Jutro tłusty czwartek. Zobacz przepisy na pączki

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Opolanie kochają pączki prawie tak mocno jak kołocze. W ostatnich dniach otrzymaliśmy do Państwa dziesiątki sprawdzonych, domowych przepisów, którymi dzielicie się z czytelnikami nto.

> Pączki Elfrydy Kruczek

Na dobroć pączków wpływa odpowiednio przygotowane ciasto, należy dodać większą ilość żółtek ubitych na parze. Ciasto musi być lekkie, a pączki dobrze wyrośnięte, wtedy nie nasycą się tłuszczem. Nie należy dodawać dużo cukru, bo obciąża on ciasto, a tłuszcz się rumieni.
Pomieszczenie, w którym się smaży, powinno być wygrzane.

3 kg mąki, 20 dag cukru pudru, 2 jajka, 5 żółtek, 15 dag masła topionego, 6 dag drożdży, pół litra mleka, paczka cukru waniliowego, pół łyżeczki soli.
10 dag mąki zaparzyć z mlekiem, rozetrzeć, przestudzić i dodać do tego drożdże rozprowadzone ciepłym mlekiem, wsypać część mąki, zarobić rozczyn i czekać, aż wyrośnie. W tym czasie ubić żółtka na parze, wlać do wyrośniętego rozczynu, wsypać cukier i cukier waniliowy, sól. Wszystko dobrze wyrobić, pod koniec wlać masło i pianę z ubitych białek. Wszystko wyrobić, aż ciasto zmatowieje. Ciasto powinno być wolne. Ilość płynu dodana do mąki zależy od jej suchości i jakości. Po wyrośnięciu zrobić zgrabne paczki i nadziać je.
Po ponownym wyrośnięciu smażyć do 3 minut. Porcja na 50-60 pączków.
> Pączki Moniki Ledwoch
Składniki:
1,20 kg mąki, 10 dkg drożdży, kostka margaryny, 4 jajka, 6 żółtek, 3 szklanki cukru, pół litra mleka, olejek cytrynowy.
Rozczyn: 0,3 l mleka podgrzać, dodać drożdże, łyżkę mąki i cukier waniliowy.

Z czterech jajek oddzielamy białka i ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier, a następnie po 1 żółtku (razem 10 sztuk). Masę mieszamy i dodajemy rozczyn drożdżowy, wlewamy resztę mleka, mąkę, szczyptę soli. Na sam koniec wlewamy rozpuszczoną, ale zimną margarynę. Ciasto dobrze wyrobić i odstawić. W czasie wyrastania dwa razy zbić drewnianą łyżką. Z wyrośniętego ciasta formować krążki, nałożyć marmoladę i sklejać, formując kulki - wkładać na stolnicy posypanej mąką i zostawić do wyrośnięcia. Piec na tłuszczu z jednej strony, po odwróceniu pączków przykryć pokrywą, by powstała biała obwódka.

> Pączki miniaturowe Klary Pendyk
Składniki:
6 jaj, 3 szklanki mąki, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 1 cały olej (duży), 2 serki homogenizowane, cukier puder, 3 duże łyżki cukru

Jajka wbić do miski, wsypać mąkę, proszek do pieczenia, dodać serki homogenizowane i cukier. Zmiksować. Olej rozgrzać w niskim garnku, gdy będzie gorący, nakładać łyżką ciasto (powoli), formując małe kulki. Piec na złoty kolor, wyjmować łyżką cedzakową na bibułę, aby odsączyć z tłuszczu, i posypać cukrem pudrem.
> Pączki z powidłami Marii Ciesielskiej
Składniki:
Składniki na 12 sztuk:
50 dag mąki, 4 dag drożdży, 15 dag cukru, 20 ml mleka, 8 łyżek masła lub margaryny, 1 jajko, szczypta soli, tłuszcz do smażenia, powidła śliwkowe

Mąkę wsypać do miski, wkruszyć drożdże, posypać połową cukru, wlać połowę letniego mleka, lekko przemieszać wszystko i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie roztopić masło w pozostałym mleku, przestudzić i wymieszać z jajkami i szczyptą soli. Wlać do rozczynu i wyrobić jednolite ciasto. Ponownie odstawić do wyrośnięcia. Ciasto podzielić na 12 krążków, położyć na nie po łyżeczce powideł i uformować kulki (powinny jeszcze wyrastać ok. 15 min). W rondlu rozgrzać tłuszcz - smażyć po 3 pączki. Wyjąć łyżką cedzakową i jeszcze ciepłe obtoczyć w cukrze pudrze (do cukru można dodać szczyptę cynamonu).

> Pączki Gabrieli Buckiej

Składniki:
3 szklanki mąki, 5 dag drożdży, 4/5 szkl. mleka, 1/3 szkl. cukru, 5 jajek,
1/4 kostki masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 łyżka alkoholu, tłuszcz do smażenia.

Do większej miski przesiać mąkę, robimy wgłębienie (krater), do mniejszej miski wsypać 4-5 łyżek przesianej mąki, 1 łyżkę cukru, szczyptę soli, skruszyć drożdże i dodać tyle ciepłego mleka, aby powstała konsystencja gęstej śmietany. Rozczyn przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu wlewamy rozczyn do krateru, dodajemy rozbełtane jajka z cukrem i cukrem waniliowym, wlewamy resztę mleka i wyrabiamy ciasto. Po wymieszaniu dodajemy stopniowo rozpuszczone masło i dalej wyrabiamy. Pod koniec dodajemy 1 łyżkę alkoholu (zapobiega wchłanianiu się tłuszczu w czasie smażenia). Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Na wysypaną mąką stolnicę wykładamy ciasto i formujemy wałek. Dzielimy go na ok. 25 części, lekko każdą z nich spłaszczamy i kładziemy 1/2 łyżeczki konfitury. Sklejamy i układamy na stolnicy sklejoną częścią do dołu. Dobrze jest, kiedy jeszcze raz pozwolimy pączkom wyrosnąć. Smażymy z 2 stron na złotobrązowy kolor.
Przy okazji chciałabym podpowiedzieć, jak można doskonale bawić się, piekąc i zajadając później takie pyszności. Moja babcia, aby urozmaicić pączkową biesiadę, pozwalała sobie na superpomysły. Do kilku pączków zamiast konfitury nakładała musztardę lub karteczki z różnymi poleceniami bądź życzeniami. Było śmiesznie i cudownie - życzę miłej zabawy.

> Pączki w czekoladzie Haliny Nowak
Składniki:
50 dag mąki pszennej
5 dag drożdży
125 g masła
8 żółtek
3 łyżki miodu
200 ml śmietany 30%
tłuszcz do smażenia
szczypta soli

Masło, żółtka, drożdże, miód i sól utrzeć mikserem. Dodać mąkę i wyrobić ciasto. Śmietanę ubić i dodać do masy. Całość odstawić do wyrośnięcia - ciasto powinno podwoić objętość. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na grubość 2 cm. Wycinać szklanką krążki, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 20 min. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z dwóch stron na rumiano. Osączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Ostudzone polać polewą czekoladową.
Polewa czekoladowa:
2 łyżeczki miodu
2 łyżeczki wódki
Składniki podgrzać w rondelku.

> Pączki z powidłami Marii Ciesielskiej
Składniki:
Składniki na 12 sztuk:
50 dag mąki, 4 dag drożdży, 15 dag cukru, 20 ml mleka, 8 łyżek masła lub margaryny, 1 jajko, szczypta soli, tłuszcz do smażenia, powidła śliwkowe

Mąkę wsypać do miski, wkruszyć drożdże, posypać połową cukru, wlać połowę letniego mleka, lekko przemieszać wszystko i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie roztopić masło w pozostałym mleku, przestudzić i wymieszać z jajkami i szczyptą soli. Wlać do rozczynu i wyrobić jednolite ciasto. Ponownie odstawić do wyrośnięcia. Ciasto podzielić na 12 krążków, położyć na nie po łyżeczce powideł i uformować kulki (powinny jeszcze wyrastać ok. 15 min). W rondlu rozgrzać tłuszcz - smażyć po 3 pączki. Wyjąć łyżką cedzakową i jeszcze ciepłe obtoczyć w cukrze pudrze (do cukru można dodać szczyptę cynamonu).
> Pączki z ziemniaków Natalii Ciarki

1/2 kg ziemniaków,
1/2 kg mąki,
5 dag drożdży,
2 jaja,
1/4 szklanki cukru,
1/4 kostki margaryny,
1 kieliszek wódki,
kilka kropelek olejku pomarańczowego.

Gotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę, dodać margarynę i wymieszać, żeby margaryna
się rozpuściła. Drożdże wymieszać z cukrem, dodać do ziemniaków wraz z pozostałymi
składnikami. Wyrobić ciasto i od razu formować
kulki i smażyć na oleju.

> Puszyste pączki Edeltraudy Kondzickiej
Składniki:
1 kostka drożdży (10 dag), 0,5 szklanki oleju, 8 żółtek, 1 cukier waniliowy (składniki wymieszać dokładnie drewnianą łyżką, aż powstanie równomierne ciasto bez grudek), 0,5 kostki palmy, 1 szklanka cukru, 2 szklanki mleka, (dobrze podgrzać aż do rozpuszczenia cukru), 1 kg mąki tortowej, marmolada raczej twarda.

Gorące mleko lać powoli do ciasta, jednocześnie sypiąc mąkę, i dobrze wyrobić, aż będzie widać pęcherzyki. Wyrobione ciasto kłaść dużą łyżką na posypaną mąką stolnicę (z kg mąki wychodzi około 50-60 pączków). Do każdej porcji nałożyć marmoladę, według uznania i smaku. Pączki "rosną" już w czasie nakładania na stolnicę, potem złożyć je i delikatnie sklejać. Smażyć na gorącym oleju w szerokim rondlu.
Można też zrobić to samo z połowy przepisu. Zimne pączki posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Ten przepis przywiozłam z Holandii, zawsze je tam smażymy w karnawale, musimy tylko zabrać z domu drożdże i marmoladę, bo tam tego nie ma, a pączki są szybkie do zrobienia i wyśmienite. Polecam.

> Pączki serowe Mateusza Klimka

Składniki:
2 szt. waniliowego serka homogenizowanego, 3 szkl. mąki, 5 dag cukru, 5 jaj, szczypta soli, sól, łyżeczka proszku do pieczenia, olej do smażenia, cukier puder.

Z białek ubić sztywną pianę z dodatkiem soli. Żółtka i cukier utrzeć na puszystą masę. Do piany dodajemy ukręcone żółtka, delikatnie mieszamy. Dodajemy serek i nadal mieszamy. Na końcu wsypujemy przesianą mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia. Rozgrzewamy tłuszcz, łyżką formujemy ciasto w postaci kulek i smażymy na złoty kolor z obu stron. Wyjmujemy, osączamy i posypujemy cukrem pudrem, gdy są jeszcze ciepłe.

> Pączki Ewy Prokop
Składniki:
Pół kg mąki, 50 g drożdży, 250 ml mleka, 5 żółtek, 2 białka, 80 g cukru, 100 g masła, 150 g cukru pudru, 1 kg smalcu, alkohol, sól, cukier waniliowy.

Przygotować rozczyn, odstawić do wyrośnięcia. Żółtka ubić z cukrem na puszystą masę, mleko podgrzać, tłuszcz stopić. Do rozczynu dodać żółtka, pozostałe mleko, mąkę i wyrobić ciasto. Następnie dodać tłuszcz i alkohol. Odstawić do wyrośnięcia. Uformować pączki i smażyć.
> Paczki Kariny Kokot
                                            
1 kg mąki, 1 kg ziemniaków, 4 jaja, pół kostki masła (margaryny), pół kostki drożdży, pół szklanki
cukru, 100 mililitrów
wódki.

Ziemniaki ugotować, przecisnąć
przez praskę do gorących ziemniaków, dodać mąkę, masło, jajka(pojedynczo
wbijać). Drożdże rozrabiamy z cukrem i dodajemy na końcu do ciasta i odstawiamy do wyrośnięcia.
Formujemy pączki. Smażymy i posypujemy cukrem
pudrem.

> Pączki serowe Elżbiety Łączyk
3 szklanki mąki,
2 serki homogenizowane waniliowe,
5 jaj,
ćwierć szklanki cukru,
łyżeczka proszku do pieczenia,
szczypta soli,
olej do smażenia,
cukier puder do posypania.

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z cukrem, proszek wymieszać z mąką. Do ubitej piany stopniowo dodać, delikatnie mieszając, kogel-mogel, serki i mąkę. W rondlu rozgrzać tłuszcz, łyżką wkładać porcje ciasta i smażyć z obu stron na złoty kolor. Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową na bibułę, osączyć z tłuszczu i jeszcze ciepłe posypać cukrem pudrem.

> Paczki Moniki Hajdeckiej
 
1 kg mąki,
8 żółtek,
10 dag margaryny roztopionej i ostudzonej,
15 dag drożdży,
0,5 l mleka,
15 dag cukru.
 
20 dag mąki + drożdże + 5 dag cukru+ 1/4 z 0,5l mleka wyrobić rozczyn i pozostawić do wyrośnięcia. Gdy rozczyn wyrośnie dodać pozostałe składniki.
 Żółtka utrzeć z resztą cukru. Z 4 białek ubić pianę i połączyć z ciastem pod koniec ugniatania. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu formować kulki wielkości jajka. Gdy skończymy formować ostatnią kulkę pierwszą już możemy smażyć.
Po upieczeniu nabijać dżemem.

> Pączki Ewy Dworaczek

100 g masła, pół szklanki mleka, 1/3 szklanki drożdży, cukier do smaku, 3 jajka, łyżka wódki lub spirytusu.

Drożdże rozpuścić w 1/2 szklanki ciepłego mleka z odrobiną cukru i mąki, zostawić do wyrośnięcia. 100g masła rozpuścić i zostawić do ostygnięcia. Żółtka utrzeć
z łyżeczką cukru na białą masę. Do rozczynu z drożdży
dodać masę z żółtek, 2,5 szklanki mąki, pół szklanki ciepłego mleka, łyżkę wódki albo spirytusu,4-5 łyżeczek cukru i rozpuszczone masło. Całość
wyrabiać mikserem z końcówką do ciasta drożdżowego ok.10min. Ciasto powinno mieć lekką konsystencję. Zostawić do wyrośnięcia. Potem odrywać po
kawałku ciasta, nadziewać dżemem (polecam czarna porzeczkę),zlepiać i
układać na stolnicy posypanej mąką, zlepieniem do dołu. Jak troszkę podrosną to wrzucać na rozgrzany tłuszcz(najlepiej smażyć na smalcu, żeby
zbyt mocno nie nasiąkły tłuszczem),smażyć aż zrobią się kusząco brązowe.
Jak ostygną-udekorować wedle uznania lukrem, czekoladą lub cukrem pudrem.

> Pączki Aleksandry Michalskiej                                                                  

500 g mąki, 8 żółtek, po 3/4 szkl. stopionego masła i cukru, cukier waniliowy , 80 g drożdży , smażona skórka pomarańczowa, 5 szklanki ciepłego mleka, szczypta soli
śliwkowe powidła, cukier puder do posypania lub polukrowania, zapach rumowy (jeśli ktoś lubi), ok. 750 g smalcu do smażenia

Do kubeczka włożyć drożdże, 1 łyżkę mąki, łyżeczkę cukru, dodać 1/2 szklanki mleka i dobrze rozetrzeć. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Mąkę przesiać, żółtka oddzielić od jajek. Do żółtek dodać cukier i połowę cukru waniliowego. Ucierać na prawie białą, puszystą i kremową masę (najlepiej w misce na garnku z gorącą wodą). Podrośnięte drożdże dodać do mąki, dodać też utarte żółtka. Ciasto wyrabiać rękami, dodając tyle ciepłego mleka by ciasto było miękkie, pulchne i sprężyste a nie rzadkie. Gdy ciasto zacznie odchodzić od miski wlewać stopniowo rozpuszczone, ciepłe (nie gorące) masło i wyrabiać do czasu gdy ciasto będzie łatwo odchodzić od rąk i od miski. Dodać drobno pokrojoną skórkę pomarańczową. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość z porcji wielkości kurzego jajka robić placuszki, nakładać po porcji powideł i zlepiać, formując pączki. Układać je na posypanej mąką deseczce, przykryć ściereczką do wyrośnięcia (około 15 minut). W garnku rozgrzać tłuszcz. Do mocno nagrzanego smalcu wkładać pączki i smażyć na złoty kolor z obu stron (aby miały białą obrączkę jak te z cukierni trzeba po przewróceniu na drugą stronę przykryć garnek). Wyjmować i układać na talerzu wyłożonym papierowymi serwetkami. Ostudzone posypać cukrem pudrem lub lukrem z odrobiną zapachu rumowego.

> Karnawałowe pączki Bożeny Żyznowskiej

3 szklanki mąki tortowej, 6 żółtek, 8 dag (1/3 kostki) masła lub masła roślinnego, 3/4 szklanki mleka, 8 dag drożdży, 2 łyżki spirytusu, szczypta soli, kto lubi- esencja zapachowa lub cukier waniliowy. Do smażenia: 1 kg smalcu i 1 łyżka spirytusu.

Do miski przesiewamy mąkę i ustawiamy w ciepłym miejscu. Mleko podgrzewamy, dodajemy do niego 2 łyżki mąki( z tej odsianej), 2 łyżki cukru, drożdże, składniki mieszamy, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie topimy masło, odstawiamy do wychłodzenia. Żółtka ucieramy z pozostałym cukrem na kogel- mogel. Do wygrzanej mąki dodajemy wyrośnięte drożdże, utarte żółtka, spirytus, sól, zapach i wyrabiamy ciasto. Gdy składniki się połączą dodajemy roztopiony tłuszcz i wyrabiamy raz jeszcze. Ciasto powinno być niezbyt ścisłe, pulchne, odstające od kopyści lub dłoni- zależy, czym wyrabiamy.
Tajemnica dobrych pączków tkwi w wyrobieniu ciasta !
Wyrobione ciasto lekko oprószamy mąką, przykrywamy ściereczka i ustawiamy w ciepłym miejscu. Gdy podwoi objętość, lekko uciskamy dłońmi, żeby opadło. Ponownie nakrywamy ściereczką i trzymamy w ciepłym miejscu, by wyrosło raz jeszcze. Gotowe wykładamy na podsypaną lekko mąką stolnicę, dzielimy na 2-3 części, formujemy grube wałki, odkrawamy z nich jednakowej wielkości porcje ciasta, z każdej formujemy rozpłaszczony placek, nadziewamy i miejscem zlepienia układamy na desce- niech ponownie rosną. Gdy mamy wszystkie pączki uformowane, rozgrzewamy tłuszcz, najlepiej w płaskim, szerokim rondlu; gdy jest gorący( sprawdzamy, wrzucając kawałek surowego ziemniaka, gdy od razu wypłynie na powierzchnię, tłuszcz ma odpowiednią temperaturę), pączki kładziemy w takiej ilości, by swobodnie pływały, i natychmiast przykrywamy naczynie! Zrumienione odwracamy, smażymy drugą stronę, ale już bez przykrycia. Usmażone, zrumienione pączki wyjmujemy cedzakową łyżką na tacę wyłożoną grubą warstwą bibuły lub ligniny, od razu posypujemy cukrem pudrem z wanilią lub lukrujemy glazurą cytrynową, rumową lub arakową.

> Paczki Beaty Malik

3 szkl. mąki (50 dag), 1 szkl. mleka, 5 czubatych łyżek cukru (10 dag), 3 łyżki masła lub margaryny, 1 jajko, ok. 300 g marmolady wieloowocowej (różana), 5 czubatych łyżek cukru (10 dag), 3 dag drożdży, 1 kg tłuszczu do głębokiego smażenia,
odrobina mąki do formowania pączków

Mąkę wsypać do miski, zrobić małe zagłębienie, wkruszyć drożdże, wsypać dwie łyżeczki cukru, wlać lekko podgrzane mleko, przypruszyć drożdże mąką i odstawić zaczyn pod przykryciem na 15-20 min. w ciepłe miejsce.
Dodać tłuszcz, jajko i resztę cukru, wyrobić składniki na gładkie jednolite ciasto, ponownie przykryć i odstawić na 30 min. w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz dokładnie wyrobić dłońmi posypanymi mąką, formować małe kulki z ciasta do środka nakładając marmoladę, odstawić gotowe pączki, przykryć ściereczką pozostawić na ok. 15 min do wyrośnięcia
Podgrzać tłuszcz, smażyć z dwóch stron
Gotowe pączki posypać cukrem pudrem
Porcja na ok. 18-20 szt.

> PĄCZKI Z ZIEMNIAKÓW Piotra Szmera

1 kg mąki, 1 kg obranych ziemniaków, 1 kostka margaryny, 4 jajka, 10 dkg drożdży, 1 szklanka mleka, 1 litr oleju do smażenia
- wg upodobań jeśli ktoś lubi to jeszcze ew.1 olejek pomarańczowy.

Ziemniaki ugotować (bez soli). Następnie jeszcze gorące przekręcić przez maszynkę. Na mąkę wbić jaja i wymieszać, dodając rozpuszczoną margarynę. Drożdże rozpuścić w szklance ciepłego (ale nie gorącego) mleka z 2 łyżeczkami cukru. Po wyrośnięciu rozczynu dodać go do reszty składników. Z gotowego rozwałkowanego ciasta wykrawać szklanką krążki i smażyć na gorącym oleju. Jest wystarczająco gorący wtedy, kiedy wrzucony kawałek ciasta natychmiast wypływa zrumieniony.

ALE UWAGA !!! Do tych pączków nie dodaje się powideł. Po usmażeniu jeszcze ciepłe pączki posypuje się cukrem pudrem lub wiórkami kokosowymi.

> Oponki Aleksandry Wojtas

250g mąki pszennej, 250g twarogu (najlepiej półtłustego), 35g cukru, 1-3jajka, łyżka śmietany, 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 łyżka octu lub spirytusu,

Twaróg mielimy ręcznie lub w mikserze (można nawet zrobić to zwykłym widelcem), dodajemy jajka, śmietanę, cukier i ucieramy razem kilka minut.
Dodajemy sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, ocet i przesianą mąkę i zgniatamy ciasto. Wyrobione ciasto wałkujemy na grubość ok. 1 cm i wykrawamy krążki z dziurką (duża szklanka i kieliszkiem) następnie smażymy na rozgrzanym tłuszczu z dwóch stron. Usmażone oponki układamy na serwetkach (aby odsączyć lekko tłuszcz) i cieple posypujemy cukrem pudrem.

> Pączki Klary Pendyk

2,5 szklanki mąki, 2 łyżki cukru, 6 dag margaryny, 2 jaja, 3 żółtka, 1 szklanka mleka, 5 dag drożdży, 20 dag powideł lub dżemu, 1 łyżka octu lub spirytusu, 1 szczypta soli
50 dag tłuszczu do smażenia, cukier puder do posypania

Z drożdży, cukru, części mąki, mleka zrobić rozczyn i odstawić w ciepłe miejsce, by się podniósł. Jaja, żółtka i cukier utrzeć na parze, dodać szczyptę soli. Do pozostałej mąki wlać mleko, rozczyn, roztopiony tłuszcz, utarte jaja i ocet. Wyrobić ciasto (ma odstawać od ręki) pozostawić w ciepłym miejscu. Gdy podwoi swoją objętość, rozwałkować je na grubość ok. 1 cm i szklanką wykrawać krążki. Na każdy krążek nałożyć trochę powideł lub dżemu, przykryć drugim krążkiem i dobrze zlepić brzegi. Na posypanej mąką stolnicy układać pączki. Pozostawić je do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu podgrzać tłuszcz tak, by wrzucony do niego mały kawałek ciasta natychmiast wypłynął. Wyrośnięte pączki wkładać do gorącego tłuszczu. Naczynie przykryć pokrywą. Gdy pączki się zarumienią, przewrócić je na drugą stronę i dosmażyć bez przykrycia (co pewien czas wrzucać do rozgrzanego tłuszczu kawałek surowego ziemniaka). Gotowe pączki wyjmować łyżką cedzakową, odsączyć z tłuszczu na bibule i posypać cukrem pudrem z wanilią lub polukrować.

> Kruche faworki

30 dag mąki, szczypta soli, 5 łyżek gęstej śmietany, 4 żółtka, 1 łyżka spirytusu, 1jajko, tłuszcz do smażenia, cukier puder do posypania

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, wyrobić ciasto. Wybić je wałkiem po czym rozwałkować, aby było cieniutkie. Pokroić na paski (3 cm szerokie i 12-15 cm długie) naciąć każdy pasek wzdłuż (5 cm) i koniec paska przewinąć. W głębokim naczyniu na gorącym tłuszczu smażyć faworki. Osączyć je, posypać cukrem pudrem.

> Pączki Janiny Żyznowskiej

50 dkg mąki tortowej, szklanki mleka, 8 dkg drożdży, 8 żółtek, szklanka słodkiej śmietanki, kostki (12,5 dkg) masła, 4 łyżki cukru pudru, 1/1 laski wanilii, szczypta soli, kieliszek spirytusu (ważne), skórka starta z cytryny, konfitury z róży, 2 litry smalcu + kieliszek spirytusu, cukier puder z utłuczoną na pył wanilią, mąka do podsypywania

Z drożdży, mleka, łyżki cukru pudru i łyżki mąki przygotowujemy zaczyn. Gdy wyrośnie dodajemy utarte z cukrem pudrem żółtka, podgrzaną śmietankę, utłuczoną w moździerzu wanilię oraz sianą przez sito, wygrzaną mąkę. Do lekko wyrobionych składników dodajemy płynny tłuszcz, spirytus oraz skórkę startą z cytryny, wyrabiamy ciasto aż zacznie lekko odstawać od ręki (powinno być niezbyt gęste, lśniące i elastyczne) nakrywamy, odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość przygotowujemy pączki, łyżką nabieramy porcje ciasta, w dłoni formujemy mały krążek, nakładamy nadzienie, zlepiamy uformowaną kulkę zakładamy miejscem zlepienia ku dołowi na posypanej mąką stolicy. Nadzienie do pączków powinno być lekko podgrzane ( różnica temperatury pomiędzy ciastem z nadzieniem może spowodować, że w pączku zrobi się zakalec). Do smażenia przystępujemy, gdy wszystkie pączki są lekko wyrośnięte. W szerokim rondlu rozgrzewamy smalec, dodajemy spirytus, gdy tłuszcz ma odpowiednia temperaturę wrzucamy pączki - po kilka sztuk, by swobodnie pływały. Gdy się zarumienią, odwracamy na drugą stronę. Wyjmujemy łyżką cedzakową na grubą warstwę ligniny, układamy na paterze i obficie3 posypujemy cukrem pudrem.

> Pączki Katarzyny Silskiej

5 dag drożdży, 10 dag cukru, 1 szklanka mleka, 8 dag margaryny, 4 żółtka, 500 dag mąki, szczypta soli, 2 łyżki spirytusu, olej do smażenia

Mleko lekko podgrzać, dodać cukier i drożdże, odstawić by się rozruszały. Żółtka i margarynę rozetrzeć, dodać mąkę, sól i rozczyn drożdżowy. Wszystko wyrobić na gładkie ciasto. Następnie dodać spirytus (pączki nie będą "piły" oleju) i jeszcze chwilę wyrabiać. Gotowe ciasto oprószyć odrobiną mąki, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe, spokojne miejsce. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość można formować pączki. Następnie pączki troszkę rosną. Smażyć na gorącym oleju. Z pączkami smażę ziemniaki pokrojone w kostkę 2cm X 2 cm co powoduje, że piją mniej tłuszczu.
To ciasto nadaje się do robienia tzw. szybkich pączusiów, kiedy nie m czasu nadziewać ich marmoladą. A robi się je tak. Kulam kulki wielkości 5 zł, kładę jedna obok drugiej. Nim wyrobie całe ciasto, pierwsze kulki już nadają się do smażenia. Smażą się bardzo szybko (smażę je bez ziemniaków), wyciągam je łyżką cedzakową na papier, a następnie obtaczam w cukrze pudrze.

> Pączki Haliny Nowak

50 dag mąki pszennej, 125 g masła, 200 ml mleka, 50 g drożdży, 60 g cukru
szczypta soli, 2 jaja, dżem lub marmolada, łuszcz do smażenia
(wszystkie składniki muszą mieć pokojową temperaturę)

Drożdże rozpuścić w letnim mleku, dodać 4 łyżki mąki i szczyptę cukru. Rozczyn przykryć i odstawić na 30 minut. Mąkę przesiać, dodać rozczyn, cukier, sól, jaja i roztopione masło. Składniki zagnieść na gładkie ciasto - należy zagniatać energicznie, często odwracając naczynie z ciastem. Przykryć o odstawić do wyrośnięcia - powinno podwoić swoją objętość.
Ciasto ponownie zagnieść. Urywać po kawałku, formować kulkę, nadziewać dżemem lub marmoladą, ciasno "zamykać" nadzienie i układać "szwem" na stolnicy. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 min. Można też rozwałkować ciasto i wycinać szklanką grube kółka (ok. 1,5 cm grubości) i wtedy je nadziewać. Również odstawić na 15 minut w ciepłe miejsce. Rozgrzać mocno tłuszcz. Porcjami smażyć pączki, gdy zarumienią się z jednej strony - odwrócić. Przełożyć na papierowy ręcznik, osączyć z tłuszczu, posypać cukrem pudrem lub polukrować.
Lukier:
200 g cukru pudru
2 łyżki mleka
Składniki lukru podgrzać w gorącej kąpieli.

> Pączki Iwony Ciury

1 kg maki wrocławskiej, 5 jajek, 15 dag margaryny, 3 łyżki oleju, 10 dag drożdży,
l mleka, 2 cukry waniliowe, sól - szczypta, marmolada (najlepsza z dzikiej róży)
2 margaryny Planty do smażenia

Do drożdży dodać ciepłe mleko i łyżkę mąki. Wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Jak ciasto urośnie dodać resztę składników i letnią margarynę. Na końcu dodać jajka. Ponownie odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość zaczynamy formować pączki. Potem smażymy je w płaskich rondlach w dużej ilości gorącego tłuszczu, tak aby pączki mogły w nim swobodnie pływać. Do gorącego tłuszczu dodać 1,5 łyżki spirytusu lub octu. Piec na rumiany kolor.

> Pączki Danuty Bar

1 kg mąki tortowej, 20 dkg cukru, 10 dkg letniego, roztopionego masła, 5 żółtek
5 dkg drożdży, ok. 0,5 l mleka, pół kieliszka spirytusu, 1 kg marmolady.

Szklankę mleka wlewamy do miski. Dodajemy szklankę mąki, cały cukier i drożdże. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Do wyrośniętego rozczynu dodajemy pozostałe składniki i dokładnie wyrabiamy ciasto, aby odstawało od naczynia. Jeszcze raz dajemy je w ciepłe miejsce, a gdy ciasto podwoi swoja objętość, dzielimy je na dwie części. Ciasto rozwałkowujemy po kolei na stolnicy, na dwa placki grubości 0,5 cm. Następnie z placków wykrajamy szklanką krążki, nakładamy na nie po pół łyżeczki marmolady i formujemy z nich kulki. Smażymy na oleju około 4-5 min. Najlepiej we frytkownicy w temp. 170 stopni. Na koniec wyciągamy łyżką cedzakową, odsączamy na papierowym ręczniku i posypujemy cukrem pudrem.

> Pączki Danuty Kuziemskiej

Składniki (na 60 sztuk):
10 dkg drożdży, 1 słoiczek galaretki z czarnej porzeczki lub marmolada, 5 garści cukru kryształu, 0,5 l. mleka, 7-8 jaj całych, 1 kieliszek spirytusu lub wódki, 1 dużą cytrynę - cytrynę rozwałkować, przekroić, wycisnąć, 1 szklanka oleju
1 kostka masła lub margaryny, 2 cukry waniliowe, szczypta soli, ok. 2 kg mąki (w temperaturze pokojowej)

Drożdże, cukier, cukier waniliowy, sok z całej cytryny i całe jajka rozetrzeć razem, posypać wszystko mąką i mieszając wlać ciepłe mleko i kieliszek wódki. Dodać szczyptę soli. Ciasto dokładnie wyrobić, na koniec wrobić kostkę masła i szklankę oleju, podsypać mąką i dać do gorącej kąpieli wodnej (miska w miskę). Po wyrośnięciu ciasto trzeba po trochę urywać i na podsypanej mąką stolnicy, wycisnąć krążki szklanką. Krążki nadziewamy marmoladą i zostawiamy do wyrośnięcia. Do smażenia daję 1 l oleju na 1 kg smalcu. Na gorący tłuszcz wrzucam pączki wyrośniętą częścią na tłuszcz i przykrywa naczynie. Gdy pączki się zarumienią, odkrywam, przewracam i dosmażam bez przekręcania. Gorące trzeba oprószyć cukrem pudrem. Czas pracy: 2 godz. 30 min.

> Różyczki drożdżowe Danuty Kuziemskiej

40 dkg mąki, 4 dkg drożdży, 2 żółtka, 2 łyżki cukru, 1/2 szklanki mleka lub słodkiej śmietany, 1/2 kostki margaryny, 1 kieliszek wódki, 1 cukier waniliowy, 60 dkg tłuszczu do smażenia, cukier puder do posypania, kilka łyżek konfitury

Do mąki wlać drożdże rozmieszane z łyżką mleka i łyżeczką cukru. Gdy rozczyn wyrośnie dodać żółtka roztarte z cukrem, stopiony tłuszcz, alkohol, sól do smaku i resztę mleka. Bardzo dobrze wyrobić ciasto i rozłożyć na stolnicy, rozwałkować na grubość 1 cm. Wycisnąć dużą ilość krążków dużą szklanką i małą szklanką (literatką), każdy naciąć na obrzeżu w 5 miejscach. Środek dużego krążka posmarować białkiem, nałożyć mały krążek uciskając palcem. Kłaść na mocno rozgrzany tłuszcz. Wyjmować cedzakową łyżką na ściereczkę, a gdy odsiąkną posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym. W środek włożyć konfiturę.

> Pączki Bogusławy Chwalińskiej

4 szklanki mąki, 1 1/2 szklanki ciepłego mleka, 1/3 kostki margaryny, 2 łyżki spirytusu lub octu, 6 żółtek, 3 łyżki cukru, 5 dkg drożdży

Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, dodać ze dwie łyżki mąki i trochę mleka, odstawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać do miski dodać wyrośnięty rozczyn z drożdży, żółtka, cukier, spirytus, dodawać stopniowo mleko i wyrabiać ciasto. Pod koniec dodać roztopioną ciepłą margarynę i jeszcze chwile wyrabiać. Przykryć ściereczką o odstawić do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie, wyrobić i wycinać pączki. Można nadziewać marmoladą lub wcześniej ugotowanym budyniem albo nutellą. Gdy gotowe podrosną, smażyć na oleju. Do smażenia warto dodać po kawałku surowego ziemniaka, wówczas nie pali się tłuszcz. Pączki można maczać w polewie i posypać wiórkami kokosowymi lub skondensowaną skórką pomarańczową.

> Pączki Anny Kuhnert

1 kg mąki wrocławskiej, 10-15 dkg cukru, kostka drożdży, 3 jaja, 2 żółtka, 10 dkg masła lub margaryny, 1 szklanka mleka, szczypta soli, słoik marmolady,puder cukier

Zmieszać drewnianą łyżką drożdże, cukier, masło i jaja. Dodać mąkę, mleko, sól. Dobrze wyrobić i odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy ciasto zwiększy swą objętość do 100%, można je nabierać i wykładać na stolnicę posypaną mąką. Bardzo lekko wywałkować na grubość 1 ˝-2 cm. Rozwałkowane ciasto podzielić na dwie części. Zarysować koła szklanką do herbaty, na środku kłaść marmoladę, potem drugą część ciasta nałożyć na ciasto z marmoladą i wykrawać szklanką kółka. Obcisnąć dokładnie palcami naokoło każdego krążka, by nie wychodziła marmolada. Pączki ułożyć na desce posypanej mąką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Tłuszcz do pieczenia musi być dobrze nagrzany.

> Pączki Renaty Król

Składniki (na 60 sztuk):
1 kg i duża łyżka mąki pszennej, mąka do posypania stolnicy, 12 dużych żółtek,
1 1/2szklanki sklarowanego masła, 1 1/2 szklanki cukru pudru, 12 dag świeżych drożdży, 1/2szklanki mleka (jeśli mąka będzie sucha można dodać więcej), kieliszek czystego spirytusu, 1/3 szklanka cukru waniliowego, płaska łyżeczka soli
piana ubita z 6 białek, 2,5 kg czystego smalcu, powidła.

W ciepłym mleku z dodatkiem łyżeczki cukru mieszamy pokruszone drożdże, odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy zaczyn podwoi objętość, przelewamy do przesianej, wygrzanej mąki, dodajemy resztę cukru, roztrzepane w kubeczku żółtka, spirytus, cukier waniliowy i sól - składniki dokładnie mieszamy. Dodajemy płynne masło oraz pianę z białek i wyrabiamy nie dłużej niż 10 min. Odstawiamy do wyrośnięcia. Powidła wkładamy do salaterki i lekko podgrzewamy. Ciasto wykładamy na posypaną mąką stolnicę, formujemy gruby wałek i szklanką wykrawamy talarki. Rozpłaszczamy na dłoni, nadziewamy powidłami i zlepiamy. Smażymy w gorącym smalcu, rumieniąc z obu stron. Odsączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu, posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.

> Pączki Gabrieli Porady

1 kg mąki pszennej, 10 dkg świeżych drożdży, szklanka cukru pudru, 2 szklanki mleka, 7 żółtek, jajko, 6 łyżek oliwy, 3 łyżki sklarowanego masła, kieliszek spirytusu
skórka otarta z dużej cytryny, sok z cytryny, 2 kg tłuszczu do smażenia, marmolada owocowa,cukier puder do posypania.

W szklance ciepłego mleka mieszamy łyżkę mąki, łyżkę cukru pudru i pokruszone drożdże, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Resztę mąki przesiewamy do miski i lekko ogrzewamy. Żółtka i jajko ucieramy z pozostałym cukrem na puszysty krem, dodajemy przecedzony sok z cytryny oraz otartą z niej skórkę. Do naczynia z mąką wlewamy wyrośnięte drożdże, dodajemy ubite jajka, spirytus, zarabiamy ciasto. Gdy będzie jednolite, wlewamy roztopione, ciepłe masło i wyrabiamy ponownie, aż mąka wchłonie cały tłuszcz. Odstawiamy w ciepłe miejsce i przykrywamy lnianą ścierką. Gdy ciasto podwoi objętość, porcje ciasta nabieramy łyżką, kładziemy na posmarowaną tłuszczem dłoń, rozprowadzamy i nadziewamy marmoladą. Zlepiamy i układamy na stolnicy posypanej mąką. Pączki smażymy w rozgrzanym tłuszczu, po wyciągnięciu odsączamy i posypujemy cukrem pudrem.

> Pączki Karoliny Gaden z Wysokiej

1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 10-15 dkg cukru, ok. 1/2 l mleka, 7 żółtek, 1 jajko,sól
5-6 łyżek oleju lub 10 dkg masła, 1 kieliszek spirytusu, sok i skórka z cytryny
1 1/2 kg tłuszczu do smażenia (smalec, olej), cukier puder do posypania,40 dkg marmolady.
> Pączki Marii Ślusarczyk z Brzegu - Pączki babuni

1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 10 żółtek, 1 kostka masła, 20 dkg cukru, 1 1/2 szklanki mleka, kieliszek spirytusu, konfitury z róży lub wiśni, laska wanilii, tłuszcz do smażenia, cukier puder do posypania

Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru dwiema łyżkami ciepłego mleka i łyżką mąki. Zostawić do wyrośnięcia. Żółtka oddzielić od białek, utrzeć z cukrem i drobno startą wanilią, dodać do mąki razem z ciepłym mlekiem, spirytusem i rozczynem drożdżowym. Ciasto dokładnie wyrobić i odstawić, aby wyrosło. Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 części. Z każdej uformować wałek i ostrożnie nożem podzielić na placuszki. Rozkładać na nie podgrzany dżem lub konfitury. Uformować pączki na deseczce posypanej mąką. Gdy wyrosną, otrzepując z mąki kłaść do rozgrzanego tłuszczu (z dodatkiem oleju). Naczynie przykryć, agdy pączki zarumienią się odkryć, odwrócić i dosmażyć bez przykrycia. Gorące oprószyć cukrem pudrem.

> Pączki ekspresowe

2 szklanki mąki, 4 jajka, 2 waniliowe serki homogenizowane, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 50-60 dkg smalcu lub oleju do smażenia, cukier puder do posypania

Serki, mąkę z proszkiem do pieczenia i jajka dokładnie mieszamy. Z wyrobionego ciasta formujemy pączki i wkładamy do smażenia. Usmażone pączki, odsączamy na serwetkach, lukrujemy lub posypujemy cukrem pudrem.

> Pączki Leokadii Lesik z Wojciechowa

10 dkg drożdży, 3 dkg cukru, mleko, (rozczyn), 1 kg mąki, 8 dkg cukru, 4 żółtka, 3 jajka, 2 szklanki mleka, sól, łyżka spirytusu, 14 dkg masła, skórka z cytryny, 30 dkg marmolady

Mąkę przesiać, dodać sól, cukier, jajka, rozczyn, letnie masło, mleko i pozostawić do wyrośnięcia. Zrobić ciasto. Ciasto musi być średniej gęstości, jeśli będzie zbyt gęste pączki po usmażeniu nie będą pulchne.

Pączki z serem

2 szklanki mąki, 2 szklanki cukru, 6 jajek, 1 kg sera, trochę sody
Wyrobić ciasto, pokulać na kulki, smażyć na oleju.

> Pączki Teresy Kotulli z Opola

1 kg mąki, 5 dkg drożdży, 10 dkg oliwy lub 15 dkg margaryny, 20 dkg cukru, 5 jajek
1/2 l mleka, trochę soli, kieliszek spirytusu, do nadziewania marmolada, do smażenia 1,5 litra oliwy

> Pączki Łucji Gryc ze Szczedrzyka

Składniki (na 22 pączki):
50 dkg mąki, 6 dkg drożdży, 1 szklanka mleka (letnie), 3 łyżki cukru, 7,5-10 dkg masła lub innego tłuszczu (najlepsze są na maśle), 6 żółtek, 1 kieliszek spirytusu
wanilia, tłuszcz do smażenia , marmolada, cukier puder

Mąkę przesiać do miski. Sporządzić rozczyn: drożdże, trochę cukru, maki i mleka. Żółtka utrzeć z cukrem. Tłuszcz stopić i wystudzić. Wyrośnięty rozczyn wlać do przesianej mąki, następnie dodać utarte żółtka z cukrem, dodawać mleko, aby powstało dość gęste ciasto, dodać spirytus i dobrze wyrobić. Pod koniec wyrabiania dodać stopiony tłuszcz. Zostawić do wyrośnięcia. Jak ciasto wyrośnie, uformować z niego wałek, pociąć na kawałki, do każdego dodać marmoladę i uformować pączki. Zostawić do wyrośnięcia (ok. 30 min.). Pączki wrzucać na rozgrzany tłuszcz. Można smażyć w frytkownicy po 4 minuty z każdej strony. Po usmażeniu posypać cukrem pudrem lub zrobić lukier z soku z cytryny + cukier puder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska