Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przywraca magię wspólnego czytania

Materiał promocyjny Instytutu Książki
W dobie wszechobecnych tabletów i smartfonów wydawać by się mogło, że tradycyjna książka straciła swój urok. Nic bardziej mylnego! Kampania „Mała książka – wielki człowiek” dowodzi, że czytanie dzieciom książek to klucz do rozwoju młodego umysłu. To właśnie literatura potrafi wzbogacić słownictwo, wywołać uśmiech, wzmocnić więzi, a przede wszystkim – otworzyć serce na świat.

Czytaj dziecku, a ułatwisz mu rozwój

Książki w rękach maluchów to nie tylko forma rozrywki, ale także prawdziwa skarbnica słów. Dziecko, które regularnie słucha opowieści, rozwija swoje słownictwo w szybszym tempie. Biegłość językowa stanowi fundament, na którym buduje umiejętność logicznego myślenia i wyrażania własnych przemyśleń.

Czytanie daje dzieciom możliwość zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, co może pomóc im odkryć własne pasje i zainteresowania, które będą miały wpływ na ich edukacyjną drogę. Kiedy czytasz dziecku od najmłodszych lat, inwestujesz w jego przyszłość i zapewniasz mu solidne fundamenty do szkolnej nauki.

Książka – tu kształtuje się wyobraźnia

Czytanie dziecku wartościowych książek otwiera przed nim drzwi do świata wyobraźni. Barwne historie umożliwiają mu podróż do miejsc, które wykraczają poza jego codzienne doświadczenia. Poprzez literaturę najmłodsi odkrywają nowe miejsca, poznają niezwykłych bohaterów i doświadczają różnych przygód. Literatura pobudza ich kreatywność, dostarczając narzędzi do tworzenia własnych opowieści i radzenia sobie z wyzwaniami.

Czytanie jest także świetnym sposobem na rozwijanie empatii, ponieważ umożliwia dzieciom spojrzenie na świat z perspektywy różnych postaci i zrozumienie ich uczuć. Opowieści zawarte w książkach uczą, że każdy człowiek ma swoje potrzeby i doświadczenia.

Chwile, które budują więzi

Wspólna lektura to chwile pełne czułości. Ciepło rodzica, jego łagodny głos i intymność tych momentów budują atmosferę bezpieczeństwa. Kiedy czytanie zamienia się w część codziennej rutyny, zapewnia dziecku poczucie stabilności i przewidywalności. Są one niezwykle ważne w dynamicznym świecie malucha, gdzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania i odkrycia. Dziecko czuje też wtedy, że jest kochane i ważne, bo rodzic poświęca mu swój czas i uwagę. Podczas lektury rodzic i dziecko nie tylko mogą się odprężyć, ale też uczą się, jak wyrażać swoje emocje.

Treść zawarta w książkach jest często bodźcem do rozmów na różnorodne tematy. Rodzic może dowiedzieć się, co dziecko przeżywa, jakie są jego marzenia i obawy. Wspólne odkrywanie świata książek to okazja do tego, by zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by przybliżać dzieciom świat literatury, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – podkreśla Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.
Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”

Od 2017 roku Instytut Książki realizuje projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to największa w Europie inicjatywa promująca czytanie dzieciom od pierwszych chwil życia. Maluchy otrzymują bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, które zawierają książki oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – podkreśla prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice noworodków mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą na prawie 320 oddziałach położniczych w Polsce. Dla najmłodszych przeznaczona jest książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”. To antologia wierszy znanych autorów: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy czy Joanny Papuzińskiej. Ilustracje stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki otrzymują książki w bibliotekach publicznych biorących udział w akcji. W całym kraju jest ich blisko 6 770. Spis placówek można znaleźć na stronie internetowej. Po założeniu karty bibliotecznej dziecko dostanie egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku szczególną uwagę poświęcono uczniom pierwszych klas szkół podstawowych. W szkołach otrzymują książkę Justyny Bednarek – „Wnuczka antykwariusza”. Autorką ilustracji jest Emilia Dziubak. Jest to opowieść, która pokazuje młodym czytelnikom, jak ważne są własne korzenie rodzinne. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska