pochodzą sprzed 10 tys. lat. Prawdopodobnie byli to łowcy reniferów, którzy przybyli tu po ustąpieniu lodowca. Potem pojawili się myśliwi, a z czasem osadnicy. Krajobraz wigierski przeszedł istotną zmianę w XVII wieku, gdy osiedli tu kamedułowie. Wówczas zaczęto budować wsie i folwarki, wykarczowano część lasów. Za rządów zakonu zbudowano też Suwałki.

Dziś Wigierski Park Narodowy to perełka. Stopniowo odbudowano gospodarkę leśną, a urzędnicy dbają aby architektura nowych domostw współgrała z krajobrazem.

Park można zwiedzać pieszo, na rowerze lub korzystając z kajaka. Wytyczono tu kilka ciekawych tras i ścieżek edukacyjnych. Piękne widoki turyści mogą podziwiać ze specjalnie zbudowanych platform i wież widokowych. Jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny jest Muzeum Wigier. Oglądając filmy, ekspozycje i prezentacje multimedialne, można poznać historię tego terenu, bogactwo przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe.

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska