Kotórz Mały. Gniewosz plamisty w ogródku

Redakcja
- Wąż wylegiwał się w pryzmie trawy - pokazuje pan Adam.
- Wąż wylegiwał się w pryzmie trawy - pokazuje pan Adam. Paweł Stauffer
- W okolicach Kotorza często trafiam na ciekawostki przyrodnicze. Można tam na przykład podziwiać bardzo rzadkie ptaki - dudki - dodaje pan Adam.

Pan Adam przyjechał do przyjaciół pomóc w sprzątaniu ogrodu. Dom znajduje się nieopodal lasu.
- Gdy zaczęliśmy przenosić pryzmę skoszonej trawy, zobaczyliśmy węża. Przyroda to moje hobby, więc rozpoznałem, że jest to rzadki okaz, gniewosz plamisty. Najwyraźniej schował się pod skoszoną trawą jak po pierzynką - opowiada Adam Langner.

Wziął zaspanego węża na ręce i wystawił do słońca, aby się ogrzał. Gniewosz się raczej nie gniewał, ale szybko rozbudził i postanowił opuścić ogródek w Kotorzu Małym -popełzł w kierunku lasu.

- W okolicach Kotorza często trafiam na ciekawostki przyrodnicze. Można tam na przykład podziwiać bardzo rzadkie ptaki - dudki - dodaje pan Adam.

Dr Krzysztof Spałek, biolog z Uniwersytetu Opolskiego, przyznaje, że gniewosz to rzadki i chroniony okaz, wpisany do tzw. Czerwonej Księgi, czyli spisu gatunków zagrożonych wyginięciem. Rozpoznać go można po charakterystycznych plamkach na głowie i wzdłuż ciała. Niestety, często jest mylony ze żmiją zygzakowatą, której ludzie się boją i którą - bywa - zabijają.

- Zupełnie niepotrzebnie, bo oba te gady unikają człowieka, są natomiast bardzo pożyteczne, żywią się m.in. myszami. Zdobycz swą gniewosz najpierw oplata, dusi, a potem połyka - mówi dr Spałek. - W lasach turawskich może być sporo gniewoszy, bo lubią się wylegiwać na kamieniach przy dużym jeziorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska