Departament wyprzedaży mienia w czeskim Ministerstwie Obrony wystawił na sprzedaż ponad 30 bunkrów wojskowych, wybudowanych jeszcze przed II wojną światową.
Leżą na terenie kilku województw, ale ok. 10 obiektów znajduje się w regionie przygranicznego miasta Opawa. Ceny przystępne, nawet od 22 tysięcy koron (niecałe 4 tysiące złotych) choć nabycie betonowego bunkra nie daje prawa do nabycia gruntu.
Oferowane w pobliżu granicy obiekty obronne to tzw. Ropiki, czyli małe bunkry strzeleckie, które były elementami obronnymi tzw. Czeskiej Linii Maginota.
W latach 1935 – 1938 na północnej granicy Czechosłowacji, w Sudetach wybudowano umocnioną linię obrony przez Rzeszą Niemiecką. Składa się na nią ok. 10 tysięcy schronów, w tym 250 ciężkich twierdz artyleryjskich. Ostatecznie jednak czeskie wojsko nie stawiało tu oporu dla wojsk niemieckich zajmujących w 1938 roku Sudety.
Budowle nigdy nie były wykorzystane militarnie. Po 1990 roku część bunkrów przekazano lokalnym samorządom, z nielicznych zrobiono turystyczne atrakcje. Większość w zapomnieniu zarasta lasem w sudeckich dolinach w rejonie Jesenika, Szumperka, Kralik i wielu innych miejscowości górskich.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?