Kędzierzyn-Koźle. Dzięki ZAK TIR-y zredukują emisję spalin

Redakcja
Firma została oficjalnym producentem AdBlue® - preparatu używanego przez przedsiębiorstwa transportowe w UE.

Zakończyła się procedura, w wyniku której ZAK uzyskał prawo do używania nazwy AdBlue® dla produkowanego w spółce wodnego roztworu mocznika 32,5.

Wniesienie opłaty licencyjnej zakończyło kilkumiesięczny proces starań firmy o używanie nazwy AdBlue® dla tego produktu. Zasadniczą korzyścią dla ZAK z uzyskania certyfikatu jest fakt sprzedaży produktu pod rozpoznawalną na świecie marką, a to z kolei ułatwi spółce dostęp do dystrybucji, rynków oraz zwiększy sprzedaż.

Już obecnie ZAK posiada stałych odbiorców sprzedających produkt poza granicami Polski. Naturalnie - ze względu na lokalizację spółki - dostępne rynki to Czechy, Niemcy, Słowacja i Austria. Pojawiają się również zapytania z innych krajów Unii Europejskiej.

W listopadzie 2009 roku zakończono budowę i przekazano do użytkowania instalację do produkcji roztworu mocznika do redukcji emisji tlenków azotu w spalinach silników Diesla, znanego w Polsce m.in. pod nazwą Ad Blue. Koszt inwestycji - 6 mln zł.

Produkowany w ZAK „Roztwór mocznika 32,5 do redukcji NOx w spalinach” to wodny roztwór mocznika służący do selektywnej redukcji tlenków azotu w spalinach wysokoprężnych silników Diesla wyposażonych w SCR (selektywną katalityczną redukcję). Technologia ta pozwala na rozkład tlenków azotu do azotu i pary wodnej.

Dopasowanie polskich norm do wymogów unijnych spowoduje, że od 31.12.2013 r. od wszystkich nowych pojazdów ciężarowych wymagane będzie spełnienie norm emisji Euro VI, a rejestracja, sprzedaż i rozpoczęcie użytkowania pojazdów nie spełniających tej normy będzie zabronione.

Część samochodów ciężarowych już korzysta ze wspomnianego komponentu, a wdrożenie nowych przepisów wymusi zwiększenie popytu na nasz nowy produkt. Surowiec produkowany w ZAK jest pobierany bezpośrednio z linii technologicznej Wydziału Mocznika.

Obsługę nowej instalacji zapewniają wykwalifikowani pracownicy Jednostki Biznesowej Nawozy, co eliminuje koszty dodatkowego zatrudnienia i wyszkolenia specjalistów. Linia produkcyjna jest zautomatyzowana, sterowana systemem komputerowym z centralnej sterowni Wydziału Mocznika.

Roczna zdolność produkcyjna instalacji to 50 tysięcy ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska