Kandydaci do Złotych Spinek

Anita Koszałkowska
O tym, kogo warto w tym roku docenić, zdecydowali (od lewej): Karol Cebula, Jerzy Paciorkowski, Bogusław Dawidow, Dorota Simonides, Ryszard Rudnik i Marian Szczurek.
O tym, kogo warto w tym roku docenić, zdecydowali (od lewej): Karol Cebula, Jerzy Paciorkowski, Bogusław Dawidow, Dorota Simonides, Ryszard Rudnik i Marian Szczurek.
Czternaście osób zostało nominowanych do honorowej nagrody "Nowej Trybuny Opolskiej".

W tym roku Złote Spinki wręczymy po raz dziesiąty. Tradycyjnie przyznamy je w pięciu kategoriach: biznes, kultura i nauka, postawa społeczna, promocja Opolszczyzny i samorządność.

W ten sposób nagradzamy Opolan, którzy dbają o naszą "małą ojczyznę". Wczoraj kapituła złożona z laureatów Złotej Spinki oraz członków redakcji nominowała w każdej kategorii po trzech kandydatów.

Biznes
MARIAN DUCZMAL - twórca i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, pierwszej niepublicznej uczelni w regionie.
STANISŁAWA MIZA - prezes prężnie rozwijającej się spółdzielni Cukry Nyskie, firmy nowoczesnej, zdobywającej wciąż nowych kontrahentów, dającej miejsca pracy i dbającej o już zatrudnionych.
MARIAN SIWOŃ - prezes firmy R&M Industrial Services Polska sp. z o.o. w Krapkowicach, jednego z największych przedsiębiorstw na polskim rynku izolacji przemysłowych. Firma zatrudnia 1150 pracowników, współpracuje z 15 krajami UE oraz Norwegią i Rosją.
Kultura i nauka
KRYSTYNA LENART-JUSZCZEWSKA, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, związana z nim od 40 lat, miłośniczka historii i sztuki naszego regionu. Wypromowała "Noc Skarbów", sprawiła, że w pustej rotundzie na Górze św. Anny powstała nowoczesna Panorama Powstań Śląskich, doprowadziła do rozbudowy muzeum.
Duet KRZYSZTOF STECKI i TOMASZ ZATWARNICKI - zwycięzcy prestiżowego konkursu na scenariusz filmu fabularnego o powstaniu warszawskim, który ma być wielką produkcją historyczną polskiej kinematografii.
ELŻBIETA TRYLNIK - założycielka, dyrygent i kierownik artystyczny chóru "Dramma per Musica". Miłośniczka i wielka popularyzatorka dobrej muzyki.

Postawa społeczna
FUNDACJA DOMOWE HOSPICJUM DLA DZIECI w Opolu - działa od roku i już zdążyła objąć opieką 37 nieuleczalnie chorych dzieci z całego województwa. Lekarze i rehabilitanci pracują 24 godziny na dobę, wspierają, nie tylko medycznie, rodziny bezsilne w obliczu choroby i śmierci.
STANISŁAW KONARSKI - społecznik z Kuniowa (gm. Kluczbork), człowiek-instytucja, pomysłodawca większości akcji dobroczynnych. Wziął kredyt, by wspomóc chorego chłopca (do czasu zebrania potrzebnych pieniędzy). Rozkręcił we wsi klub narciarski, żeby gospodynie mogły uczyć się szusować po stokach.
ZOFIA NIKODEMIAK - 76-letnia emerytka z Olesna, która wraz z mężem od lat pomaga powodzianom z Sokolnik (powiat tarnobrzeski). Tylko w ubiegłym roku wysłała tonę darów. Pomaga też ubogiej rodzinie i chłopcu choremu na białaczkę.

Promocja Opolszczyzny
KRYSTIAN CZECH i ZESPÓŁ "SILESIA" z Dąbrówki Łubniańskiej - od ponad dziesięciu lat popularyzują śląskie pieśni ludowe. Znają ich nie tylko w Polsce, ale też w USA, Rosji, Niemczech i Czechach.
KAZIMIERZ ŁUKAWIECKI - dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki niemu Opole jest miastem z najmniejszymi długami w służbie zdrowia w Polsce. Sprawił też, że mamy 24-godzinną opiekę dla zawałowców i program "tanie leki" (monitorujący leki wypisywane przez lekarzy) oraz bezpłatne badania profilaktyczne.
WOJCIECH LASEK - twórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego w Opolu. To dzięki niemu w naszym mieście grają i uczą grać młodych światowej sławy muzycy.

Samorządność
JAN KANONOWICZ - inicjator, założyciel i prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Biała Nyska. Dba, by miejscowość piękniała, a młodzież miała gdzie uprawiać sport i rozwijać swoje pasje.
ANDRZEJ PULIT - wójt gminy Skarbimierz, który stanął na głowie, by brytyjska firma Cadbury zainwestowała właśnie w Skarbimierzu, kupując 62 hektary ziemi na poradzieckim lotnisku. O to, by teren ten włączyć do gminy, walczył dziesięć lat, teraz zapowiada, że przerobi stolicę gminy na centrum mieszkaniowo-rekreacyjne, a do towarzystwa fabryce słodyczy Cadbury będzie ściągać kolejnych inwestorów.

O tym, kto dostanie Złote Spinki, przekonamy się 17 lutego. Dla naszych laureatów zaśpiewa Edyta Górniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska