Kardynał Walter Kasper w Kamieniu Śląskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kardynał Kasper mówił w Kamieniu Śląskim o dialogu z prawosławnymi i luteranami.
Kardynał Kasper mówił w Kamieniu Śląskim o dialogu z prawosławnymi i luteranami. Krzysztof Ogiolda
Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan był dziś gościem międzynarodowej konferencji nt. ekumenizmu.

W sali balowej pałacu niemiecki hierarcha wygłosił referat nt. światowego stanu ekumenii, czyli dialogu chrześcijan należących do różnych Kościołów.

Najwięcej uwagi poświęcił zbliżającemu się Synodowi Prawosławnemu na Krecie oraz 500. rocznicy reformacji.

Podkreślił, że Kościół katolicki jest zainteresowany rozwojem Kościołów prawosławnych, które mogą być partnerami dialogu ekumenicznego. Postanowienia synodu wyznaczą perspektywy współpracy chrześcijan różnych wyznań i ich świadectwa.

Zauważył także obecność w Kościele katolickim nowego spojrzenia na reformację. Przypomniał, że pozytywnie o teologii Marcina Lutra wypowiadał się św. papież Jan Paweł II. A Benedykt XVI uznał pytania stawiane przez tego reformatora: Co nam daje Chrystus? oraz W jaki sposób spotkamy – po śmierci – łaskawego Boga? za wspólne dla wszystkich chrześcijan.

Kardynał Kasper zwrócił uwagę, że Marcin Luter zaangażował się w reformę Kościoła jako katolik i efekt tez, które postawił, także dla niego był zaskoczeniem. – Powstanie Kościoła reformowanego było sukcesem, ale i porażką reformacji, bo to nie był cel - mówił.

- Wiele osiągnęliśmy, ale ciągle jesteśmy w drodze do pełnej jedności - ocenił stan dialogu katolicko-ewangelickiego.

Podczas konferencji stan ekumenizmu w Polsce przedstawił bp Andrzej Czaja, zaś historię ekumenii przybliżył abp Alfons Nossol, emerytowany biskup opolski.

Elementem sympozjum na temat „Aktualnego stanu ekumenii” była prezentacja „Encyklopedii ekumenizmu w Polsce (1964-2014)”. Jednym z czterech autorów tej publikacji jest opolski ekumenista, ks. prof. Zygfryd Glaeser.

Obszerny, liczący 550 stron, tom składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia ogólną charakterystykę polskiej ekumenii, druga – sylwetki polskich ekumenistów, trzecia to aneks z dokumentami wydanymi przez Kościoły chrześcijańskie i będącymi efektem ekumenicznego dialogu (np. o małżeństwie osób o różnej przynależności wyznaniowej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska