Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. „Rozwiązanie ma wejść w życie w 2024 r."

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Podczas piątkowego czytania przedstawiciele wszystkich klubów i koła zadeklarowali chęć dalszej pracy nad rządowym projektem wakacji składkowych.
Podczas piątkowego czytania przedstawiciele wszystkich klubów i koła zadeklarowali chęć dalszej pracy nad rządowym projektem wakacji składkowych. Adam Jankowski/ Polska Press
W piątek, w trakcie pierwszego czytania w Sejmie, rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wprowadzający tzw. wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców, został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zawiesić na okres jednego miesiąca obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Aby skorzystać z wakacji składkowych, konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS-u.

Spis treści

Wakacje składkowe. Odpowiedź na postulaty przedsiębiorców

Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Hetman, uzasadniając projekt, powiedział, że proponowane przez rząd rozwiązanie jest efektem postulatów zgłaszanych od lat przez przedsiębiorców. – Stale rosnące obciążenia publiczno-prywatne są zbyt duże w stosunku do możliwości finansowych najmniejszych podmiotów – podkreślił.

Ustawa umożliwi skorzystanie z wakacji składkowych przedsiębiorcom wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy ubezpieczają co najwyżej dziewięć innych osób oraz osiągają roczne przychody na poziomie nieprzekraczającym równowartości 2 mln euro.

Dla kogo wakacje składkowe?

– Rozwiązanie to jest zatem kierowane do najmniejszych, to jest mikroprzedsiębiorców, którzy na marginesie stanowią jednak zdecydowanie najliczniejszą grupę wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, niemniej ze względu na swoją wielkość, na swoją mniejszą siłę przebicia, ich głos nie jest zawsze należycie słyszany, a ich interesy nie są zawsze odpowiednio chronione – podkreślił Hetman.

Minister poinformował, że rozwiązanie ma wejść w życie w 2024 r. i może na nim skorzystać ok. 1,7 mln osób. Koszt wakacji składkowych dla budżetu może wynieść w tym roku 1,6 mld zł.

Jak skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych będzie można skorzystać na podstawie wniosku wysłanego do ZUS. Przedsiębiorca będzie mógł zawiesić na jeden miesiąc opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Projektowane rozwiązanie dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych; nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. „wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.

Minister Hetman dodał, że korzystając z wakacji składkowych, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. „Rozwiązanie ma wejść w życie w 2024 r." - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska