Kałków: Tu są najlepsze gospodynie

Redakcja
Elżbieta Cebula i Ewa Pogwizd żadnej pracy się nie boją. Dzięki nim i ich koleżankom z Koła Gospodyń Wiejskich wieś kwitnie.
Elżbieta Cebula i Ewa Pogwizd żadnej pracy się nie boją. Dzięki nim i ich koleżankom z Koła Gospodyń Wiejskich wieś kwitnie.
Jak trzeba, to ciasto upieką, zajmą się dziećmi, zorganizują festyn, zadbają o remont domu kultury - Koło Gospodyń Wiejskich z Kałkowa.

Jest ich w sumie 33. Działają od czterech lat i od tego czasu Kałków właśnie im zawdzięcza, że we wsi coś się dzieje.

- Organizujemy prawie wszystkie imprezy we wsi - mówi Elżbieta Cebula z Koła Gospodyń Wiejskich w Kałkowie. - Kiedy robimy Dzień Kobiet albo Dzień Babci, bawią się razem wszyscy mieszkańcy.

Panie spotykają się raz w tygodniu, a jak trzeba, to częściej. Najwięcej pracy mają przed kolejnymi finałami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Właśnie na tę okazję przez kilka godzin lepią pierogi (są pyszne), które potem sprzedają, a dochód przeznaczają na potrzeby fundacji. Pierogi to nie jedyna ich kulinarna specjalność. W całej gminie znane jest ciasto cycki kałkowianki i kaczka w szuwarach.

To faszerowana kaczka, ale nie możemy podać przepisu na farsz, bo to nasza tajemnica. Jak ktoś chce tego spróbować, to serdecznie zapraszamy - mówi Ewa Pogwizd.

Członkinie koła gospodyń nie tylko gotują. Większość z nich należy do stowarzyszenia odnowy wsi. Wszystkie siły idą teraz na remont domu kultury. Zaczęły od wymiany okien i podłóg.
Tutaj zajęcia mają dzieci i dorośli, wszystkie nasze imprezy tu się odbywają, bardzo nam więc zależy na tym, żeby ten dom porządnie wyglądał - mówi pani Elżbieta
Pani Elżbieta jest zakochana w swojej miejscowości. Twierdzi, że nigdzie indziej nie jest tak pięknie jak właśnie w Kałkowie.

- Mamy tu wszystko: szkołę, ośrodek zdrowia, sklepy, prawie jak w mieście. Może kiedyś i basen tu będzie - marzy.

Jeżeli ktoś chce więcej wiedzieć o Kałkowie, może zajrzeć do internetu. Kałków ma własny portal www.kalkow.pl, a w nim ciekawostki o historii wsi i o tym, jak dzisiaj żyją jej mieszkańcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska