Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w BBN. „Polska prowadzi dalsze działania dyplomatyczne”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w BBN. „Polska prowadzi dalsze działania dyplomatyczne”
Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w BBN. „Polska prowadzi dalsze działania dyplomatyczne” fot. adam jankowski
W czwartek w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie granicy. W rozmowach wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MSWiA, MON, MSZ oraz przedstawiciele służb.

To już kolejna narada w sprawie sytuacji na granicy. W ubiegłotygodniowym spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta i premiera - również szefowie resortów, służb oraz Sił Zbrojnych.

- Podczas sztabu kryzysowego omówiono obecną sytuację na granicy. Prezydent Andrzej Duda w tej chwili udaje się do Brukseli, a premier Morawiecki złoży dziś wizytę w Berlinie – mówił po naradzie szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

Przekazał również, że w przyszłym tygodniu prezydent Duda będzie uczestniczył w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

Głos zabrał też wiceszef MSZ Marcin Przydacz, który przypomniał, że Polska prowadzi dalsze działania dyplomatyczne – premier spotyka się z kolejnymi przywódcami państw w sprawie bezpieczeństwa w regionie. Przydacz przytoczył między innymi kryzys na granicy polsko-białoruskiej, narastający konflikt rosyjsko-ukraiński, działania dezinformacyjne Rosji i Białorusi.

- Nikt nie chce, aby ta sytuacja się pogarszała. Dziś jest ten czas, kiedy możemy wysłać twardy sygnał, że jakakolwiek dalsza eskalacja nie będzie opłacalna, bo jedności zachodu nie da się rozbić - mówił wiceminister. Podkreślił też, że Polska jest w stałym kontakcie z Fronteksem.

"Sytuacja na naszej wschodniej granicy zmienia się dynamicznie, dlatego stale ją monitorujemy i koordynujemy działania wszystkich polskich służb. Służą temu m.in. spotkania rządu z prezydentem Andrzejem Dudą w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Kolejny briefing właśnie trwa. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków!" - napisał po godzinie 10 na Facebooku premier Morawiecki.

Wsparcie z USA

W środę odbyła się rozmowa telefoniczna szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego USA. Dotyczyła ona przede wszystkim kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

"[Sullivan] przekazał silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki, które stworzyły kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią. Obaj wymienili też poglądy na temat rosyjskich działań wojskowych przy granicy z Ukrainą i zobowiązali się do dalszych bliskich konsultacji" - podała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne.

Co więcej Sullivan "podkreślił mocną współpracę w sprawach obronnych i z zadowoleniem przyjął trwające wysiłki w kierunku wzmocnienia czynnika odstraszania NATO".

Paweł Soloch podsumował rozmowę na Twitterze:

Kryzys na granicy

Od tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Sytuacja z dnia na dzień zaognia – państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadzają kolejne sankcje na Białoruś.

Odcinka granicy strzeże kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy - strażników granicznych, policjantów, a także żołnierzy Wojska Polskiego.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został on wprowadzony na 30 dni, a później jednorazowo przedłużony na kolejne 60. Oznacza to, że zakończy się w grudniu. Później zacząć ma obowiązywać ustawa o ochronie granicy, która obecnie procedowana jest w Senacie.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w BBN. „Polska prowadzi dalsze działania dyplomatyczne” - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska