Koronawirus Opolskie. Instytucje otoczenia biznesu krytykują tarczę antykryzysową

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W czerwcu 2016 roku opolskie instytucje otoczenia biznesu podpisały umowę o współpracy. Petycja do rządu z 23 marca 2020 roku jest jednym z owoców tej współpracy.
W czerwcu 2016 roku opolskie instytucje otoczenia biznesu podpisały umowę o współpracy. Petycja do rządu z 23 marca 2020 roku jest jednym z owoców tej współpracy. Edyta Hanszke
Brak konkretów i uwzględniania zgłaszanych wcześniej przez biznes postulatów - to główne zarzuty stawiane decyzjom rządzących w związku z ogłoszeniem tarczy antykryzysowej.

Loża Opolska BCC, Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza "Śląsk", Izba Rzemieślnicza w Opolu i Ruch Rozwoju Regionu przygotowały wspólne stanowisko dotyczące tzw. tarczy antykryzysowej.

"Wyczekiwany przez przedsiębiorców pakiet osłonowy ogłoszony przez Rząd RP jako Tarcza Antykryzysowa jest niewystarczający i nie uratuje gospodarki. Przedstawiciele największych organizacji pracodawców i przedsiębiorców w województwie opolskim zwracają uwagę, że w propozycjach rządu zabrakło konkretów i nie zostały uwzględnione postulaty wcześniej przez nich zgłaszane. Brakuje wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłoby przetrwać skutki epidemii koronawirusa i utrzymać stabilizację finansową firm" - czytamy w stanowisku.

Czego w ocenie Opolan zabrakło w zapisach rządowych:

  • zwolnienia z obowiązku składek do ZUS, a nie tylko ich odroczenia,
  • odblokowania środków na tzw. split payment,
  • zawieszenia na czas kryzysu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych,
  • zwolnienia na najbliższy kwartał z danin na CIT, PIT, PFRON, FP
  • przyspieszenia zwrotów podatku VAT.

"Nie ma też żadnych informacji o ochronie przedsiębiorstw przed odpowiedzialnością za niezrealizowanie umów i rozwiązań wspierających utrzymanie płynności finansowej firm w obecnej sytuacji" - czytamy dalej.

Opolskie IOB wskazują, że w programie rządowym brakuje priorytetów gospodarczych, listy firm kluczowych dla gospodarki w obliczu kryzysu i wsparcia rządu dla tych firm – nie tylko finansowego.

I argumentują: "W wielu branżach kluczowym jest utrzymanie pełnego łańcucha dostaw, podczas gdy szereg surowców jest importowanych, a polskie granice są zablokowane. Przedsiębiorcy oczekują dziś jasnych informacji i konkretnych, szybkich rozstrzygnięć. Wsparcia potrzebują zwłaszcza mikroprzedsiębiorcy i rzemieślnicy, w których kryzys uderza już dziś"

Stanowisko kończy się oczekiwaniem przedstawienia przez rząd w najbliższych dniach znacznie mocniejszej propozycji osłon dla gospodarki. "Jeżeli realnej pomocy zabraknie - polskiej gospodarce grozi załamanie" - przekonują autorzy stanowiska.

Propozycję wspólnego - opolskiego stanowiska przygotowała Loża Opolska BCC. Business Centre Club na szczeblu centralnym wypracowało treść petycji prezesa BCC do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą ratowania polskich przedsiębiorstw i miejsc pracy.

Prezes BCC Marek Goliszewski prosi w niej i wzywa premiera do niezwłocznego podjęcia niezbędnych decyzji. „Państwo będzie żyło, jeśli będzie żyła gospodarka, jeśli firmy nie stracą płynności a pracownicy będą mieli wypłacone pensje” – przypomina w petycji Marek Goliszewski.

Loża Opolska BCC, która koordynuje tą inicjatywą w regionie, apeluje do wszystkich przedsiębiorców i pracodawców, którzy zgadzają się z zapisanymi w petycji postulatami, aby podpisywali ten dokument i zachęcali do tego innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska