Kalambur w opolskiej Ósemce pełen młodych talentów

Red
Uczniowie nie tylko występują na scenie. Są także twórcami scenografii, kostiumów i ruchu scenicznego.
Uczniowie nie tylko występują na scenie. Są także twórcami scenografii, kostiumów i ruchu scenicznego. Archiwum
Od lat w szkole działa koło teatralne, skupiające utalentowanych artystycznie uczniów. Pozwala rozwijać pasje, uczy wrażliwości i współpracy.

Tworzą go gimnazjaliści, a od dwóch lat także licealiści VIII Liceum Ogólnokształcącego, zainteresowani teatrem jako formą kształtującą ich zdolności oraz niekonwencjonalnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Opiekę nad nimi sprawuje nauczycielka języka polskiego, Alina Zbadyńska – Rząsa. To ona potrafi znaleźć w szkolnych ławkach prawdziwe talenty i otworzyć je na kontakt z publicznością. Prowadzone przez nią zajęcia pozalekcyjne wypełniają ćwiczenia z emisji głosu, prawidłowej dykcji, przygotowywanie etiud, dyskusje o przesłaniu i interpretacji opracowywanych tekstów oraz próby.

Młodzi ludzie poznają możliwości głosu i ciała, które zaczynają postrzegać jako narzędzia do wyrażania własnych emocji i pobudzania ich u odbiorców. Istotą teatru jest bowiem to, co dzieje się między aktorem a widzem. Rozumieją to młodzi artyści, którzy chcą mieć wpływ na kształt spektaklu.

Dlatego uczniowie nie tylko występują na scenie, są także twórcami scenografii, kostiumów i ruchu scenicznego. Szkolni plastycy projektują plakaty i zaproszenia, a muzycy przygotowują warstwę dźwiękową. Mimo towarzyszącej tremy młodzi aktorzy z chęcią biorą udział w kolejnych przedsięwzięciach. - Teatr łączy słowo, ruch i muzykę. To nauka przez przeżywanie. Teatr pozwala pokazać się indywidualistom, ale uczy także pracy zespołowej – mówi pani Alina Zbadyńska – Rząsa.

Przedstawienia przygotowywane przez uczniów są ważną częścią szkolnych uroczystości. W tym roku uświetniły święto patrona, rocznicę odzyskania niepodległości i dzień otwarty w Ósemce. Młodzi aktorzy prezentują się także poza murami szkoły.

Do tegorocznych sukcesów zaliczyć należy zaliczyć występ w ramach 7. Festiwalu Artystycznego Opolskie Młode Talenty. Szkolny zespół teatralny Kalambur zdobył miano laureata za spektakl pt. „Archeologia uczuć, czyli w poszukiwaniu zaginionych wartości”.

Przedstawienie oparte na tekstach współczesnych poetów pokazuje samotność w tłumie, pogoń za pieniędzmi, przemoc, upadek wartości rodziny i zagubienie młodego człowieka próbującego bezskutecznie zrozumieć siebie i otaczającą go rzeczywistość.

- Od dziecka fascynuje mnie teatr. Kto wie, może zostanę aktorką? W Kalamburze spełniam swoje marzenia i poznaję ciekawe osoby – mówi Julia Bubin.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska