Łambinowice. Kranówka w kolorze kawy z mlekiem! Co na to sanepid?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Łambinowice. Kranówka w kolorze kawy z mlekiem!
Łambinowice. Kranówka w kolorze kawy z mlekiem! Archiwum prywatne
Mieszkańcy Łambinowic zgłaszają problem z wodą w kranach. Władze gminy liczą na Polski Ład i 3 miliony rządowego dofinansowania do zaplanowanej modernizacji Stacji Uzdatniania Wody.

Mieszkanka Łambinowic przysłała "nto" zdjęcie szklanki wody, nalanej - jak zapewnia – we wtorek 21 września z jej kuchennego kranu.

- Gołym okiem widać, jaka jest jakość wody w wodociągu obsługiwanym przez Zakład Gospodarki Komunalnej – komentuje pani Maria.

Skarży się przy tym nie tylko na kiepską jakość wody, ale też na jej braki. W okresie letnim – według relacji czytelniczki – w Łambinowicach często spada ciśnienie wody w kranie i trudno jest wziąć prysznic czy napełnić wodą wannę.

- Jestem zdziwiony, bo nikt nie zgłaszał do nas interwencji w sprawie jakości wody. Pracownicy cały czas ją sprawdzają na stacji uzdatniania. Jest czysta. Być może doszło do jakiegoś lokalnego zanieczyszczenia, bo ktoś odłączył wodę w budynku albo wykonuje jakieś prace – dziwi się Andrzej Mikucki, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łambinowicach.

Gminne ujęcie wody w Łambinowicach zaopatruje połowę mieszkańców Łambinowic i 8 sąsiednich wiosek. W sumie to ok. 3 tysięcy ludzi. Kilka dni temu Sanepid badał jakość wody i faktycznie wykrył w sieci niewielką ilość bakterii z grupy coli. Zalecił więc spożywanie wody tylko przegotowanej i płukanie sieci, aby usunąć zanieczyszczenia. Taki komunikat ZGK przekazał mieszkańcom.

- Sieć została przepłukana i dziś pobrano próbki do kolejnego badania. Jego wyników jeszcze nie ma – mówi dyrektor ZGK.

Mangan, czyli osad

W opinii Janusza Trzęsimiecha, dyrektora Sanepidu w Nysie, ciemna barwa wody w kranie na terenie Łambinowic może mieć związek z przekroczeniem normy manganu, co zostało ujawnione we wcześniejszych badaniach. Sanepid wydał wtedy decyzję o warunkowym dopuszczeniu wodociągu do użytku i zobowiązał gminę do odpowiednich działań, obniżających zawartość manganu.

- Takie stężenie manganu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi, ale z pewnością jest uciążliwe w codziennych czynnościach – komentuje Janusz Trzęsimiech.

- Poziom manganu w naszej wodzie był lekko przekroczony, ale najnowsze badania pokazały, że jest już w normie – oponuje dyrektor Andrzej Mikucki. – Dwa lata temu wymieniliśmy złoże na Stacji Uzdatniania Wody, gdzie czyści się wodę z manganu. Podejrzewam, że ostatnie przekroczenie normy mogło być efektem jakiś awarii na sieci wodociągowej.

Zdaniem szefa łambinowickiej „komunalki” letnie problemy z ciśnieniem wody zdarzały się sporadycznie i były krótkotrwałe. Wynikały z tego, że w upalne dni okresowo gwałtownie rosło zużycie wody, bo mieszkańcy napełniali baseny i podlewali ogrody.

- Złożyliśmy wniosek do rządowego programu Polski Ład o 3 miliony złotych na kompleksową modernizację naszej Stacji Uzdatniania Wody. Te prace będą miały wpływ na dobrą jakość wody – informuje Tomasz Karpiński, wójt Łambinowic.

W ramach modernizacji SUW mają powstać między innymi dodatkowe zbiorniki, które pozwolą utrzymać stałe ciśnienie wody w kranach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska