Kolarstwo. Dariusz Batek tuż za podium Grodów Piastowskich

Darek Krzywański
Dariusz Batek z Wibatech Fuji zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej CCC Tour Grody Piastowskie. Marek Rutkiewicz był szósty ze startą 21 sekund.

Batek, kolarz opolskiej grupy zawodowej z Piątkowic na pocieszenie zwyciężył w klasyfikacji punktowej wyścigu, wyprzedzając kolegę z ekipy Marka Rutkiewicza. Zawodnicy Wibatechu Fuji na wszystkich etapach zajmowali najwyższe lokaty wśród polskich kolarzy.

Międzynarodowy Wyścig CCC Tour Grody Piastowskie to jeden z najważniejszych wyścigów w Polsce, a startowało w nim 147 zawodników z 19 ekip. Tradycyjnie rozpoczął się 32-kilometrowym kryterium w Legnicy. Już na pierwszym okrążeniu zaatakowali Rutkiewicz i Przemysław Sobieraj (obaj Wibatech), a do walki włączył się także ich kolega z grupy - Sylwester Janiszewski, który ostatecznie zajął 3. miejsce, ustępując dwójce kolarzy CCC Sprandi Polkowice: Tomaszowi Kendysiowi i Bartłomiejowi Matusiakowi. Wyniki kryterium nie wliczały się do klasyfikacji generalnej.

Pierwszy etap z Chojnowa do Złotoryi (185,6 km) był górski, z pięcioma takimi premiami. Na ostatniej rundzie z 22-osobowej grupy zaatakował Oleksandr Polivoda (Kolss BDC Team) i samotnie wjechał na metę. Po pasjonującym finiszu Batek był czwarty, a Rutkiewicz - 6 . Drugi etap (Głogów - Polkowice) był sprinterski, a w czteroosobowej ucieczce znalazł się Sobieraj. Zlikwidowana została jednak na ostatniej rundzie, a z peletonu najlepiej finiszował Alois Kankovsky (Whirpool Author). Siódmy był Janiszewski.

Walka o triumf w klasyfikacji generalnej rozstrzygnęła się na ostatnim bardzo selektywnym etapie z Wałbrzycha do Dzierżoniowa. Na podjeździe pod Srebrną Górę uformowała się 18-osobowa czołówka z liderem oraz Batkiem i Rutkiewiczem. Z niej zaatakował Stachowiak (Verva AcitveJet), a dołączył do niego obchodzący 35. urodziny Rutkiewicz.

Dość długo utrzymywali oni 1,30 min przewagi, ale 9 km przed metą zostali doścignięci. Finisz wygrał Jiri Polnicky (Verva), przed Jesperem Hamelinką (Metec TKH) i Batkiem. W czołówce przejechał Polivoda i wygrał klasyfikację generalną. Wyprzedził Gazzarę oraz Polnickiego, który dzięki bonifikatom awansował o 13 pozycji i o 4 sekundy wyprzedził Batka.