Lekarze i biznesmeni chcą przejąć szpital w Korfantowie

Archiwum/kla
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie cieszy się uznaną renomą w całym kraju. Jego specjalnością są m.in. operacje wszczepienia endoprotezy.
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie cieszy się uznaną renomą w całym kraju. Jego specjalnością są m.in. operacje wszczepienia endoprotezy. Archiwum/kla
Marszałek Józef Sebesta obawia się, że prywatna konkurencja doprowadzi do plajty Opolskiego Centrum Rehabilitacji.

Wszyscy lekarze pracujący w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wraz z grupą biznesmenów zawiązali spółkę medyczną - Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja (KORT). Natomiast związana z tą spółką kolejna spółka, Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne Inwestor, kupiła od gminy Korfantów kilkanaście arów terenu w centrum miasta i przygotowuje budowę własnego ośrodka medycznego. Marszałek Józef Sebesta i odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek Roman Kolek na spotkaniu z radą miejską Korfantowa nie kryli pretensji, że burmistrz wspiera działania konkurencyjne dla renomowanego ośrodka OCR, podlegającego pod Urząd Marszałkowski.

- Mamy obawy, że w przyszłości część lekarzy z OCR może przejść do pracy w nowym ośrodku, który zaproponuje im lepsze warunki finansowe - mówi wicemarszałek Roman Kolek. - Doszły do nas informacje, że nowa spółka nie zamierza ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi medyczne podobne do świadczonych przez OCR. Praktyka, jaką się obserwuje w całym kraju, pokazuje jednak, że prędzej czy później prywatne firmy sięgają po kontrakt z NFZ i stają się konkurencją dla starszych ośrodków publicznych.

- Utworzenie spółki pracowniczo - menedżerskiej jest najlepszą metodą związania kadry z własnym ośrodkiem i wzięcia odpowiedzialności za firmę - uważa dr Marek Czerner, wiceprezes OCR i jednocześnie dyrektor generalny KORT. - Głównym celem spółki jest zatrzymanie na miejscu świetnie wyszkolonej kadry medycznej. Działalność prywatna jest najbardziej efektywna.

Dr Czerner przekonuje, że KORT nie zamierza sięgać po pieniądze z NFZ, ale chce wykonywać podobne operacje na zasadach komercyjnych, odpłatnie. W tym celu do końca 2013 roku zamierza zakończyć budowę własnej siedziby.

- Chcemy przejąć zarządzanie szpitalem OCR w Korfantowie - przyznaje dr Czerner. - Jesteśmy w stanie znaleźć inwestora, gotowego sfinansować modernizację obiektu. Jesteśmy gotowi do rozmów z marszałkiem, ale to on nie jest tym zainteresowany. Cóż, może po wyborach nowe władze zmienią zdanie...

Więcej w środowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska