Kapsuła czasu otwarta w Gorzowie Śląskim. W środku list i zdjęcia z 1894 roku [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Demontaż kopuły z wieży kościoła w Gorzowie Śląskim i zawartość kapsuły czasu.
Demontaż kopuły z wieży kościoła w Gorzowie Śląskim i zawartość kapsuły czasu. UM Gorzów Śląski
Po otwarciu kapsuły można zobaczyć, co chcieli nam przekazać nasi przodkowie z końca XIX wieku. Są tam gazety, monety, zdjęcia oraz długi list.

W środę alpiniści z Bielska-Białej wspięli się na wieżę kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim i zdemontowali kopułę. Trzeba było ją zdjąć, ponieważ iglica kościelnej wieży wymaga remontu.

W październiku 2017 nad Gorzowem Śląskim szalał orkan. Mocny wiatr doprowadził do pochylenia krzyża na kościele. Część oderwała się i wbiła w dach, uszkadzając go i niszcząc przy tym instalację odgromową.

Strażacy oraz specjaliści zdemontowali wtedy resztę starego krzyża.

Przy okazji odkryli, że drewniana konstrukcja wieży jest zupełnie zniszczona.

Ks. Józef Dziuk, gorzowski proboszcz, z pomocą urzędu miejskiego stara się o dotację na renowację wieży, która pochłonie ponad 320 tysięcy złotych.

Trzeba zrobić nową konstrukcję, hełm z blachy miedzianej, instalację odgromową oraz osadzić nowy krzyż.

Mimo, że dotacja nie została jeszcze przyznana, najpilniejsze prace trzeba już wykonać ze względów bezpieczeństwa.

Dlatego wezwano ekipę alpinistów, którzy zdemontowali kopułę. Ma ona średnicę 105 cm.

- Widoczne są na niej ślady od pocisków z czasów wojny – informuje Michalina Stelmach z urzędu miejskiego w Gorzowie Śląskim. – W kopule znajdowała się też zalutowana kapsuła czasu, a w niej zachowane niemal w idealnym stanie dokumenty.
Zostały one spisane w trzech językach: po polsku, niemiecku i w łacinie. Pochodzą z 1894 roku.

- Jeden dokument spisany został na metrowym pergaminie w języku niemieckim z podpisami ówczesnego księdza Antoniego Roboty, rady parafialnej oraz architektów i budowniczych kościoła, na czele z Thomasem Skaletzem z Kluczborka - wylicza Michalina Stelmach. - W trzech miejscach pergamin ten jest nieznacznie przerwany, na zagięciach.

Dokument trzeba dopiero odczytać, ale na pewno spisana jest na nim dokładnie historia budowy nowego kościoła.

W środku są również dwa zdjęcia: ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Roboty oraz Thomasa Skaletza, a także cztery niemieckie monety z 1876 i 1888 roku.

W kapsule czasu zamknięto też kilka gazet: niemieckojęzyczne: „Schlesische Volkszeitung", „Kreuzburger Zeitung" („Gazeta Kluczborska") oraz polskojęzyczny „Robotnik".

Umowę na budowę nowego kościoła w Gorzowie Śląskim podpisano 28 kwietnia 1894 roku, w czerwcu poświęcono kamień węgielny. Kościół został poświęcony 22 grudnia 1895 roku.

Proboszczem był wówczas ks. Antoni Robota. Kościół pw. Świętej Trójcy zaprojektował Otto Hempel, architekt z Byczyny. Budowę prowadził Thomas Skaletz, mistrz murarski z Kluczborka, który zbudował również gorzowską plebanię, a także kościoły w Kluczborku, Oleśnie i Chudobie.

Zobacz także OPOLSKIE INFO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska