Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Waszyngton przekazuje „silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Waszyngton przekazuje „silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki”
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Waszyngton przekazuje „silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki” adam guz/polska press
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odbył rozmowę z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego USA. Jake Sullivan w imieniu Białego Dom przekazał „silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki”.

W środę odbyła się rozmowa telefoniczna szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego USA. Dotyczyła ona przede wszystkim kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

"[Sullivan] przekazał silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki, które stworzyły kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią. Obaj wymienili też poglądy na temat rosyjskich działań wojskowych przy granicy z Ukrainą i zobowiązali się do dalszych bliskich konsultacji" - podała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne.

Co więcej Sullivan "podkreślił mocną współpracę w sprawach obronnych i z zadowoleniem przyjął trwające wysiłki w kierunku wzmocnienia czynnika odstraszania NATO".

Natomiast BBN poinformowało w komunikacie, że tematem rozmowy była ocena „obecnej sytuacji bezpieczeństwa”. Doradcy prezydentów rozmawiali także o „wzmocnieniu współpracy wojskowej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i sytuacją wokół Ukrainy, co zwiększyłoby stabilizację w regionie”.

„Jake Sullivan zapewnił o solidarności oraz poparciu prezydenta Joe Bidena dla działań prowadzonych przez Polskę w związku z kryzysem granicznym” – poinformowało biuro.

Soloch także przekazał Sullivanowi informacje dotyczące kolejnych działań podejmowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz rząd w związku z kryzysem na granicy.

BBN przypomniało także o ostatnim spotkaniu kierownictwa KPRP i BBN z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, 19 listopada br.

Ostatnia rozmowa szefa BBN z Jakiem Sullivanem odbyła się 7 października w Brukseli.

Paweł Soloch podsumował rozmowę na Twitterze:

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Od tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Sytuacja z dnia na dzień zaognia – państwa członkowskie Unii Europejskiej wprowadzają kolejne sankcje na Białoruś.

Odcinka granicy strzeże kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy - strażników granicznych, policjantów, a także żołnierzy Wojska Polskiego.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został on wprowadzony na 30 dni, a później jednorazowo przedłużony na kolejne 60. Oznacza to, że zakończy się w grudniu. Później zacząć ma obowiązywać ustawa o ochronie granicy, która obecnie procedowana jest w Senacie.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Waszyngton przekazuje „silne wsparcie dla Polski w obliczu działań reżimu Łukaszenki” - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska