Kędzierzyn-Koźle dostanie 16 mln złotych z Funduszy Norweskich. Na co zostaną wydane?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Mieszkanie wspomagane na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od standardowego mieszkania, w którym żyją przeciętni ludzie.
Mieszkanie wspomagane na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od standardowego mieszkania, w którym żyją przeciętni ludzie. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Gmina Kędzierzyn-Koźle chce je wykorzystać przede wszystkim do budowy mieszkań wspomaganych, które mogą służyć m.in. seniorom. Planowane są też inwestycje proekologiczne.

Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie 29 miast z całej Polski, którym udało się pozyskać pieniądze z puli 102 milionów euro wydzielonej w ramach Funduszy Norweskich. W sumie miasto dostanie 3,5 mln euro, czyli - po obecnym kursie - prawie 16 milionów złotych.

Szczegółowa lista inwestycji nie została jeszcze ujawniona. Ale portal nto.pl ustalił, że przede wszystkim chce zainwestować w tzw. mieszkania wspomagane. Prawdopodobnie powstanie ich kilkadziesiąt.

Czym są mieszkania wspomagane?

To propozycja głównie dla osób schorowanych i starszych, samotnych ludzi, nie potrafiących samodzielnie gospodarować, także dla klientów ośrodków pomocy społecznej, którzy są wspierani nie tylko finansowo, w postaci zasiłków.

Mieszkanie wspomagane stanowi rozwiązanie pośrednie: to już nie dom pomocy społecznej czy schronisko, ale jeszcze nie zwykłe mieszkanie.

Mieszkania wspomagane są tworzone przeważnie przez ośrodki pomocy społecznej przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Te starają się choćby o pozyskanie pieniędzy w ramach projektów unijnych na tworzenie tych lokali. Powstają one w zwykłych blokach bądź kamienicach (m.in. w wyremontowanych pustostanach, wskazanych przez gminę), w których żyją tak samo, zwyczajni, przeciętni ludzie.

- Inspiracją dla naszego projektu była norweska inicjatywa DUGNAD, czyli inicjatywa „dobrego sąsiedztwa”. Siłą Kędzierzyna-Koźla jest to, że wiemy, co to solidarność, współdziałanie, wspólny cel - podkreśla prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Poza mieszkaniami wspomaganymi miasto za wspomniane 16 milionów złotych z funduszy norweskich chce ograniczyć niską emisję w mieście i zrealizować liczne programy profilaktyki zdrowotnej dla mieszańców. Mają też powstać inwestycja ułatwiające retencjonowanie wody, a także rewitalizujące zdegradowane obszary miasta.

Szczegółową listę miasto ma jednak opublikować w niedalekiej przyszłości. Pieniądze te będą istotnym wsparciem dla budżetu inwestycyjnego miasta, który wynosi co roku około 30 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska