Kolejna interwencja w gospodarstwie w gminie Rudniki. Chora krowa resztę życia spędzi w schronisku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kolejna interwencja w gospodarstwie w Faustiance
Kolejna interwencja w gospodarstwie w Faustiance TOZ Opole
Krowa, nad którą znęcał się rolnik z Faustianki, została odebrana i uratowana przed okrutną śmiercią. We wtorek do gospodarstwa w gminie Rudniki kolejny raz przyjechała na kontrolę policja.

1 maja jeden z mieszkańców gminy Rudniki nagrał smartfonem film, na którym widać, jak rolnik z Faustianki uderza leżącą krowę.

Na kontrolę do gospodarstwa przyjechała policja, służby weterynaryjne i pracownicy gminy.

42-letni rolnik, który bił chorą krowę, dostał zarzuty prokuratorskie za znęcanie się nad zwierzęciem. Został wobec niego zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakaz zajmowania się hodowlą zwierząt.

Chora krowa została odebrana właścicielowi przez powiatowego lekarza weterynarii.

- Aktualnie krowa jest w przychodni weterynaryjnej w Dobrodzieniu pod opieką lekarza - informuje Anna Sekienda, wicewójt gminy Rudniki. - Po leczeniu trafi do schroniska Stowarzyszenia „Anioła Głos” w Częstochowie.

We wtorek (11 maja) do gospodarstwa w gminie Rudniki kolejny raz przyjechała na kontrolę policja. Wezwali ją wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu.

- Pozostałe krowy stały na metrowym łańcuchu, bez wody. Mieszkańcy alarmują nas, że nadal wyprowadza je rolnik, który dostał zakaz zajmowania się hodowlą zwierząt! - mówi Dorota Jeleniewska z TOZ w Opolu.

- Policjanci po kontroli nie potwierdzili informacji o złym traktowaniu zwierząt. Według wstępnych ustaleń, zwierzętami zajmuje się teraz inna osoba, nie mająca zakazu - mówi sierż. sztab. Marek Kotara z komendy policji w Oleśnie. - To gospodarstwo cały czas jest pod nadzorem inspekcji weterynarii.

- Jeśli chodzi o odebraną krowę, to jest leczona i jak informuje zajmujący się nią lekarz weterynarii jest szansa, że stanie na nogi. Jest to już wiekowe zwierzę, wychudzone i zaniedbane - mówi Sebastian Konwant, powiatowy lekarz weterynarii w Oleśnie.

W gospodarstwie w Faustiance są jeszcze trzy krowy i kilka świń.

- Co do pozostałych zwierząt w tym gospodarstwie, nie widzę konieczności wydania decyzji o odebraniu ich, ale monitorujemy ich sytuację. Wszczęte zostało postępowanie administracyjne, będziemy domagać się, aby zapewnić im odpowiednie warunki w gospodarstwie. Osobną kwestią jest sprawa znęcania się nad krową, która została skierowana do organów ścigania.

42-letni rolnik z Faustianki stanie przed sądem. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara nawet do 3 lata pozbawienia wolności.

Kodeks karny
Ustawa o ochronie zwierząt
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. (...), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska