Konkurs dla gmin, które chcą rozwiązać problem odpadów. Można wygrać recyklomat

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Trwa ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą w nim powalczyć o nowoczesne automaty do zbiórki odpadów, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację.

Według badania ARC Rynek i Opinia, 66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady, ale zaledwie co szósty badany umie poprawnie posegregować śmieci. Celem konkursu jest zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika.

Według unijnych przepisów Polska jeszcze w tym roku musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu i przetwórstwa odpadów komunalnych. To aż 6 milionów ton śmieci. Obecnie jednak system przetwórstwa i recyklingu śmieci to zaledwie około 26 proc. odpadów. Daleko nam więc do spełnienia unijnych wymagań.

Polacy chcą segregować śmieci, jednak często nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Wrzucają więc do pierwszego lepszego pojemnika. W badaniu firmy DS Smith Polska, aż 68 proc. Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci zmieszane rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko -mówi Sławomir Brzózek, ekspert ekologiczny, koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

W ubiegłym roku w Warszawie w ciągu sześciu miesięcy mieszkańcy wrzucili do 10 recyklomatów 300 tys. sztuk butelek PET, co dało ponad 10 ton odpadów.

- Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi aktualnie jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz więcej z nich poszukuje sposobu na usprawnienie procesu oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz planety. Jednym z rozwiązań są recyklomaty. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują podwójnie -angażują się w działania, mające na celu powtórne wykorzystywanie surowców, otrzymując w zamian korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub aktywności w swojej gminie – mówi Konrad Romek, prezes EcoTech System, który tworzy i instaluje recyklomaty.

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Konkurs skierowany jest nie tylko do gmin, ale także do aktywistów i społeczników, którzy będą namawiać swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Konkurs organizuje Coca-Cola Polska wraz z Fundacją Nasza Ziemia i firmą EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Zgłoszenia do konkursu trwają do 16 września. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska