Koniec telewizji analogowej. Czas na cyfrówkę

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Stanisław Pawlik z Kalinowic pod Strzelcami Opolskimi już może oglądać naziemną telewizję cyfrową, ma telewizor nowej generacji z wbudowanym tunerem.
Stanisław Pawlik z Kalinowic pod Strzelcami Opolskimi już może oglądać naziemną telewizję cyfrową, ma telewizor nowej generacji z wbudowanym tunerem. Radosław Dimitrow
22 kwietnia w Opolskiem zostanie wyłączona telewizja analogowa. Jeśli odbierasz sygnał z anteny naziemnej, przełącz się na odbiór cyfrowy.

Zmiany dotyczą telewidzów, którzy odbierają kilka programów zwykłą anteną (np. zamontowaną na dachu albo na balkonie). Od 22 kwietnia nie będą już mogli oglądać TV, jeśli nie przełączą się na odbiór telewizji cyfrowej. - Tego dnia w całym województwie zostaną wyłączone nadajniki telewizji analogowej - informuje Gerard Halama , dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Opolu.

Opolanie, którzy będą chcieli odbierać naziemną telewizję cyfrową, muszą w najbliższych tygodniach dostosować swoje telewizory do odbioru sygnału cyfrowego MPEG-4. Nowe odbiorniki, kupione w ostatnich 2-3 latach ("płaskie"), mają już wbudowany specjalny tuner i po podłączeniu anteny nie powinno być problemów z oglądaniem TV. Jeśli korzystamy ze starszego sprzętu, trzeba do niego dokupić zewnętrzny tuner DVB-T. Jest dostępny w każdym sklepie rtv. Kosztuje około 100-200 złotych.

W lutym na Opolszczyźnie ma ruszyć kampania informacyjna.
- Największy problem z przełączeniem na odbiór cyfrowy będą mieć osoby starsze - mówi Jacek Szopiński, rzecznik wojewody opolskiego. - To przede wszystkim do nich chcemy dotrzeć z ulotkami. Podpowiemy, jak odebrać telewizję cyfrową, jaki jest potrzebny do tego sprzęt.
Technicy z UKE już sprawdzają, czy sygnał cyfrowy dociera do każdego zakątka regionu. - Do tej pory zmierzyliśmy sygnał w 182 z 220 wyznaczonych miejsc - podlicza dyr. Halama. - Nigdzie nie było problemów z odbiorem.

Większość Opolan będzie mieć cyfrowy sygnał z nadajnika w Chrzelicach (pow. prudnicki). Mieszkający na obrzeżach regionu - z Kalisza, Częstochowy albo Wrocławia.

Naziemna telewizja cyfrowa nadaje na Opolszczyźnie od kwietnia 2011 roku. Dwa multipleksy (1 i 2) obejmują zasięgiem całe województwo. Multipleks 3 można odbierać tylko w centralnej części regionu. Dlaczego nadawcy przechodzą na sygnał cyfrowy?Teraz na jednym kanale analogowym jest jeden program (np. TVP1). W telewizji cyfrowej na jednej częstotliwości, czyli multipleksie,zmieści się nawet osiem programów. Nadawcy dodają też elektroniczny przewodnik po programach i napisy (na przykład do filmów). W przyszłości być może w multipleksach będą też dostępne stacje radiowe.

Ważne! Nic nie zmienia się dla telewidzów korzystających z platform satelitarnych (Cyfry+, Cyfrowego Polsatu czy N). One już od wielu lat do nadawania wykorzystują sygnał przesyłany cyfrowo. Zmiany nie dotyczą także korzystających z telewizji kablowych.
By odbierać naziemną telewizję cyfrową nie trzeba podpisywać żadnych nowych umów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska