Nasza Loteria

Koronawirus w Polsce. Świadczenia dla osób wracających z pracy zagranicą, które trafiają na kwarantannę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Pracujący za granicą, ale ubezpieczeni w Polsce, mogą skorzystać ze świadczeń ZUS za czas kwarantanny.
Pracujący za granicą, ale ubezpieczeni w Polsce, mogą skorzystać ze świadczeń ZUS za czas kwarantanny. Slawomir Mielnik
Osoby ubezpieczone w ZUS mają prawo do świadczenia chorobowego. Żeby je dostać, w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny, powinny złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy albo w ZUS.

- To proste, jednostronicowe oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny pracownik dostarcza swojemu pracodawcy, zleceniobiorca swojemu zleceniodawcy, a osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

I zaznacza, że prawo do zasiłku chorobowego mają osoby objęte w Polsce ubezpieczeniem chorobowym. Dotyczy to więc osób pracujących za granicą, ale za które składki trafiają do ZUS.

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkim świadczenie będzie przysługiwało, ponieważ w przypadku umów zlecenia i jednoosobowej działalności ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

- Ważny jest też termin złożenia oświadczenia. Trzeba to zrobić do trzech dni roboczych po ostatnim dniu kwarantanny - podkreśla Sebastian Szczurek.

Wzór oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące mogą takie oświadczenie przekazać do ZUS online, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Tą samą drogą oświadczenie pracownika może przekazać do ZUS pracodawca, jeśli to zakład wypłaca zasiłek chorobowy. Pracodawca ma 7 dni na przekazanie oświadczenia do ZUS.

- W obliczu najnowszych przepisów pracodawca, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, by zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu - kontynuuje Sebastian Szczurek.

Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Ze świadczenia nie mogą skorzystać osoby, które pracują za granicą, tam odprowadzają składki. Wówczas podlegają przepisom z ubezpieczenia społecznego danego państwa.

W przypadku delegowania składki odprowadzane są w Polsce. - Opolski ZUS od kilku lat jest w czołówce regionalnych placówek, jeśli chodzi o wydawanie zaświadczeń A1 - wyjaśnia Sebastian Szczurek. To dokument potwierdzający ubezpieczenie w Polsce osób delegowanych do pracy za granicę.

- Każdego roku potwierdzamy od 28 do 30 tysięcy takich dokumentów. Od 2018 roku liczba takich zgłoszeń w skali kraju sięga rocznie ponad 600 tysięcy. Dotychczas, najczęściej jako cel delegowania wybierane są kraje Unii Europejskiej. Prym wiodą Niemcy - to ponad 51 procent zaświadczeń, dalej Francja - prawie 12 procent, Belgia - 7,5 procent, Holandia i Szwecja – to po około 6 procent. Udział pozostałych państw członkowskich w polskich zaświadczeniach A1 to około 17 procent - wylicza rzecznik.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska