Karatecy z Opola w europejskiej czołówce

Archiwum klubowe
Anna Kolasińska zdobyła brązowy medal w kata juniorek.
Anna Kolasińska zdobyła brązowy medal w kata juniorek. Archiwum klubowe
Sześcioro reprezentantów Opolskiego Klubu Karate Kyokushin było w kadrze Polski na mistrzostwa Europy w belgijskiej Antwerpii.

W składzie 37-osobowej reprezentacji Polski, która wzięła udział w tej imprezie znaleźli się: Anna Kolasińska (kata juniorów), Aleksandra Bukowa (kata seniorek), Wojciech Radziewicz (kata seniorów), Karolina Paszko (kumite juniorek kat. 65kg), Agata Godoś i Joanna Popczyk (obie kumite seniorek - kat. 55 kg).
Bardzo dobrze spisała się Kolasińska, która zdobyła w swojej konkurencji brązowy medal. Po pierwszej rundzie pokazów nasza zawodniczka zajmowała 2. pozycję. Po drugiej rundzie spadła na trzecie miejsce, które utrzymała po rundzie finałowej.
Na medal mozna też było liczyć w wykonaniu niezwykle utytułowanego rodzeństwa: Bukowa i Radziewicz. Oboje kilka razy stawali już na podium mistrzostw Europy, ale tym razem niestety się nie udało. Aleksandra Bukowa zajęła 4. miejsce. Po I rundzie zajmowała 2. pozycję. W drugiej rundzie mimo dobrego wykonania pokazu "seienchin" spadła na 7. miejsce. Po wykonaniu "kanku dai" w rundzie finałowej przesunęła się o 3 miejsca w górę, ale do podioum zabrakło jej 0,1 punktu. Tym samym nie obroniła brązowego medalu mistrzostw Europy, który wywalczyła w ubiegłorocznych mistrzostwach w litewskim Wilnie.
Wojciech Radziewicz wykonując kolejno: "geksai sho", "seinchin" i "kanku dai", uplasował się na 7. miejscu.
- Poprawiłem co prawda ubiegłoroczny wynik z Wilna, ale do pełnej satysfakcji nie moge mieć - mówił Radziewicz, który we wczesniejszych latach z mistrzostw Europy wracał regularnie z medalami.

W kumite (walki) w wadze do 65 kg juniorek Karolina Paszko w pierwszej walce, podobnie jak w ubiegłorocznych ME kadetów, trafiła na Dunkę Editę Ademi. Tym razem to rywalka była górą, a później zdobyła złoty medal i dodatkowo tytuł za najlepszego ducha walki wśród juniorek.
W kumite seniorek (waga do 55 kg) Joanna Popczyk w pierwszej walce trafiła na Szwajcarkę Irene Richiger i po dwóch dogrywkach wygrała przez wskazanie. W drugiej walce spotkała się z Hiszpanką Nurią Garrido, która okazała się silniejsza fizycznie i wygrała przez wskazanie. Druga nasza zawodniczka w tej kategorii - Agata Godoś w pierwszej walce spotkała się z Ukrainką Nadią Żuralową i z wyraźną przewagą wygrała w czasie podstawowym. Następną walkę stoczyła z mocną Litwinką Dianą Maciute, która w drugiej części walki uzyskała wyraźną przewagę i wygrała z opolanką. Maciute zwyciężyła w kategorii do 55kg, a obie nasze zawodniczki zajęły miejsca 5-8.

Reprezentanci Polski w Antwerpii w silnej konkurencji zdobyli łącznie 9 medali w tym 2 złote, 2 srebrne i 5 brązowych. Medale z najszlachetniejszego kruszcu wywalczyli juniorzy Justyna Kacperczyk (kat 55 kg; Konstancin Jeziorna) i Dominik Parol (70 kg; Grodzisk Mazowiecki). Srebro stało się udziałem Mateusza Garbacza (70 kg seniorów; Kielce) oraz Filipa Szellera (kata juniorów; Krosno). Z brązowymi medalami wrócili Maciej Mazur (90 kg seniorów; Warszawa), Marek Wolny (90 kg seniorów; Tarnowskie Góry), Łukasz Lemieszko (+90 kg seniorów; Ełk), Ewa Bartman (60 kg juniorek, Brzozów) oraz nasza Anna Kolasińska (kata juniorek; Opole).