Kalendarz młodej pary

Redakcja
Zanim powiecie sobie sakramentalne "Tak" i włożycie obrączki, czeka was sporo przygotowań.
Zanim powiecie sobie sakramentalne "Tak" i włożycie obrączki, czeka was sporo przygotowań. fot. sxc
Podpowiadamy o czym narzeczeni powinni pamiętać decydując się na ślub i planując wesele.

12-6 miesięcy wcześniej
Poinformuj rodziców - zarówno przyszłej panny młodej, jak i pana młodego - o planowanym zawarciu związku małżeńskiego. Przyszły pan młody powinien oświadczyć się przyszłej pannie młodej, w tym celu należy zorganizować spotkanie obu rodzin, przeważnie w domu dziewczyny. To czas na podjęcie decyzji co do rodzaju ślubu: cywilny, a może konkordatowy. Ustalcie orientacyjny termin ślubu, liczbę gości, fundusze, jakie chcecie przeznaczyć na organizację ceremonii, miejsce ceremonii, dowiedzcie się o terminach nauk przedmałżeńskich.
Odwiedźcie urząd stanu cywilnego w celu uzyskania informacji na temat wymagań formalnych związanych z zawarciem związku małżeńskiego oraz ewentualnej rezerwacji terminu.

6 miesięcy wcześniej
Warto zarezerwować: termin ślubu kościelnego (a jeśli nie bierzecie ślubu konkordatowego, także datę w urzędzie stanu cywilnego), salę weselną. Sporządźcie listę gości weselnych. Czas, by wybrać fotografa i firmę wideo, muzyków grających w trakcie uroczystości weselnej oraz sposób transportu pary młodej (zarezerwujcie limuzynę). Przynajmniej wstępnie trzeba ustalić możliwość, miejsce i warunki noclegów dla przyjezdnych gości.

4 miesiące wcześniej
Pomyśl o wieczorze kawalerskim i panieńskim - ile osób na nie zaprosicie i jakie będą atrakcje! A także o podróży poślubnej - koniecznie sprawdźcie ważność Waszych paszportów, zróbcie pierwszą selekcję ofert biur podróży.

3 miesiące wcześniej
Czas wybrać przynajmniej model sukni, pomyśleć o dodatkach i stroju dla pana młodego. Wybierzcie świadków. Zamówcie zaproszenia ślubne. Odbierzcie z USC skrócone odpisy aktu urodzenia, z parafii metryki chrztu. Znacie już konkretne wydatki, jeszcze raz zastanówcie się nad możliwościami finansowymi.
1-2 miesiące wcześniej
Pora rozesłać zaproszenia na ślub. Obrączki kupcie gotowe lub zamówcie u złotnika. Ustalcie przebieg uroczystości w kościele i zabawy weselnej, menu, nakrycie i dekoracje stołu. Ustalcie terminy wizyt w salonach urody (fryzura i makijaż ślubny). Zamówcie tort weselny. Potwierdźcie termin rezerwacji zespołu muzycznego, fotografa i realizatora wideo, sal. Wybierzcie rodzaj transportu dla pary młodej - może limuzyna? - oraz dla gości, czas na niezbędną rezerwacje.

Zamawiamy kwiaty, wiązanki, ozdoby kwiatowe do stroików, stroiki kwiatowe do włosów, do butonierki pana młodego, kwiaty dla druhny bądź druhen oraz, jeżeli istnieje taka konieczność, kwiaty do dekoracji stołów, kościoła, sali ślubów i samochodu pary młodej.

Wiązankę dla pani młodej zwykle kupuje pan młody, ale aby uniknąć nieporozumień, można razem z ukochanym zdecydować o wyborze wiązanki ślubnej. Do USC należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Sporządźcie listę upragnionych prezentów ślubnych i po zapoznaniu się z możliwościami finansowymi gości "puśćcie ją w obieg" - nikt z zaproszonych nie powinien się obrazić.

2 tygodnie wcześniej
Czas na próbę makijażu i uczesania panny młodej. Zaplanujcie rozmieszczenie gości przy stole.

1 tydzień wcześniej
Jeśli wybieracie się w podróż poślubną - już spakujcie walizki.

2 dni wcześniej
Zrób manikiur i depilację nóg. Dwa dni przed ślubem nie stosuj nowych kremów, maseczek, a przede wszystkim samoopalacza, nawet wypróbowanego!

1 dzień wcześniej
Sprawdź dodatki: pończochy, bieliznę, przygotuj "zestaw zapasowy" oraz: agrafkę, wsuwki i mały lakier do włosów, odświeżacz do ust, chusteczkę na otarcie łez, puder. Poproś druhnę, by miała je przy sobie. Przygotuj dokumenty do ślubu i obrączki, przypomnijcie świadkom o zabraniu dokumentów tożsamości na ceremonię!

Nie pijcie alkoholu ani nie jedzcie niczego słonego w przeddzień ślubu mogą spowodować opuchliznę i worki pod oczami. Połóżcie się wcześniej spać.

Dzień ślubu
Wizyta u makijażystki, fryzjera i choć jedna godzina spędzona tylko we dwoje lub każde z osobna, w samotności. Wyciszcie się.

Po ślubie
Należy wysłać podziękowania za przybycie i uczestniczenie w uroczystości do przybyłych gości. Przekażcie informację o zmianie nazwiska do instytucji: ubezpieczeniowych, banku, zakładu pracy (ewentualnie zróbcie to po podróży poślubnej). Dopakowujcie walizki i wyruszajcie w podróż....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska