Dożynki to święto mające bardzo stare, ludowe korzenie, sięgające jeszcze czasów słowiańskich. Nasi praprzodkowie dziękowali bogom za zebrane plony i prosili o jeszcze lepsze zbiory w kolejnym roku.
Później święto plonów trafiło również na dwory polskich majątków ziemskich. W XVI wieku zaczęto je traktować jako nagrodę dla żniwiarzy za wykonaną pracę przy zbiorach na polach.
W końcu XIX wieku pojawiły się dożynki gospodarskie. W Polsce międzywojennej organizowano dożynki gminne, powiatowe i wojewódzkie.
Od 1832 roku w głubczyckiej farze w pierwszą niedzielę października obchodzono dożynki kościelne. Z tej okazji z różnych gatunków zboża wyplatano korony żniwne i niesiono do kościoła. Tradycja wieńców żniwnych, korowodów z plonami oraz późniejszych zabaw przetrwała w powiecie głubczyckim do dnia dzisiejszego - informuje organizator wystawy.
Wystawa zawiera między innymi zdjęcia z dożynek wojewódzkich, które odbyły się w Głubczycach w 1973 roku, a także z uroczystości dożynkowych z 1987 roku.
Wystawa będzie dostępna do 29 września. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?