Katolicy i luteranie są braćmi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Światowemu spotkaniu ekumenicznemu w Kamieniu Śląskim przewodniczyli bp Eero Houvinen z Kościoła ewangelicko-luterańskiego Finlandii oraz bp William Kenney z Birmingham (z prawej).
Światowemu spotkaniu ekumenicznemu w Kamieniu Śląskim przewodniczyli bp Eero Houvinen z Kościoła ewangelicko-luterańskiego Finlandii oraz bp William Kenney z Birmingham (z prawej). Fot. Krzysztof Ogiolda
W Kamieniu Śląskim spotkała się Katolicko-Luterańska Komisja do Dialogu Teologicznego. Pracowano nad dokumentem o chrzcie.

Przedstawiciele obu Kościołów (do komisji należy po 9 teologów z każdej ze stron) dyskutowali w Kamieniu Śl. o treści dokumentu pt. „Chrzest i wzrastanie we wspólnocie”.

- Uczestnicy podkreślali bardzo dobry klimat spotkania oraz warunki do pracy w Centrum Kultury i Nauki w Kamieniu. Dokument został uzgodniony prawie w całości. Zostało kilka szczegółów – mówi ks. prof. Zygfryd Glaeser, dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO.

W pierwszej części dokumentu zostały opisane teologiczne aspekty związane ze chrztem (liturgia, jego zbawczy charakter, kościelne znaczenie chrztu, relacja do innych sakramentów), w drugiej wynikające z niego ekumeniczne konsekwencje.
- Komisja chce – pamiętając, że chrześcijan więcej łączy niż dzieli – przez ten dokument pokazać i precyzyjnie nazwać elementy które nas łączą – uważa ks. Glaeser - na fundamencie sakramentu chrztu.

Ważnym elementem spotkania jest także wspólna modlitwa. Uczestnicy dialogu uczestniczyli każdego dnia w liturgii (przewodniczyli na przemian katolicy i luteranie). W czasie weekendu odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne za 50 lat pracy komisji. Przewodniczyli mu współprzewodniczący komisji bp William Kenney z Bimingham (strona katolicka) i bp Eero Houvinen z Kościoła ewangelicko-luterańskiego Finlandii. Gośćmi honorowymi byli m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce oraz abp Alfons Nossol, wieloletni uczestnik i współprzewodniczący komisji.

- Nie możemy nie doceniać tego, że tak wiele już wspólnie osiągnęliśmy. W pełni współpracujemy w sprawach sprawiedliwości, rozwoju społeczeństw czy dzieł charytatywnych – mówił przed nabożeństwem bp Kenney. - Warto podkreślić, że osiągnęliśmy wiele również na polu wzajemnej przyjaźni i kontaktów.

Z optymizmem na 50 lat dialogu luterańsko-katolickiego i jego perspektywę patrzy też ks. prof. Glaeser. - Dokumentem przełomowym była wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu, bo przez wieki nauka o usprawiedliwieniu dzieliła oba Kościoły – uważa. - Coraz bardziej odkrywamy siebie jako siostry i braci w wierze. Kiedy członkowie komisji uczestniczyli na Górze św. Anny w Święcie Młodzieży, biskup Kenney zachęcał: Jak wrócicie do domu rozejrzyjcie się za jakimś luteraninem. A jak go spotkacie, powiedzcie: Jesteś moim bratem w Chrystusie.

Zobacz też: Info z Polski [25.07.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska