Nutricia z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej 2024. Opolska fabryka doceniona za wprowadzane innowacje

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
- Tytuł Lidera Transformacji Energetycznej to dla nas ogromne wyróżnienie potwierdzające, że obrany przez nas kierunek jest słuszny. Sukces nie byłoby możliwy bez zaangażowania całego, niezwykle otwartego na rozwój zespołu - mówi Grzegorz Cyranka, odpowiedzialny za wdrożenie projektu w Zakładach Produkcyjnych Nutricia w Opolu.
- Tytuł Lidera Transformacji Energetycznej to dla nas ogromne wyróżnienie potwierdzające, że obrany przez nas kierunek jest słuszny. Sukces nie byłoby możliwy bez zaangażowania całego, niezwykle otwartego na rozwój zespołu - mówi Grzegorz Cyranka, odpowiedzialny za wdrożenie projektu w Zakładach Produkcyjnych Nutricia w Opolu. Materiały zakładu Nutricia
W konkursie nagrodzono program redukcji zużycia energii i wody oraz emisji dwutlenku węgla wdrożony w opolskich zakładach w latach 2021-2023. To nie pierwszy raz, gdy Nutricia została doceniona za wprowadzane innowacje, przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej.

W tegorocznej edycji konkursu kapituła Europejskiej Fundacji Inwestycji nagrodziła opolski zakład produkcyjny Nutricia w kategorii Technologia. Chodzi o wdrożony w nim program redukcji zużycia energii.

- Tytuł Lidera Transformacji Energetycznej to dla nas ogromne wyróżnienie potwierdzające, że obrany przez nas kierunek jest słuszny. Sukces nie byłoby możliwy bez zaangażowania całego, niezwykle otwartego na rozwój zespołu - mówi Grzegorz Cyranka, odpowiedzialny za wdrożenie projektu w Zakładach Produkcyjnych Nutricia w Opolu.

Wdrożone w firmie rozwiązania przyczyniły się do redukcji zużycia energii cieplnej i elektrycznej o około 19 procent, zmniejszenia o blisko 20 proc. emisji dwutlenku węgla a także ograniczenia zużycia wody w produkcji o blisko 24 proc w latach 2021-2023. Uzyskanie takiego efektu było możliwe m.in. dzięki modernizacji układu dozowania pary do zbiornika zasilającego oraz układu wody kotłowej.

- Wdrożyliśmy także rozwiązanie w postaci odzysku ciepła odpadowego z odsolin kotłowych do podgrzewania wody kotłowej oraz odzysku ciepła odpadowego ze spalin - informuje Justyna Fedasz, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej w grupie spółek DANONE, której częścią jest opolska Nutricia.

Ruszyła rozbudowa kompleksu przemysłowo-logistycznego CTPark. Tak wygląda budowa nowej hali.

Kolejne inwestycje w opolskiej strefie ekonomicznej. Powstaj...

Istotnym działaniem było również zmniejszenie ciśnienia pary w instalacjach przesyłowych, czego rezultatem jest zmniejszenie strat przesyłowych. Dodatkowo w obszarze zużycia energii elektrycznej wprowadzono tzw. weekendowe działanie wentylacji, w ramach którego zmniejszono wymianę powietrza. Przeprowadzono też izolacje termiczne instalacji, wymieniono oświetlenia na LED, a także zamontowano instalację fotowoltaiczną 50 kW.

Efektywność w parze z rozwojem

To nie pierwszy raz, gdy innowacje implementowane w istniejących od prawie 80 lat opolskich zakładach produkcyjnych Nutricia zostały dostrzeżone. Pod koniec 2022 roku Światowe Forum Ekonomiczne uznało opolską fabrykę za „zakład przyszłości”, przyznając jej prestiżowe odznaczenie Lighthouse Award.

Jury doceniło wdrożenie nowoczesnych rozwiązań umożliwiających pełną synergię pracy ludzi i maszyn oraz pozwalających zakładowi ograniczyć emisję CO2 niemal o 80 procent, co przełożyło się na poprawę wydajności i wprowadzenie oszczędności.

Rozbudowa zakładu Nutricia

Zaangażowanie, doświadczenie i efekty realizowanych projektów w Opolu są dostrzegane również w grupie spółek DANONE, która we wrześniu 2023 roku poinformowała o rozbudowanie Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu o nowy wydział. Dzięki wartej 230 milionów złotych inwestycji znana dotąd z produkcji artykułów dla niemowląt i małych dzieci fabryka, rozpocznie działalność w zupełnie nowym obszarze produktów do żywienia dojelitowego, które były dotychczas importowane. Tym samym firma rozszerzy swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz polskich pacjentów, zaś lokalnej społeczności zaoferuje nowe miejsca pracy i możliwości rozwoju.

- Będzie także jedyną firmą na rynku żywienia dojelitowego, której produkty powstają lokalnie w Polsce - wyjaśnia Justyna Fedasz.

Produkty żywienia dojelitowego opracowano z myślą o pacjentach, którzy nie mogą przyjmować pokarmów drogą doustną, m.in. pacjentach onkologicznych z nowotworami zlokalizowanymi w obrębie głowy i szyi lub górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zakłady Nutricia w Opolu z kolejną nagrodą

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska