Koniunkcja Jowisza i Saturna 2020. Co to oznacza? O której godzinie będzie widać koniunkcję? Zobacz informacje o „Gwieździe Betlejemskiej”

js
Koniunkcja Jowisza i Saturna 2020. Co to oznacza?
Koniunkcja Jowisza i Saturna 2020. Co to oznacza? 123rf
21 grudnia 2020 – w przesilenie zimowe – dojdzie do koniunkcji Jowisza i Saturna. To wydarzenie to nie lada gratka dla fanów astronomii. W pierwszy dzień zimy z Ziemi będziemy mogli oglądać dwie planety Układu Słonecznego „ustawione” bardzo blisko siebie. Na takie zjawisko czeka się nie rok, nie 2 lata, ale kilkaset lat. Ostatni raz do tak bliskiej koniunkcji Jowisza i Saturna doszło w 1623 r.

Jasny blask dwóch planet, które będą cieszyły oko na początku zimy, jest tak duży, że w mediach koniunkcję określono jako „Gwiazdę Betlejemską”.

Koniunkcja Jowisza i Saturna. Co to znaczy?

Jeśli dwie planety widać na Ziemi tak, jakby na siebie „nachodziły”, wówczas mamy do czynienia z tzw. koniunkcją. Innymi słowy – koniunkcja jest wtedy, gdy dwa ciała niebieskie oraz obserwator ustawią się w jednej linii.

21 grudnia 2020 takie zjawisko obejmie 2 ogromne planety Układu Słonecznego. Chodzi o gazowe olbrzymy: Jowisza i Saturna.

O wielkiej koniunkcji mówi się wtedy, gdy na ziemskim niebie spotkają się ze sobą 2 jasne planety, np. Jowisz i Saturn. Do takiej sytuacji dochodzi bardzo rzadko:

  • w 7 r. p.n.e. spotkały się ze sobą (czyli ustawiły w jednej linii względem obserwatora) Jowisz i Saturn. Zdaniem Johannesa Keplera zjawisko to mogło być uznane za współczesnych za Gwiazdę Betlejemską. Odkrył to w 1603 r.
  • do wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna doszło także w 1563 r. Zjawisko obserwowali astronomowie z Akademii Krakowskiej.

Koniunkcja Jowisza i Saturna. O której się odbędzie?

Zgodnie z zapowiedziami astronomów, koniunkcja Jowisza i Saturna z 2020 odbędzie się o godz. 18.22 – będą wtedy widoczne na południowo-zachodnim horyzoncie (zauważalne już po zachodzie słońca).

Pamiętajmy, że tak naprawdę planety są od siebie oddalone o ogromną odległość, bo o aż 800 mln km.

Jak przygotować się do obserwacji koniunkcji Jowisza i Saturna?

  • Zaopatrz się w lornetkę. Nawet słaba lornetka pokaże więcej niż nieuzbrojone oko. Mocniejszy sprzęt może uchwycić 4 księżyce Jowisza i największy księżyc Saturna.
  • Ok. godzinę po zachodzie słońca spoglądaj powyżej horyzontu na południowy-zachód.
  • Jeśli możesz, wyjedź tam, gdzie nie ma sztucznego światła zanieczyszczającego niebo.
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska